Paisley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o skotském městu. Další významy jsou uvedeny v článku Paisley (rozcestník).
Paisley
gael: Pàislig
Opatství
Opatství
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Časové pásmo GMT
Stát Spojené království Spojené království
země Skotsko
kraj Renfrewshire
Paisley na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 74 170 (2001)
Správa
Telefonní předvolba 0141
01505
PSČ PA1 až PA3

Paisley (gael. Pàislig) je administrativním centrem skotského kraje Renfrewshire. Leží 13 kilometrů jihozápadně od středu města Glasgow, nicméně zástavba obou měst srůstá a tvoří aglomeraci. Paisley je se svými 74000 obyvatel páté nejlidnatější město Skotska. Město leží na okraji Gleniffer Braes a protéká jím White Cart Water, přítok řeky Clyde.

Město samotné bylo založeno ve 12. století kolem místního opatství. V 19. století se Paisley stalo významným centrem počínajícího textilního průmyslu. Město je také spojeno s prvními dělnickými protesty.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Původ Paisley je spojen s irskými mnichy. První kaple byla založena na přelomu 6. a 7. století. V první polovině 19. století nabyl na významu textilní průmysl.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Paisley je sídlem moderní Univerzity Západního Skotska, která vznikla sloučením Univerzity v Paisley s Bell College v Hamiltonu. Univerzita v Paisley získala univerzitní status v roce 1992 navazujíc na postavení Paisley College of Technology.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Město Paisley je s okolím spojeno hustou sítí silnic, nejvýznamnější je dálnice M8 spojující Glasgow a Edinburgh, která město obchvacuje ze severu. Ve městě jsou celkem čtyři vlakové stanice. Železniční síť spojuje Paisley s centrem Glasgow stejně jako s oblastmi Inverclyde a také Severním a Jižním Ayrshirem. Železnice spojuje město také s mezinárodním letištěm v Prestwicku. Trajektem je možné dostat se do Irska.

Na severní hranici správního obvodu Paisley se nachází Mezinárodní letiště Glasgow. Letiště je napojené na dálnici M8 a specifický autobusový spoj zajišťuje spojení mezi letištěm a Gilmour Street, největším nádraží v Paisley. Výstavba plánovaného železničního spojení mezi letištěm a centrem Glasgow byla v roce 2009 z finančních důvodů zrušena.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paisley na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]