Hildesheim

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hildesheim
Hildesheim, náměstí
Hildesheim, náměstí
Hildesheim – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška78 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměDolní Sasko
Zemský okresHildesheim
Administrativní dělení10 čtvrtí
Hildesheim
Hildesheim
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha92,96 km²
Počet obyvatel103 593 (2007)
Hustota zalidnění1 114,4 obyv./km²
Správa
StarostaK. Machens
Oficiální webwww.hildesheim.de
Telefonní předvolba5121
PSČ31101-31141
Označení vozidelHI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hildesheim je historické město v severním Německu, asi 30 km JV od Hannoveru. Ve městě je univerzita a katolické biskupství, románský dóm a kostel sv. Michala jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město vzniklo při brodu přes řeku Innerste, roku 815 zde bylo založeno biskupství a kolem roku 1000 vybudoval biskup Bernward dóm, z něhož se mnohé dodnes zachovalo. Kolem roku 1200 se město rozrostlo o další čtvrti a kolem 1240 bylo biskupství povýšeno na říšské knížectví. Kolem 1250 si město na biskupovi vymohlo samosprávu, roku 1367 se stalo členem Hanzy a roku 1542 přešla část města k reformaci. Roku 1803 byly zdejší kláštery zrušeny a jejich majetky sekularizovány, roku 1813 připadl Hildesheim Hannoverskému království a s ním roku 1866 Prusku. Roku 1868 byl na blízkém Galgenbergu nalezen Hildesheimský poklad římského stolního stříbra z 1. století. Město bylo připojeno na železnici a roku 1908 zde byla spuštěna první automatická telefonní ústředna v Evropě. V březnu 1945 byla velká část města zničena při plošném náletu. Od roku 1978 je v Hildesheimu vysoká škola, od roku 1989 univerzita.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Střed města, postižený bombardováním, je dnes většinou moderní, jen historické náměstí bylo z větší části obnoveno v původní podobě. Severozápadní a jižní část historického města, kde je také dóm a kostel sv. Michala, utrpěly méně a zachovalo se zde i hodně historických hrázděných domů.

  • Katedrála Nanebevzetí Panny Marie z roku 872, přestavěná kolem roku 1000, je trojlodní románská bazilika a byla po válce obnovena ve své původní podobě, jižní a severní kaple jsou gotické. V dómu jsou i další památky na biskupa Bernwarda (kolem roku 1000): vrata s bronzovými deskami, bronzový sloup se scénami z života Kristova a bronzová křtitelnice. K dómu přiléhá kvadratura z téže doby, kde je dnes dómské muzeum s Bernwardovým evangeliářem a dalšími cennými předměty. Dómská knihovna patří k nejvýznamnějším v severním Německu. V letech 2010–14 bude dóm kvůli restaurování uzavřen. U presbytáře roste tisíciletá růže, která přežila všechny katastrofy a je znamením města. V sousedním kostele sv. Antonína je od roku 1960 bohatý renesanční lettner, původně umístěný v dómu.
  • Kostel sv. Michaela (luteránský) s kryptou je vystavěn v otonském slohu počátkem 11. století a se svými věžemi je také nejznámějším symbolem města; po roce 1945 musel být vystavěn téměř znovu. Uvnitř je nástropní freska z poloviny 13. století a románská chórová lavice.
  • Kostel sv. Godeharda, původně klášterní, z let 11331172 se začal stavět ihned po svatořečení tohoto hildesheimského biskupa a zdejšího mnicha. Byl při náletu jen mírně poškozen a zachoval se v původní podobě.
  • Městský gotický kostel sv. Ondřeje (Andreaskirche, od roku 1542 luteránský) z let 13891504 stojí blízko náměstí na místě staršího z roku 1140, z něhož se zachovala dolní část věže. Výrazná věž má 114 metrů a patří k nejvyšším v Německu.
  • Gotický kostel sv. Jakuba z let 1503–1514 je jednolodní a byl při náletu silně poškozen.
  • Při gotickém kostele sv. Magdalény na břehu řeky se zachovala krásná barokní zahrada.
  • Vedle dómského muzea je v Hildesheimu Roemer- und Palizaeus-Museum s vynikající sbírkou staroegyptského a peruánského sochařství.
  • V severní části města jsou zříceniny středověkého hradu Steuerwald s kaplí.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hildesheim leží na dálnici A 7 a na hlavní železniční trati KasselBerlín a je uzlem několika dalších tratí. Městskou dopravu zajišťují autobusy a Hildesheim je napojen příměstskou železnicí do Hannoveru. Na sever od města leží menší civilní letiště.

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Hildesheim. Sv. 11, str. 287

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]