Naši

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Naši (rozcestník).
Jak číst taxoboxNaši
alternativní popis obrázku chybí
Naši
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodhrušeň (Pyrus)
Binomické jméno
Pyrus pyrifolia
(Burm.) Nakai
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Naši (nebo také anglickým přepisem nashi; japonsky ナシ nebo ) je ovoce mírného pásu, pocházející z asijského druhu hrušně, hrušně písečné (jamanaši Pyrus pyrifolia, japonsky 山梨/ヤマナシ). Někdy se s tímto ovocem lze setkat pod označením japonské nebo asijské hrušky.

Původně pochází z Číny. V současnosti je rozšířeno v celé východní Asii a Japonsku. V posledních letech se s jeho pěstováním začíná i v Chile, Francii a Itálii. Plody jsou v Česku méně obvyklým druhem ovoce.

Plod hrušky naši má kulovitý až mírně zaoblený tvar, čínské druhy se více podobají evropským hruškám. Plody mají žluto-zelenou až žlutavou barvu nebo oranžovou až hnědou. Pokožka je hladká nebo hustě pokrytá lenticelami. Je šťavnatější a sladší než evropská hruška[zdroj?], vypadá a chutná jako kříženec mezi hruškou a jablkem (ovšem kříženec to není, jedná se skutečně o samostatný druh). Asijské hrušky jsou cizosprašné, ale jejich pyl je povětšinou vzájemně kompatibilní. Opylují se i evropskými hrušněmi. Podmínkou je současná doba kvetení.

Květy naši

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]