Bury

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bury
Bury
Bury Town Hall (2).jpg
Poloha
Souřadnice
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Region Severozápadní Anglie
Metropolitní hrabství Velký Manchester
Metropolitní distrikt Bury
Tradiční hrabství Lancashire
Bury na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 30,1 km²
Počet obyvatel 78 729 (2016)[1]
Hustota zalidnění 2 615,6 obyv./km²
Správa
Status metropolitní distrikt, město
Oficiální web www.bury.gov.uk
PSČ BL9
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o anglickém městě. O parníku pojednává článek SS Bury.

Bury (bɛri) (bʊri) je město a metropolitní distrikt v regionu Severozápadní Anglie spadající pod metropolitní hrabství Velký Manchester.

Charakteristika města[editovat | editovat zdroj]

Bury leží na řece Irwell asi 13 km severně od centra Manchesteru, 9 km západně od Rochdale a 9 km východně od Boltonu. Je obklopeno několika menšími sídly, se kterými společně tvoří stejnojmenný metropolitní distrikt. Historicky patří do hrabství Lancashire.

Město zažilo bouřlivý rozvoj během průmyslové revoluce, zejména zásluhou rozmachu textilního průmyslu. V současnosti je známé hlavně pro své rozlehlé tržiště, jehož význam ještě vzrostl po zavedení tramvajové dopravy do centra města.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bury vzniklo kolem starobylého tržiště, existují však důkazy o ještě starším osídlení v době římské nadvlády. Mezi nejstarší částečně dochované stavby patří hrad v Bury, postavený v roce 1469 Thomasem Pilkingtonem.

Mezi roky 1801 a 1830 se populace města více než zdvojnásobila z 7072 na 15086 obyvatel. V této době dochází k masivnímu rozvoji průmyslu v městě a okolí. Tento vývoj trval po celé 19 století, vznikaly stále nové, převážně textilní, továrny a s tím byl spojená i rozvoj dopravy. Vznikl vodní kanál, spojující Manchester s Bury a Boltonem, později též železniční trať do Manchesteru. V roce 1901 už mělo město véce 58000 obyvatel.

Po druhé světové válce došlo k razantnímu úpadku textilního průmyslu jak v Bury, tak v okolních městech. V posledních letech je Bury důležitým předměstím Manchesteru, kam také většina obyvatel dojíždí do zaměstnání.


Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Bury je konečná stanice tramvajového systému Manchester Metrolink, který spojuje centrum Manchesteru s okolními městy v oblasti Velkého Manchesteru. Město je dále obsluhováno autobusovou a vlakovou dopravou a v jeho těsné blízkosti vede dálnice M66.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V městě sídlí fotbalový klub Bury FC, hrající své zápasy na stadionu Gigg Lane. Klub byl založen mezi lety 1885 a 1889 a v současnosti hraje League Two, která je čtvrtou nejvyšší fotbalovou soutěží v Anglii.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]