Hannover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na tento článek je přesměrováno heslo Hanover. Tento článek je o městě v Německu. O městě Hanover ve Spojených státech amerických pojednává článek Hanover (New Hampshire).
Hannover
Hannover – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 55 m n. m.
Stát Německo Německo
spolková země Dolní Sasko Dolní Sasko
vládní obvod Hannover
Administrativní dělení 51 obvodů
Hannover
Red pog.svg
Hannover
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 204,14 km²
Počet obyvatel 518 088 (2008)
Hustota zalidnění 2 537,9 obyv./km²
Etnické složení Němci
Náboženské složení Protestantské křesťanství
Správa
Starosta Stefan Schostok (SPD)
Oficiální web www.hannover.de
Telefonní předvolba mezinárodní: +49 511
z Německa: 0511
PSČ 30159-30669
Označení vozidel H
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hannover [hanófr] je hlavní město spolkové země Dolní Sasko (Niedersachsen). Nachází se na nejužším místě údolí řeky Leine a je významným centrem průmyslu, obchodu a služeb v Německu.

Město je známé také jako hostitel světové výstavy EXPO 2000. Každoročně se zde koná celá řada významných veletrhů - mezi nejznámější patří počítačový veletrh CeBIT a veletrhy Hannover Messe. Zde také se zrodilo plemeno koně hannoverský kůň.

Ve městě působí fotbalový tým Hannover 96. Založen byl v roce 1896, v sezoně 2015/16 hraje 1. Bundesligu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nová radnice v Hannoveru

Hannover vznikl asi v 10. století jako vesnice převozníků a rybářů. Původní umístění této vesnice bylo na břehu řeky Leine, město se ale nadále rozrůstalo, proto jej dnes najdeme na mnohem větší ploše. Největšího rozmachu dosáhl Hannover ve 13. století, pozemní přeprava byla nebezpečná a město bylo v blízkosti soutoku několika řek, takže za jeho vzrůstem stála právě jeho strategická poloha.

Krom vodní dopravy byl Hannover v historii hlavně centrem hannoverských kurfiřtů, z nichž Jiří I. (pravnuk Jakuba I.) se roku 1714 stal anglickým králem a zakladatelem dědičné královské Hannoverské dynastie. Ve městě se narodil i slavný britský astronom sir William Herschel, který se stal objevitelem planety Uran.

Od roku 1868 do roku 1946 byl Hanover hlavním městem pruské provincie Hannoveru a později také administrativní oblasti Hannover, ta ale v roce 2005 zanikla. Nyní je Hannover hlavním městem spolkové země Dolní Sasko. .

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Vzdálenosti z Hannoveru do nejbližších větších měst jsou následující: 25 km jižně leží Hildesheim, zhruba 55 km východně Braunschweig a asi 70 km na východ Wolfsburg. Severně od Hannoveru leží Brémy (asi 100 km) a Hamburk (asi 150 km). Hlavní město Berlín se nachází zhruba 250 km na východ.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Město je známo chemickým, textilním, gumárenským a ocelářským průmyslem. V části Hannover-Stöcken se nachází závod Volkswagen Commercial Vehicles, kde se vyrábí Volkswagen Transporter. Jde o největšího zaměstnavatele v regionu.

Kultura a pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Červená linie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavou pomůckou pro turisty je tzv. červená linie neboli Roter Faden. Jedná se o zhruba 4,2 km dlouhou trasu kolem nejvýznamnějších památek města. Stačí pouze sledovat linii vyznačenou na chodnících a silnicích a nechat se unášet atmosférou města.

Kröpcke[editovat | editovat zdroj]

Kröpcke při pohledu západním směrem

Kröpcke je centrální místo v Hannoveru. Jedná se víceméně o křižovatku čtyř důležitých nákupních ulic: Georgsstraße, Karmarschstraße, Bahnhofstraße a Rathenaustraße, na které se nachází starodávné hodiny - Kröpcke Uhr. Ty se postupem času staly jakýmsi záchytným bodem a místem srazů. Kröpcke je současně důležitým přestupním uzlem městské hromadné dopravy.

Historie této křižovatky sahá až do 19. století. Od roku 1872 zde fungovala tzv. koňská dráha, která byla v roce 1897 nahrazena dráhou tramvajovou. V průběhu druhé světové války bylo místo zničeno a po přestavbě v roce 1971 byla tramvajová dráha umístěna do podzemí a náměstí se stalo pěší zónou.

Na Kröpcke nalezneme kromě zmiňovaných zelených hodin o výšce zhruba 2 metry také vyhlášenou cukrárnu Mövenpick s nezaměnitelnou vlnitou střechou.

Z Kröpcke směrem k hlavnímu nádraží vede dvojúrovňová nákupní promenáda Niki-de-Saint-Phalle.

Eilenriede[editovat | editovat zdroj]

„Plíce města“ - i tak bývá tento 650 hektarů veliký lesopark poblíž centra města označován. Jedná se o jednu z největších městských zelených ploch v Evropě. Obyvatelé Hannoveru zde rádi tráví volné chvíle. Potkáte zde spoustu běžců, cyklistů či bruslařů. Nachází se zde i několik sáňkových drah, dětských hřišť, pinpongových stolů apod. Ideální místo pro volný čas.

Nová radnice[editovat | editovat zdroj]

Budova tzv. nové radnice byla postavena v letech 19011913 a její stavba stála tehdy deset milionů marek. Radnice je 98 metrů vysoká a v její kopuli byl v roce 1946 vyhlášen samostatný stát Dolní Sasko. V současnosti je kupole zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídka na celé město a široké okolí za malý poplatek 3,00 Euro.

Radnice, Hauptbahnhof - hlavní nádraží, Herrenhäuser Gärten - královské zahrady, ZOO, Kröpcke, Aegidientorkirche, Marktkirche, Eilenriede aj.


Pohled z Nové radnice
Pohled z Nové radnice

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]