Rostock

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roztoky
Rostock
Centrum města
Centrum města
Roztoky – znak
znak
Roztoky – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 8 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Meklenbursko-Přední Pomořansko
Roztoky
Roztoky
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 181,4 km²
Počet obyvatel 208 886 (2019)[1]
Hustota zalidnění 1 151,8 obyv./km²
Správa
Starosta Claus Ruhe Madsen (od 2019)
Vznik 13. století
Oficiální web www.rostock.de
Telefonní předvolba 0381
PSČ 18001, 18181 a 18059
Označení vozidel HRO a A
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rostock (česky Roztoky) je bývalé hanzovní město v severním Německu. Jde o největší město spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Městská čtvrť Warnemünde, ležící 12 km severně od centra města, se nachází přímo na břehu Baltského moře. S přibližně 209 tisíci obyvateli se jedná o třetí největší německé město ležící na pobřeží Baltského moře (před ním jsou jenom Kiel a Lübeck, osmé největší město z bývalého Východního Německa a 39. největší město v Německu.

Rostock leží na ústí řeky Varnavy do Meklenburského zálivu. Město se táhne asi 16 km podél řeky, která teče do moře na samém severu města, mezi městskými částmi Warnemünde a Hohe Düne. Název města a řeky jsou slovanského původu.

Přístav Rostock je čtvrtým největším přístavem v Německu (po přístavech v Severním moři v Hamburku, Brémách a Wilhelmshavenu) a největším přístavem na německém pobřeží Baltského moře. Trajektové trasy mezi Rostockem a Gedserem v Dánsku a Trelleborgem v jižním Švédsku patří mezi nejrušnější mezi Německem a Skandinávií. Letiště Rostock-Laage leží ve venkovské oblasti jihovýchodně od města.

Město je domovem Rostocké univerzity, která je jednou z nejstarších univerzit v pobaltském regionu, která byla založena v roce 1419. Univerzitní nemocnice, Universitätsmedizin Rostock, je jednou ze dvou univerzitních nemocnic ve státě.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název města pochází z jazyka polabských Slovanů – v 6. století se tu usídlili Chyžané patřící ke kmenovému svazu Luticů. Ti svou osadu pojmenovali rastokъ, čili Roztok – místo, kde se řeka rozšiřuje nebo rozděluje. V průběhu staletí se jméno příliš neměnilo, z let 1165 a 1171 je doložená podoba Rozstoc, dále se pak vyskytovaly různé varianty jako Rostoch, Rotstoc, Rotstoch a Roztoc, až se v roce 1366 jméno konečně ustálilo na dnešním Rostock.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce: Graal-Müritz, Gelbensande, Rövershagen, Mönchhagen, Bentwisch, Broderstorf, Roggentin, Dummerstorf, Papendorf, Kritzmow, Lambrechtshagen, Elmenhorst/Lichtenhagen a Admannshagen-Bargeshagen.


Pohled na Rostock z břehu řeky Varnavy
Pohled na Rostock z břehu řeky Varnavy

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online. [cit. 2020-03-02]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]