Přeskočit na obsah

Wilhelm Hünermann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mons.
Wilhelm Hünermann
prelát
Wilhelm Hünermann
Wilhelm Hünermann
Církevřímskokatolická
Provinciekolínská
Diecézeessenská
SídloEssen
Svěcení
Kněžské svěcení26. května 1923
Osobní údaje
Datum narození28. července 1900
Místo narozeníKempen, Německé císařství
Datum úmrtí28. listopadu 1975 (ve věku 75 let)
Místo úmrtíEssen, Západní Německo
Národnostněmecká
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní (prelát)
Významné díloFarář arský, Hořící oheň, Otec vyhoštěných, Svatý Martin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Hünermann (28. července 1900, Kempen28. listopadu 1975, Essen) byl německý římskokatolický kněz a spisovatel. Známý je zejména pro své biografické romány.[1] V kněžské službě působil v letech 1926–1975, literárně činný byl v letech 19311969.

Wilhelm Hünermann se narodil jako syn profesora matematiky v městečku Kempen v Severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa. Tam také ve věku 17 let odmaturoval a nastoupil jako voják do bojů první světové války. Po konci války začal studovat teologii v Münsteru na Westphalian Wilhelms University. Na kněze byl vysvěcen 26. května 1923. V té době církevně spadal jeho rodný region pod správu arcibiskupství v Kolíně nad Rýnem. Byl ustanoven jako kaplan ve farnosti Herz Jesu v Oberhausen-Sterkrade, náležející pod správu kolínského arcibiskupství.

Roku 1926 byl jmenován do biskupské delegace Berlín-Braniborsko-Pomořansko, která církevně spadala do vratislavské církevní provincie. V roce 1930 z ní bylo vyčleněno území pro novou berlínskou diecézi. Církevní reorganizace se dotkla i Hünermannova domovského regionu v Porýní, který byl připojen k obnovené cášské diecézi. Wilhelm Hünermann pracoval jako kaplan farnosti sv. Matyáše na Winterfeldtplatzu v Berlíně. Clemens August von Galen, pozdější kardinál a biskup münsterský, který byl v roce 2005 blahoslaven, zde působil jako jeho zpovědník a nadřízený.

V Berlíně objevil Carl Sonnenschein Hünermannovo nadání pro psaní a přivedl ho do redakčního týmu diecézního deníku Katolický deník delegace biskupů pro Berlín, Braniborsko a Pomořany (od roku 1929: Katolický deník pro Berlín, Braniborsko a Pomořany, od roku 1932: Katolický deník berlínské diecéze). Erich Klausener, který byl později zavražděn nacionalistickými socialisty, Hünermanna pověřil tiskem pro materiály katolické akce, jejíž byl vůdcem.

Již v roce 1931 začal s literární činností i mimo redakci. Jeho první hra, tragédie Dětská křížová výprava (Der Kinderkreuzzug, odkazující na fenomén dětských výprav v do svaté země), byla vydána v tomto roce. O pět let později, v roce 1936, vydal životopisný román Pekařský učedník ze Znojma o moravsko-německém redemptoristovi Klementu Maria Hofbauerovi. Ve stejném roce došlo k přenesení ostatků Damiena de Veustera, který působil jako misionář mezi malomocnými v leprosáriu na ostrově Molokai (Havajské ostrovy), do Belgie. Damienův příběh přiměl Hünermanna jej sepsat a vydal jej ještě v roce 1936, pod názvem Otec vyhoštěných. Ačkoli v době Hünermannova života ještě Damien nebyl svatořečen (až později, v roce 2005), ohlas, který kniha zaznamenala předurčil směr, kterým se ve svých literárních počinech dále vydával. Až na výjimky (několik her a povídek) byla jeho následující tvorba zejména hagiografická. Se svými více než 30 biografickými romány je jedním z nejvýznamnějších autorů v oblasti hagiografie 20. století. Jako jeho nejvýznamnější dílo bývá označován román Hořící oheň (Feuer auf die Erde, 1953), pojednávající o životě papeže sv. Pia X.

V roce 1975 byl jmenován prelátem Jeho Svatosti 2. stupně s právem používat titul monsignore. Mons. Wilhelm Hünermann zemřel v Essenu 28. listopadu 1975. Jeho 50 románů a příběhů patří mezi komerčně úspěšné knihy, v Německu se prodalo více než 3 milionu výtisků. Byly přeloženy do více než 20 jazyků, včetně češtiny a i v současnosti (k r. 2023) vycházejí stále nová vydání jeho knih.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wilhelm Hünermann na německé Wikipedii.

  1. Wilhelm Hünermann [online]. goodreads.com, Goodreads, Inc., USA [cit. 2020-03-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

[editovat | editovat zdroj]