Přeskočit na obsah

Barbeya oleoides

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxBarbeya oleoides
Chybí zde svobodný obrázek
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
ČeleďBarbeyaceae
RodBarbeya
Binomické jméno
Barbeya oleoides
Schweinf., 1892
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barbeya oleoides je jediný zástupce čeledi Barbeyaceae vyšších dvouděložných rostlin z řádu růžotvaré (Rosales). Je to nevelký strom připomínající olivovník. Má jednoduché vstřícné listy a bezkorunné drobné květy. Vyskytuje se v severovýchodní Africe a Arábii.

Barbeya oleoides je nevelký dvoudomý strom podobný olivovníku (Olea europaea), s jednoduchými vstřícnými listy bez palistů. Čepel listů je kopinatá, celokrajná, se zpeřenou žilnatinou a se spodní stranou hustě plstnatou. Květy jsou malé, pravidelné, v úžlabních, krátce stopkatých vrcholících. Kalich je ze 3 až 4 lístků srostlých na bázi. Koruna chybí. Tyčinky v samčích květech jsou volné, v počtu 6 až 9 (až 12). Gyneceum je svrchní, z 1 až 3 volných nebo částečně srostlých plodolistů. Čnělky jsou volné. V každém plodolistu je 1 vajíčko. Plodem je oříšek nebo několik oříšků srostlých na bázi.[2][3]

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Druh se vyskytuje v severovýchodní Africe (Etiopie, Somálsko a Eritrea) a v přilehlé oblasti Arábie.[2] Je místy hojný na přechodu mezi suchými horskými lesy a stálezelenou nížinnou křovitou vegetací.

Ekologické interakce

[editovat | editovat zdroj]

Opylování probíhá větrem.[2]

Cronquist i Dahlgren řadili tuto čeleď do řádu kopřivotvaré (Urticales). V Tachtadžjanově systému je řazena do samostatného řádu i nadřádu v rámci podtřídy Hamamelididae. Podle kladogramů APG jsou sesterskou skupinou čeledi řešetlákovité (Rhamnaceae), hlošinovité (Elaeagnaceae) a Dirachmaceae.

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-04].
  2. a b c STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. (anglicky) 
  3. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants. Barbeyaceae [online]. [cit. 2015-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-08-17. (anglicky) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]