Růžotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxRůžotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Růže šípková (Rosa canina)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Bercht. & J. Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Růžotvaré (Rosales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje 10 čeledí a je kosmopolitně rozšířen. Hospodářsky nejvýznamnější jsou čeledi růžovité, kopřivovité a morušovníkovité.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Po morfologické stránce jde o velmi různorodý řád. Společným znakem růžotvarých je především češule v květech (chybí u odvozenějších čeledí, které mají větrosprašné květy) a redukovaný nebo chybějící endosperm v semenech.[1]

Řád zahrnuje celkem 10 čeledí, 257 rodů a asi 7500 druhů. Je rozšířen kosmopolitně. Největší počet druhů zahrnuje čeleď kopřivovité (Urticaceae), nejvíce rodů je v čeledi růžovité (Rosaceae). Největším rodem je fíkovník (Ficus), který zahrnuje asi 800 druhů.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Monofyletičnost skupiny byla potvrzena výsledky analýz rbcL, atpB a 18S sekvencí DNA.[1]

Podle kladogramů APG je bazální skupinou řádu čeleď růžovité (Rosaceae). Dále se řád dělí na dvě monofyletické větve. Jedna je tvořena čeleděmi řešetlákovité (Rhamnaceae), hlošinovité (Elaeagnaceae), Dirachmaceae a Barbeyaceae, druhou tvoří převážně větrosprašné čeledi s redukovanými květy: jilmovité (Ulmaceae), kopřivovité (Urticaceae), morušovníkovité (Moraceae) a konopovité (Cannabaceae).[2]

Fylogenetické vztahy byly v r. 2011 potvrzeny obsáhlou multigenovou analýzou. Podle ní vypadá fylogenetický strom řádu Rosales následovně:[3]

 Rosales

 Rosaceae

 Rhamnaceae

 Elaeagnaceae

 Barbeyaceae

 Dirachmaceae

 Ulmaceae

 Cannabaceae

 Moraceae

 Urticaceae

Využití[editovat | editovat zdroj]

Mezi hospodářsky významné zástupce patří především růžovité (Rosaceae), které tvoří převážnou většinu ovocných dřevin pěstovaných v mírném pásu, dále pak konopovité (Cannabaceae) a morušovníkovité (Moraceae).

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.]: Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. 
  2. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. Shu-dong Zhang; SOLTIS, Douglas E.; YANG, Yang, De-zhu Li, Ting-shuang Yi. Multi-gene analysis provides a well-supported phylogeny of Rosales. S. 21–28. Molecular Phylogenetics and Evolution [online]. 22. duben 2011 [cit. 2011-05-30]. Svazek 60, čís. 1, s. 21–28. Dostupné online. ISSN 1055-7903. DOI 10.1016/j.ympev.2011.04.008. (anglicky) 
  4. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]