Růže šípková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxRůže šípková
alternativní popis obrázku chybí
Růže šípková (Rosa canina)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád růžotvaré (Rosales)
Čeleď růžovité (Rosaceae)
Rod růže (Rosa)
Binomické jméno
Rosa canina
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Růže šípková (Rosa canina) je keř, který dosahuje výšky 1-3 metry. Říká se mu též psí růže, což údajně souvisí s tím, že ji staří Římané používali proti vzteklině.[1] Pod označení růže šípková spadá přes 60 variet.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rozšířená je téměř v celé Evropě, s výjimkou dalekého severu. Roste na slunných stráních, mezích, v příkopech a na okrajích lesů. Vyskytuje se od nížin až do hor do výše 1200 m n. m. Má ráda vápenatou, hlubokou půdu, její kořeny sahají až metr hluboko.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Šípková růže má vzpřímené nebo převislé trnité větve. Dlouhé výhony někdy šplhají po blízkých stromech. Trny bývají hákovitě zahnuté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, lichozpeřené, 5-7četné. Lístky jsou eliptické až vejčité, zašpičatělé, s pilovitým okrajem, 2-4 cm dlouhé a 1 až 2,5 cm široké.

Šípková růže kvete v květnu a červnu. Voňavé květy bohaté na nektar mají růžovou nebo bílou barvu, měří asi 5 až 6 cm v průměru a vyrůstají po 1-3 na 0,5 až 2 cm dlouhých stopkách. Kališní lístky jsou po odkvětu ohnuté dozadu. Korunní plátky jsou 2 až 2,5 cm dlouhé. Lysá čnělka má kuželovitou bliznu.

Lesklé červené šípky, které dozrávají v srpnu a září, jsou 2-3 cm dlouhé a jejich tvar bývá různý, od vejčitého až po kulovitý. Semena uložená uvnitř šípků jsou chráněna ostrými chloupky.

Keř má hnědou kůru. Na větvích tohoto keře se objevují výrůstky, které svým vzhledem připomínají jablko, způsobené vosičkami žlabatky růžové. listy-složené

Použití[editovat | editovat zdroj]

Šípky na keři

Dříve se v růžové vodě z šípků omývaly ruce. Běžné je dnes využití v gastronomii. Je znám pokrm staršího data rosée, což byl ochucený kapoun nadívaný okvětními plátky šípkové růže. Do mnoha pokrmů se používá jako voňavá přísada.[2]

Šípky jsou jedlé a bohaté na vitamíny, zejména na vitamín C. Vaří se z nich čaj na posílení organizmu a vzhledem k tomu, že šípky působí i mírně močopudně, dá se použít i při onemocnění močového ústrojí nebo ledvin. Ze šípků je možné vyrábět také sirupy, zavařeniny, kompoty, domácí víno nebo šípkový likér. Šípkový čaj působí preventivně proti nachlazení a infekcím, zpevňuje cévní stěny a příznivě působí při křečových žilách. Uklidňuje a zlepšuje schopnost soustředění a pomáhá proti jarní únavě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://botanika.wendys.cz/kytky/K550.php
  2. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Růže šípková, s. 182. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]