Bochum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
znak mapa
znak města Bochum Poloha města v SRN
Důležitá data
Spolková země: Severní Porýní-Vestfálsko
Vládní obvod: Arnsberg
Okres: Městský okres
Rozloha: 145,4 km²
Počet obyvatel: 361 734 (2013)
Hustota zalidnění: 2 658 obyvatel na km²
Nadmořská výška: 103 m n. m.
PSČ: 44701–44894
Web města: www.bochum.de

Bochum je město v Severním Porýní – Vestfálsku v Německu. Leží v Porúří mezi městy Essen a Dortmund.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ačkoli Bochum byla založena už ve 14. století, město zůstávalo nevýznamným až do století 19., kdy se v Porúří rozšířila těžba uhlí a ocelářský průmysl, což mělo za následek prudký rozvoj regionu. Počet obyvatel Bochumi se mezi lety 1850 a 1890 zdesetinásobil.

Mezi lety 1960 a 2001 byly všechny doly zavřeny. Jiná odvětví průmyslu, např. automobilové, kompenzovala ztráty pracovních příležitostí. V roce 1965 zde byla založena Porúrská univerzita, první univerzita v Porúří a první nově založená univerzita v Německu po druhé světové válce. Při reformě v roce 1975 bylo k Bochumi připojeno do té doby nezávislé město Wattenscheid. Pokus zabránit sloučení pomocí referenda nevyšel.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Na břehu řeky Ruhr stojí dva středověké hrady. Známé jsou též Německé důlní muzeum a nostalgické Železniční muzeum ve čtvrti Dahlhausen. Ve městě se již od roku 1988 hraje muzikál Starlight Express.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Bochum je napojena na dálniční síť dálnicemi A 40 a A 43. Hlavní železniční nádraží je na dráze z Duisburgu do Dortmundu a zastavují na něm jak vlaky porýnské-porúrské sítě S-Bahn, tak dálkové vlaky Deutsche Bahn.

Místní dopravu obstarává BOGESTRA, společný podnik měst Bochum a Gelsenkirchen. Ve městě je jedna linka metra spojující Bochumskou univerzitu přes centrum Bochumi s městem Herne a několik tramvajových linek spojující města Gelsenkirchen a Witten. V centru jsou i tramvajové linky podzemní. Veřejná doprava má tarifní systém podle dopravního sdružení VRR.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti města[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SG Wattenscheid 09 na weltfussballarchiv.com (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 51°29′ s. š., 7°13′ v. d.