Gaspard de Coligny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gaspard de Coligny
Narození 16. února 1519
Châtillon-Coligny
Úmrtí 24. srpna 1572 (ve věku 53 let)
Paříž
Příčina úmrtí vražda
Povolání politik a vojenská osoba
Ocenění admirál Francie
Manžel(ka) Charlotte de Laval
Děti Luisa de Coligny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaspard de Coligny (16. února 1519 v Châtillon-sur-Loing24. srpna 1572 v Paříži), hrabě z Coligny, baron z Beaupont a Beauvoir, Montjuif, Roissiat, Chevignat a dalších míst, pán z Châtillon, admirál Francie (někdy pro rozlišení psaný jako Gaspard II. de Coligny) byl významný protestantský vůdce během francouzských náboženských válek.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Jeho otcem byl Gaspard I. de Coligny, maršál Francie, matkou Louise de Montmorency. Ve dvaceti letech nastoupil službu u dvora a začala i jeho vojenská kariéra. Od roku 1543 se účastnil válek v Itálii a v Holandsku. Postupně byl za zásluhy povyšován. Roku 1551 byl jmenován guvernérem Paříže a Ile de France.

Vlivem svého bratra se stal hugenotem. Zpočátku podporoval francouzské a švýcarské protestanty tajně. Přispěl k založení francouzské kolonie v Jižní Americe, kterou vedl jeho přítel a kolega Nicolas Durand de Villegagnon roku 1555 (je známá jako France antarctique). Na jeho počest byla pevnost na ostrově v zátoce u Rio de Janeira nazvána Forte Coligny. Později podporoval i založení francouzské osady Fort Caroline na Floridě roku 1562. Od roku 1558 si dopisoval s Janem Kalvínem. Ve válkách mezi katolíky a protestanty se roku 1569 stal velitelem protestantských vojsk a přispěl k uzavření míru.

Dne 22. srpna 1572 byl v Paříži na ulici postřelen (utrpěl poranění ruky). Dva dny na to (24. 8. 1572) byl během Bartolomějské noci zavražděn. Údajně byl pobodán a následně skupinou katolíků svržen z okna. V čele této skupiny byl jistý Charles Danowitz (D´Ianowitz, Janovský z Janovic) (v některých pramenech Karel z Janovic).

Jméno Gasparda de Coligny nesou:

  • Forte Coligny (Rio de Janeiro)
  • město Coligny v Jižní Africe
  • město Châtillon-Coligny ve Francii
  • Coligny Plaza, Hilton Head Island

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]