Alfred Krupp

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alfred Krupp
Narození 26. dubna 1812
Essen
Úmrtí 14. července 1887 (ve věku 75 let)
Essen
Místo odpočinku Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1457309
Děti Friedrich Alfred Krupp
Rodiče Friedrich Krupp
Příbuzní Hermann Krupp
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alfred Krupp (26. dubna 1812 Essen - 14. července 1887 Essen) byl německý průmyslník a vynálezce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Odlévání ocele byla rodinná tradice a odlévání děl bylo Kruppovo velké přání. Skládané hlavně byly sice na tehdejší dobu kvalitní, ale náročné na výrobu. Oproti tomu odlévání bylo přímočaré a hlavně jednodušší. Ocel byla pro tento účel víc než dostačující, avšak vyrábět trubky dostatečně silné na hlavně děl nebyla technicky jednoduchá záležitost. Alfred Krupp byl odhodlaný i přesto svůj oblíbený materiál prosadit.

Bylo mu čtrnáct let, když jeho otec Friedrich Krupp zemřel a zanechal po sobě manželku Therese, syna a rozpadající se slévárnu v nepříliš prosperujícím stavu. Z takovéhoto dědictví se Alfredu Kruppovi podařilo vytvořit průmyslové impérium. Celý život trpěl nespavostí a byl workoholik. Nové zbraně se mu podařilo vyrábět až po dvaceti letech práce v oboru, ale od počátku se snažil o inovaci v oblasti techniky výroby. Krupp jako patriot dodával zbraně Prusku a později Německu, ale pokud se naskytla možnost byl ochoten obchodovat s každým, kdo měl dostatek financí.

Zpočátku byli nejen Pruští úředníci, ale i vojenští hodnostáři k jeho výrobkům nedůvěřiví. Po třech letech se však podařilo dodat armádě dělo ráže 6,5 cm, aby ho vojáci vyzkoušeli a zhodnotili jeho vojenský potenciál. Zkušební komise dělo, ale nechala stát venku. Toto dělo korodovalo aniž by bylo jedenkrát použito k výstřelu. Vojáci argumentovali tím, že pro vojenské užití se hodí víc bronzové zbraně. Krupp tak jeho děla vystavoval na mezinárodních výstavách. Posléze se podařilo prodat Pruské armádě tři sta ocelových zezadu nabíjených děl. Prusku se tento obchod vyplatil, když se tyto děla osvědčila ve válce s Francii v roce 1870. Krupp i poté stále cítil od armádních špiček nezájem, proto nechal postavit střelnici v Meppenu a v letech 18781879 tam provedl řadu předváděcích zkoušek nejen pro Německé zájemce. Dostavil se úspěch, ale i tak přicházely objednávky hlavně ze zahraničí.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Robert L. O´Connell. Soul of the Swords. Menlo Park, CA, USA : Simon & Schuster Publishing, 2002. ISBN 80-7341-373-6.