Fürth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fürth
Pohled na centrum města směrem na Norimberk
Pohled na centrum města směrem na Norimberk
Fürth – znak
znak
Fürth – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška296 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměBavorsko
Vládní obvodStřední Franky
Fürth
Fürth
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha63,4 km²
Počet obyvatel127 748 (2019 a 2019)[1][2]
Hustota zalidnění2 016,5 obyv./km²
Správa
StarostaThomas Jung (SPD)
Oficiální webwww.fuerth.de
Telefonní předvolba0911
PSČ90762, 90763, 90765, 90766 a 90768
Označení vozidel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fürth je severobavorské město s postavením městského okresu (německy kreisfreie Stadt) v bavorském vládním obvodu Střední Franky (Mittelfranken). Žije zde přibližně 128 tisíc[1][2] obyvatel. Na východě splývá s Norimberkem. Centra obou měst jsou od sebe vzdálena pouhých asi 7 kilometrů.

V roce 2007 byl městu k tisíciletému jubileu udělen titul Město věd (Wissenschaftsstadt). Spolu s Erlangenem a Norimberkem patří Fürth k jednomu z 23 bavorských středisek a tvoří evropský metropolitní region Norimberk, jeden z 11 metropolitních regionů v Německu.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Radnice od jihovýchodu

Historický střed města se rozkládá jižně a východně od řek Rednitz a Pegnitz, které se severozápadně od starého města stékají a vytvářejí řeku Regnitz. Na západ od města, u průplavu Rýn–Mohan–Dunaj se nachází městský les (Fürther Stadtwald). Na východě, zhruba ve stejné zeměpisné šířce, leží Norimberk a na severu pak úrodné území známé jako Knoblauchsland neboli česnekový kraj, který dosahuje až k hranicím Fürthu. Na jih od města se rozkládá síť silnic, průplav Rýn–Mohan–Dunaj, který Fürth obtáčí, a louky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o Fürthu (který zřejmě existoval již nějaký čas) pochází z 1. listopadu 1007, kdy císař Svaté říše římské Jindřich II. daroval své statky ve Fürthu nově vytvořenému biskupství v Bamberku.[3] Jméno Fürth pochází z německého výrazu die Furt neboli brod, neboť první osídlení se rozkládalo při říčním brodu.
V následujících letech získalo město právo trhu, později, za krále a císaře Jindřicha III. je však o ně připravil sousední Norimberk. Od roku 1062 směl sice Fürth opět pořádat trhy, nicméně Norimberk už do budoucna zůstal významnějším městem.
V průběhu dalších století bylo město v majetku různých pánů včetně biskupů z Bamberka, knížat z Ansbachu a města Norimberk. Jeho charakter zůstával po dlouhou dobu převážně zemědělský. Kolem roku 1600 činil počet zdejších obyvatel mezi 1000 až 2000 lidí. Za třicetileté války Fürth téměř úplně zničil požár.
V roce 1835 byla mezi Norimberkem a Fürthem uvedena do provozu první parní železniční trať, takzvaná Bayerische Ludwigsbahn.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fürth na anglické Wikipedii.

  1. a b Dostupné online. [cit. 2020-03-04]
  2. a b Dostupné online.
  3. 1000 Jahre Fürth - Stadtgeschichte. www.1000-jahre-fuerth.de [online]. [cit. 2009-04-03]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-10-12. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]