Hannover

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o městě v Německu. Možná hledáte: článek o městě Hanover ve Spojených státech amerických.
Hannover
Neues Rathaus Hannover Febr 2011.jpg
Hannover – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 55 m n. m.
stát: Německo Německo
spolková země: Dolní Sasko Dolní Sasko
vládní obvod: Hannover
administrativní dělení: 51 obvodů
Hannover
Red pog.png
Hannover
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 204,14 km²
počet obyvatel: 518 088 (2008)
hustota zalidnění: 2 538 obyv. / km²
etnické složení: Němci
náboženské složení: Protestantské křesťanství
správa
starosta: Stefan Schostok (SPD)
oficiální web: http://www.hannover.de
telefonní předvolba: mezinárodní: +49 511
z Německa: 0511
PSČ: 30159-30669

Hannover [hanófr] je hlavní město spolkové země Dolní Sasko (Niedersachsen). Nachází se na nejužším místě údolí řeky Leine a je významným centrem průmyslu, obchodu a služeb v Německu.

Město je známé také jako hostitel světové výstavy EXPO 2000. Každoročně se zde koná celá řada významných veletrhů - mezi nejznámější patří počítačový veletrh CeBIT a veletrhy Hannover Messe. Zde také se zrodilo plemeno koně hannoverský kůň.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Vzdálenosti z Hannoveru do nejbližších větších měst jsou následující: 25 km jižně leží Hildesheim, zhruba 55 km východně Braunschweig a asi 70 km na východ Wolfsburg. Severně od Hannoveru leží Brémy (asi 100 km) a Hamburk (asi 150 km). Hlavní město Berlín se nachází zhruba 250 km na východ.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hannover byl v historii centrem hannoverských kurfiřtů, z nichž Jiří I. (pravnuk Jakuba I.) se roku 1714 stal anglickým králem a zakladatelem dědičné královské Hannoverské dynastie. Ve městě se narodil i slavný britský astronom sir William Herschel, který se stal objevitelem planety Uran.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

Město je známo chemickým, textilním, gumárenským a ocelářským průmyslem.

Sport[editovat | editovat zdroj]

Ve městě působí fotbalový tým Hannover 96. Založen byl v roce 1896, v sezoně 2015/16 hraje 1. Bundesligu.

Pamětihodnosti a zajímavá místa[editovat | editovat zdroj]

Červená linie[editovat | editovat zdroj]

Zajímavou pomůckou pro turisty je tzv. červená linie neboli Roter Faden. Jedná se o zhruba 4,2 km dlouhou trasu kolem nejvýznamnějších památek města. Stačí pouze sledovat linii vyznačenou na chodnících a silnicích a nechat se unášet atmosférou města.

Kröpcke[editovat | editovat zdroj]

Kröpcke je centrální místo v Hannoveru. Jedná se víceméně o křižovatku čtyř důležitých nákupních ulic: Georgsstraße, Karmarschstraße, Bahnhofstraße a Rathenaustraße, na které se nachází starodávné hodiny - Kröpcke Uhr. Ty se postupem času staly jakýmsi záchytným bodem a místem srazů. Kröpcke je současně důležitým přestupním uzlem městské hromadné dopravy. Historie této křižovatky sahá až do 19. století. Od roku 1872 zde fungovala tzv. koňská dráha, která byla v roce 1897 nahrazena dráhou tramvajovou. V průběhu druhé světové války bylo místo zničeno a po přestavbě v roce 1971 byla tramvajová dráha umístěna do podzemí a náměstí se stalo pěší zónou. Na Kröpcke nalezneme kromě zmiňovaných zelených hodin o výšce zhruba 2 metry také vyhlášenou cukrárnu Mövenpick s nezaměnitelnou vlnitou střechou. Z Kröpcke směrem k hlavnímu nádraží vede dvojúrovňová nákupní promenáda Niki-de-Saint-Phalle.

Eilenriede[editovat | editovat zdroj]

„Plíce města“ - i tak bývá tento 650 hektarů veliký lesopark poblíž centra města označován. Jedná se o jednu z největších městských zelených ploch v Evropě. Obyvatelé Hannoveru zde rádi tráví volné chvíle. Potkáte zde spoustu běžců, cyklistů či bruslařů. Nachází se zde i několik sáňkových drah, dětských hřišť, pinpongových stolů apod. Ideální místo pro volný čas.

Nová radnice[editovat | editovat zdroj]

Budova tzv. nové radnice byla postavena v letech 19011913 a její stavba stála tehdy deset milionů marek. Radnice je 98 metrů vysoká a v její kopuli byl v roce 1946 vyhlášen samostatný stát Dolní Sasko. V současnosti je kupole zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídka na celé město a široké okolí za malý poplatek 3,00 Euro.

Radnice, Hauptbahnhof - hlavní nádraží, Herrenhäuser Gärten - královské zahrady, ZOO, Kröpcke, Aegidientorkirche, Marktkirche, , Eilenriede aj.


Pohled z Nové radnice
Pohled z Nové radnice

Chov koní[editovat | editovat zdroj]

Pochází odtud hannoverští koně.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]