Angoulême

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Angoulême
radnice
radnice
Angoulême – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 27-130 m n. m.
stát: Francie Francie
region: Poitou-Charentes
departement: Charente
arrondissement: Angoulême
kanton: chef-lieu 3 kantonů
Angoulême
Red pog.png
Angoulême
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 21,85 km²
počet obyvatel: 43 112 (2008)
hustota zalidnění: 1973 obyv. / km²
správa
starosta: Philippe Lavaud
oficiální web: http://www.angouleme.fr/
PSČ: 16000
INSEE: 16015

Angoulême je město na jihu Francie v departmentu Charente a regionu Poitou-Charentes. Má 43 000 obyvatel, aglomerace přesahuje 100 000 obyvatel. Jedná se o velmi staré a historické město. Asi deset kilometrů východně od místního letištěm se nacházejí krasové prameny řeky Touvre.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Město stojící na místě Římské osady Ecolisma (či Iculisma), jež dostala později jméno Angoulesme, je od roku 379 sídlem biskupa a má pohnutou historii. Roku 507 je po porážce Vizigótů u Vouillé získal franský král Chlodvík I. a v 9. století ho zničili Normané.

Katedrála v Angoulême

Ve středověku byl Angoulême hlavním městem stejnojmenného hrabství a hlavní křižovatkou Svatojakubské cesty do Santiaga de Compostela ve Španělsku. V roce 1204 obdržel Angoulême městská práva od anglického krále Jana Bezzemka. Město i hrabství byly Mírem z Brétigny (1360) postoupeny Anglii, ale už v roce 1373 je francouzský král Karel V. dobyl zpět. V období francouzských náboženských válek bylo město silně poškozeno, zejména poté, co je dobyly hugenotské oddíly, jimž velel Gaspard de Coligny.

V roce 1394 připadlo hrabství vévodům Orleánským. Jeden z jeho příslušníků, František I., se v roce 1515 stal francouzským králem a povýšil hrabství na vévodství, čímž podpořil svoji matku Louisu Savojskou. Vévodství se tak stalo francouzským korunním územím. Jedním z jeho držitelů byl nemanželský syn krále Karla IX. Karel z Valois. Posledním vévodou z Angoulêmu byl nejstarší syn Karla X. Louis-Antoine, který zemřel v roce 1844.

Roku 1578 se zde narodil François Ravaillac, který zabil krále Jindřicha Navarrského.

Tradiční výrobky a hospodářské obory[editovat | editovat zdroj]

Angoulême je proslulé tradiční výroba papíru, s tradicí zachovávanou již od středověku. Slavný je zdejší nejlepší vývozní artikl, cigaretový papír Rizla+. Dosti známé jsou i zdejší pralinky. Významnými průmyslovými obory v Angoulême jsou výroba elektroniky, sklářství, výroba konfekce a bot (obzvláště známé jsou zdejší pantoufle), strojírenství (nachází se zde poměrně důležitá zbrojovka a prachárna vyrábějící střelný prach a zbraně pro námořnictvo), v okolí je v zemědělství významné vinařství. Poblíž jsou mramorové lomy. Doprava do města po řece Charente se tradičně odehrávala pomocí říčních člunů Gabere.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Angoulême ve Wikimedia Commons