Cognac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Cognac
Svatojakubská brána
Svatojakubská brána
Cognac – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška5–53 m n. m.
StátFrancieFrancie Francie
RegionNová Akvitánie
DepartementCharente
ArrondissementArrondissement Cognac
Cognac
Cognac
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha15,5 km²
Počet obyvatel18 606 (2020)[1]
Hustota zalidnění1 200,4 obyv./km²
Správa
StarostaMichel Gourinchas (Socialistická strana)
Oficiální webwww.ville-cognac.fr
E-mailmairie@ville-cognac.fr
Adresa obecního úřadu68 Boulevard Denfert-Rochereau
PSČ16100
INSEE16102
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cognac je město na jihozápadě Francie. Nachází se 120 km severně od Bordeaux na řece Charente. Žije zde přibližně 19 tisíc[1] obyvatel. Je sídlem stejnojmenného arrondisementu a po Angoulême druhým největším městem departementu Charente.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název města je galského původu: z výrazu condate (soutok; nedaleko Cognacu se do Charente vlévá říčka Antenne) nebo z osobního jména Connus (pravděpodobně místní náčelník).[2] První písemná zmínka pochází z roku 1016, kdy zde byl založen benediktinský klášter.[3] V té době vznikl i hrad, který později patřil rodu Valois; okolní osada získala roku 1215 městská práva a díky výhodné poloze i daňovým úlevám bohatla z obchodu se solí a vínem, z něhož se později začal vyrábět také aperitiv Pineau des Charentes a proslulá vinná pálenka. Od roku 1909 platí ochrana označení původu a název koňak smějí používat pouze místní produkty, vše ostatní se označuje jako brandy.[4] Ve městě se nachází také muzeum koňaku. Významný je i sklářský průmysl, o jehož rozvoj se zasloužil Claude Boucher, vynálezce prvního stroje na foukání skla.[5]

Mezi roky 1917 a 1918 bylo město centrem československých legií na půdě Francie. Koncem roku 1917 a na začátku roku 1918 zde došlo k soustředění legionářů dopravených z Ruska, dobrovolníků z USA a bývalých válečných zajatců z Rumunska a Srbska. Z nich byly zformovány 21. a 22. čs. střelecký pluk, které byly v létě a na podzim 1918 nasazeny do bojů na západní frontě první světové války. Těsně před koncem války zde vznikl také 23. čs. střelecký pluk (s výrazným zastoupením Slováků z USA) a již po skončení války 24. čs. střelecký pluk. Všechny československé útvary byly mezi prosincem 1918 a lednem 1919 dopraveny do Československa.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Díky zachovanému historickému centru byl Cognac zařazen v roce 2012 na seznam Villes et Pays d'art et d'histoire.[6] Významnými památkami jsou kromě hradu a Svatojakubské brány také radnice, hrázděný dům Maison de la Lieutenance (senešalské sídlo z 15. století), chrámy Église Saint-Léger a Église Saint-Martin, budova bývalého konventu slouží jako kulturní centrum. Město má anglický park o rozloze sedm hektarů, k rekreaci slouží rovněž ostrovy Île David a Île de la Reine. Každoročně se zde koná literární festival a přehlídka pouličního umění Coup de chauffe. K turistickým atrakcím patří naučná trasa Étapes du cognac a plavba po řece v tradičním člunu gabarre. V Cognacu se rovněž nachází obrazárna, knihovna, krytá tržnice, nemocnice a několik středních škol. Nedaleko byla roku 1938 zřízena základna francouzského letectva Base aérienne 709 Cognac-Châteaubernard.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Díky množství fosilních nálezů byl podle města pojmenován stratigrafický stupeň coniak.
  • Místní pozoruhodností je Dolmen de Séchebec, osmimetrový megalit, jehož stáří se odhaduje na čtyři tisíce let.
  • Pro zdejší budovy je typické tmavé zbarvení způsobené plísní Baudoinia compniacensis, která se živí alkoholovými výpary.[7]

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]