Santiago de Compostela

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Santiago de Compostela
Collage de Santiago de Compostela.jpg
Santiago de Compostela – znak
znak
Santiago de Compostela – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška260 m n. m.
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíGalicie
ProvincieA Coruña
ComarcaSantiago
Administrativní dělení29 parroquías
Santiago de Compostela
Santiago de Compostela
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha220,0 km²
Počet obyvatel97 858 (2021)[1]
Hustota zalidnění444,8 obyv./km²
Správa
StarostaXosé Sánchez Bugallo (od 2019)
Oficiální webwww.santiagodecompostela.gal
Telefonní předvolba981
PSČ15700
Označení vozidelC
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santiago de Compostela je město ve Španělsku, od roku 1982 hlavní město autonomního společenství Galicie a provincie A Coruña. Zaujímá plochu 220 km² a žije zde přibližně 98 tisíc[1] obyvatel.

Od středověku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Evropy. V roce 2000 bylo spolu s Prahou Evropským hlavním městem kultury.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Katedrála v Santiagu de Compostela

Santiago de Compostela bylo založeno na přelomu 4. a 5. století. Název města je odvozen z latinského Campus Stellae, tj. hvězdné pole resp. Mléčná dráha. Později pak byl zkomolen na Compostela. V 9. století zde byly objeveny údajné ostatky svatého Jakuba Staršího, jednoho z dvanácti apoštolů. Od vrcholného středověku až dodnes je Santiago jedním z nejvýznamnějších katolických poutních míst s velkou katedrálou.

Svatojakubská cesta[editovat | editovat zdroj]

V katedrále jsou uloženy ostatky svatého Jakuba Staršího, který se ve španělštině jmenuje Santiago. Katedrála je cílem Svatojakubské pouti, ve španělštině El Camino de Santiago. Historie pouti navazuje na legendu, podle které byl svatý Jakub Starší jako jeden z Kristových učedníků poslán konat misijní činnost na Pyrenejský poloostrov. Po návratu byl popraven v Jeruzalému, ale jeho ostatky byly přeneseny zpět do místa jeho misijního působení. Podle tradičního výkladu, který nelze doložit dále než do 12. století, ostatky svatého Jakuba Staršího nalezl v roce 835 biskup Theodomir z Iria Flavia. Biskup našel místo, kde je svatý Jakub Starší pohřben.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Celé staré město s chrámy, kláštery a obytnými domy, postavenými v rozmezí od 12. do 19. století, je památkovou rezervací zapsanou v seznamu UNESCO.

Katedrála sv. Jakuba[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Katedrála v Santiago de Compostela.

Katedrála má tři prohlídkové okruhy: chrám a krypta s ostatky sv. Jakuba jsou přístupné denně od 8 hodin ráno do 20 hodin. Muzeum církevního umění vystavuje obrazy a sochy od románské doby do 19. století nejen se svatojakubským námětem. Interiéry 1.–3. patra kapituly a ochoz věže jsou vybaveny dobovým mobiliářem a gobelíny, jsou přístupné za vstupné, poutníci mají po předložení kredenzialu slevu.

Hospital de los Reyes Católicos[editovat | editovat zdroj]

Stojí proti katedrále na náměstí, zřízena roku 1509 jako královská ubytovna pro poutníky, dnes luxusní hotel řetězce Parador, který svou nepatřičnost vykupuje dobročinností: každý den ráno vybere 10 poutníků, které pozve zdarma ke stolu.

Klášter benediktinů s kostelem[editovat | editovat zdroj]

Je obrovský komplex budov, přiléhá ze severní strany ke katedrále, protože benediktini se zde v prvních stoletích starali o provoz.

Klášter s kostelem dominikánů[editovat | editovat zdroj]

Fasády a interiér kostela přestavěny v barokním slohu; původně gotické jedno z prvních sídel univerzity.

Plaza de Galicia[editovat | editovat zdroj]

Je moderní čtvrť ze 20. století, obklopená parkem Parque da Ferradura, s promenádou a můstky přes tůně, s pomníkem galicijské básnířky Rosalie de Castro a s betonovou sochou proslulé nedávno zesnulé žebračky.

Klášter františkánů s kostelem sv. Františka[editovat | editovat zdroj]

Klášter je mohutná čtyřkřídlá gotická stavba; dnes slouží jako luxusní hotel. Do jeho vestibulu a společenské místnosti v přízemí však lze bezplatně vstoupit na prohlídku archeologických nálezů nejstarší stavby z doby kolem roku 1240–1260. Z kostela je vstup do Muzea misií, věnovanému poutním památkám tří měst Jeruzaléma, Říma a Santiaga.

Centrum moderního umění Galicie[editovat | editovat zdroj]

Neboli Ciudad de la Cultura de Galicia sídlí na vrchu Gaias, od roku 1995 sdružuje budovy muzea moderního umění, divadla a knihovnu, navrhli je americký architekt německého původu Peter Eisenmann a portugalský architekt Álvaro Siza.

Univerzita[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla založena v 15. století. Dnes má tato Universidade de Santiago de Compostela kromě starých historických budov (v klášteře benediktinů , dominikánů, jezuitské koleji) a knihovny dvě moderní sídla (kampusy), severní a jižní a ještě pobočku ve městě Lugo.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Vývoj počtu obyvatel mezi lety 1900 a 2004
1900 1930 1950 1981 2004
24 120 38 270 55 553 82 404 92 298

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2021. 30. prosince 2021. Dostupné online.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]