Balthasar Denner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balthasar Denner
Autoportrét
Autoportrét
Narození15. listopadu 1685
Hamburk
Úmrtí14. dubna 1749 (ve věku 63 let)
Rostock
Povolánímalíř
DětiEsther Denner
Catharina Denner
RodičeJakob Denner
PříbuzníDomenicus van der Smissen (švagr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balthasar Denner (15. listopadu 1685 Altona14. dubna 1749 Rostock) byl německý malíř proslulý svými portréty.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Portrét staré ženy (Ermitáž)
Portrét umělcovy dcery

Narodil se a vyrůstal v Altoně, která je dnes součástí Hamburku. Balthasar byl nejstarší ze sedmi sourozenců a jediný syn. Altona se vyznačovala náboženskou svobodou a Balthasarův otec, Jacob Denner (1659-1746), byl známý kazatel mennonitů, odnože křesťanského hnutí novokřtěnců.

V osmi letech utrpěl nehodu, která způsobila, že po celý život kulhal. Záhy projevil malířské nadání a jeho prvním učitelem byl holandský malíř Franze van Amam. Na nějaký čas přesídlili do Gdaňska, kde získal základy olejomalby. V roce 1701 se rodina vrátila do Altony a Balthasar nastoupil do společnosti svého strýce, aby se vyučil obchodníkem. Pracoval tam po šest let, ve volném čase však stále maloval.

V roce 1707 se stal členem Pruské akademie umění (Preußische Akademie der Künste) v Berlíně, jedné z nejlepších uměleckých škol tehdejší Evropy. Svou profesionální uměleckou dráhu začínal jako malíř miniatur. V roce 1709 namaloval miniaturní portréty devítiletého Karla Friedricha budoucího vévody holštýnsko-gottorského a jeho sestry Marie Elisabeth. Miniatury měly takový úspěch, že byl pozván na zámek Gottorf, aby namaloval skupinový portrét vévodské rodiny. Toto rozměrné plátno (178 × 138 cm) zobrazující 21 osob vévodského dvora založilo pověst Balthasara Dennera jako vynikajícího portrétisty.

V následujících letech získal velké množství objednávek na svá díla. Cestoval po panovnických dvorech celé Evropy. Kromě mnoha knížat a jejich rodin namaloval řadu panovníků. Byli mezi nimi dánští králové Frederik IV. Dánský a Kristián VI., polský král a saský kurfiřt August II. Silný, car Petr III. Ruský či švédský král Adolf I. Fridrich.

Pro množství zakázek zpravidla načrtl základní kompozici, vypracoval vlastní portrét a zbytek, postavu, oděvy a pozadí, dokončili jiní malíři, často také některé z jeho dětí. Příklad takového postupu je portrét tří dětí radního Bartholda Hinricha Brockese z roku 1724. Na zadní straně je uveden seznam umělců, kteří na díle pracovali: Denner namaloval v Hamburku dětské hlavy, Jacob van Schuppen později ve Vídni tělo a oblečení, pozadí pochází od Franze de Paula Ferga (1689-1740) a květiny v rukou dětí namaloval Franz Werner Tamm (1658-1724).

Dennerovy portréty byly ve své době vysoce ceněny. Současníci obdivovali úžasnou přesnost v detailu, každý záhyb kůže, každý vlas. Říká se, že jeho portréty mohou být studovány s lupou. Dnešní kritici vnímají tuto vlastnost spíše negativně. Postavy jsou neživotné, povrchní dokonalost nevypovídá nic o duševním světě portrétovaných.Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]