Essen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
znak mapa
znak města Essen Poloha města v SRN
Důležitá data
Spolková země: Severní Porýní-Vestfálsko
Vládní obvod: Düsseldorf
Okres: Městský okres
Rozloha: 210,32 km²
Počet obyvatel: 584 295 (2006)
Hustota zalidnění: 2 787 obyvatel na km²
Nadmořská výška: 116 m n. m.
PSČ: 45001-45359
Web města: www.essen.de

Essen [ˈɛsn̩] je město v Porúří v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Leží na břehu řeky Ruhr a žije v něm asi 584 000 lidí, což ho řadí mezi deset největších měst v Německu.

Původně byl Essen jedním z nejdůležitějších center těžby uhlí a výroby oceli. Dnes je jeho ekonomika postavena na službách. Je sídlem třinácti ze sta největších německých firem. Essenská univerzita byla založena roku 1972 a roku 2003 se sloučila s Duisburskou univerzitou Duisburská-Essenská univerzita.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Blick auf Kettwig mit Uferpalais im Herbst 2013.jpg

Essen leží uprostřed Porúří severně od řeky Ruhr, která ve čtvrtích Kupferdreh, Heisingen a Werden tvoří umělé jezero Baldeney. Jezero vzniklo mezi lety 19311933, kdy ho výměnou za chléb a pivo vykopalo 10 000 nezaměstnaných dělníků. Nejnižší bod obce, 26,5 m n. m., se nalézá ve čtvrti Karnap, nejvyšší 202,5 m n. m. pak ve čtvrti Heidhausen. Průměrná výška je pak 116 m n. m. Město se rozprostírá přes 21 km od severu k jihu a 17 km od západu k východu.

Pohled na centrum Essenu z Tetraederu v Bottropi. Na pozadí Porúrské výšiny.

S Essenem sousedí ve směru běhu hodinových ručiček následující obce: Gelsenkirchen, Bochum, Hattingen, Velbert, Heiligenhaus, Ratingen, Oberhausen, Bottrop a Gladbeck.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Průměrná roční teplota ve městě je 9,6 °C a za rok zde průměrně naprší 829 mm. Nejchladnějším měsícem v roce je leden s průměrnou teplotou 1,5 °C, nejteplejším pak červenec se 17,5 °C. Nejvíce vody zde naprší v srpnu, 90 mm.

Městské části[editovat | editovat zdroj]

Essen na rytině z roku 1647

Essen je rozdělen na 19 městských částí. Každá z nich má vlastní devatenáctičlenné zastupitelstvo, které má omezené pravomoci. Městské části jsou často pojmenovány podle čtvrtí, které je tvoří, a označují se také pomocí římských číslic. Essen se skládá z celkem padesáti čtvrtí, z nichž mnoho bylo původně samostatnými obcemi, ale byly do města začleněny mezi lety 19011975. Pomalé rozrůstání města má za následek i dvě zajímavosti. Čtvrť Kettwig ležící jižně od řeky Ruhr byla začleněna roku 1975, ale má vlastní telefonní předvolbu. Podobně Kettwig patří pod Kolínské arcibiskupství, ačkoli zbytek města spadá do Essenské diecéze.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Navzdory poměrně rozšířenému názoru název nemá nic společného s jídlem (německy Essen), ale zřejmě pochází z velmi starého slova Asnithi, které označovalo území na východě, nebo území, kde rostlo mnoho jasanů (Esche).

Nejstarší archeologické nálezy se datují až do doby před 280 000 lety, pozdější nálezy jsou staré zhruba 120 000 až 10 000 let.

Essen byl sídlištěm mnoha germánských kmenů. Je ale velmi těžké je rozlišovat.

Alteburg je hrad na jihu Essenu datovaný do dob Keltů (zhruba okolo počátku našeho letopočtu). Historie druhého hradu Herrenburg sahá do 8. století.

Essen byl založen okolo roku 845 jako ženský klášter. V 10. století se stal jedním z nejdůležitějších klášterů v Německu. V té době v jeho čele stála Matylda, vnučka císaře Otta I., a dvě další ženy, které byly také příbuzné císařů z této dynastie: Sophia, dcera Otty II., a Theophanu, jeho vnučka (dcera Matyldy, dcery Otty II.). Když dynastie ztratila svůj vliv, z Essenu se až do 19. století stalo nevýznamné zemědělské město.

Těžba uhlí a rudy vedlo k prudkému rozvoji města a celého Porúří. Z Essenu pocházející rodina Kruppů zde roku 1811 založila podnik na výrobu oceli.

Po druhé světové válce Essen prošel velkými hospodářskými změnami. Došlo k útlumu těžby a obyvatelé města se museli přizpůsobit novým podmínkám.

Znak Essenu

Znak města[editovat | editovat zdroj]

Hotel Handelshof s upraveným znakem a neoficiálním mottem města

Znak města Essen je heraldická zvláštnost. Město ho získalo roku 1886. Sestává ze dvou oddělených štítů pod společnou korunou. Koruna nesymbolizuje přímo město Essen, ale sekularizovanou (zesvětštělou) církevní radu Essenu pod vládou kněžny-abatyše místního kláštera. Na štítě nalevo je vyobrazen dvouhlavý císařský orel. Tento štít byl městu dán roku 1623. Na pravém štítě je vyobrazen meč, kterým podle pověsti byly setnuty hlavy patronů města, svatých Kosmy a Damiána. Meč, který je s událostí spojován a je uložen v městské pokladnici, je pozdějšího data. Lehce upravená a heraldicky správnější verze znaku je umístěna na střeše hotelu Handelshof nedaleko hlavního nádraží.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Silnice[editovat | editovat zdroj]

Dálnice A 40 – Ruhrschnellweg

Dálnice A40, přezdívaná Ruhrschnellweg probíhá středem města, které dělí zhruba na dvě poloviny. V centru města je dálnice skrytá v tunelu vybudovaném v 70. letech 20. století. Okrajů města se také dotýkají dálnice A 52 na jihu a A 42 na severu.

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

První linka přes území dnešního Essenu, dráha z Kolína do Mindeneru, byla otevřena mezi lety 18451847. Měla zastavku v Altenessenu. Jižní dráha z Mülheimu nad Ruhrem do Bochumi byla otevřena o pár desítek let později. Na této jižní dráze nyní stojí hlavní nádraží Essen, kde staví jak regionální, tak dálkové vlaky.

Místní veřejnou dopravu zajišťuje Essener Verkehrs-AG, veřejná společnost, která se stará o tři příměstské vlakové, několik tramvajových a autobusových linek. Zvláštností města je Spurbus, vedený autobus. Ten může jezdit klasicky jako autobus, ale také se používá jako trolejbus. Město má také síť linek metra. Všechny místní a regionální spoje mají tarifní systém podle dopravního sdružení VRR.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 51°27′ s. š., 7°1′ v. d.