Jasan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o rodu stromů. O mužském jméně pojednává článek Jasan (jméno).
Jak číst taxoboxJasan
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď olivovníkovité (Oleaceae)
Rod jasan (Fraxinus)
Tourn. ex L., 1737
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jasan (Fraxinus) je rod opadavých listnatých stromůčeledi olivovníkovité (Oleaceae Hoffmanns. et Link). Celý rod zahrnuje asi 60–65 druhů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jasany jsou dvoudomé nebo mnohomanželné stromy. Listy jsou vstřícné, někdy po třech v přeslenu, zpravidla lichozpeřenémnohojařmé. Květy jsou jednopohlavní nebo oboupohlavní v postranních nebo koncových latách, někdy v hroznech. Koruna většinou chybí, kalich je zvonkovitý nebo chybí. Tyčinky jsou obvykle dvě. Plodem je křídlatá nažka.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Původní areál rodu zahrnuje mírnýsubtropický pás severní polokoule.

V České republice jsou původní 2 druhy. Po celé České republice, kromě hor a nejjižnější Moravy, roste přirozeně jasan ztepilý (Fraxinus excelsior L.). Druh jasan úzkolistý (Fraxinus angustifolia Vahl) je původní pouze v úvalech jižní Moravy, na sever ojediněle sahá až ke Grygovu u Olomouce, popř. k obci Jesenec na Konicku. Jinde může být tento druh jen výjimečně vysazen. Druh jasan zimnář (Fraxinus ornus L.) je původní nejblíže na jižním Slovensku, na území Česka byl místy vysazen. I v lesích byl v minulosti poměrně často vysazován druh jasan pensylvánský (Fraxinus pennsylvanica Marshall). Další cizokrajné druhy můžeme v České republice potkat jen vzácně v parcích a arboretech.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Jasan americký má krémově bílé dřevo. Zato jasan evropský světlé anebo tmavě hnědé (olive ash). Textura dřeva je pravidelná s jasnými letokruhy a na tangenciálním řezu zanechává velmi dekorativní dojem.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Dřevo velmi rychle vysychá a nepodléhá pozdější deformaci. Nízká tuhost, střední pevnost v ohybu a tlaku a střední rázová houževnatost jsou skvělé předpoklady pro ohýbání dřeva. Jasan není trvanlivý, podléhá zkáze. Jasanové dřevo dobře přijímá impregnaci, tmavé jádro jasanu evropského je středně odolné. Jasanové dřevo je náchylné k napadnutí červotočem.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Jasanové dřevo je známé pro svou houževnatost a vysokou odolnost v ohybu, do nástupu moderních materiálů proto sloužilo pro výrobu sportovního náčiní (hokejky, tenisové rakety, lyže) a současně se stále používá na výrobu topůrek a násad (lopaty, krumpáče, košťata). Mimo to se z něj dělají některé typy podlah (intarzované podlahy, mozaikové podlahy). Lehký materiál jasanového dřeva nachází využití i ve výrobě deštníků, baseballových pálek, lodí a kanoí. Populární je i pro výrobce akustických a elektrických kytar a jiných strunných nástrojů. Využíval se také v prvních desetiletích v automobilismu k výrobě rámů a podvozků.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

V mytologii[editovat | editovat zdroj]

Jasan hraje významnou roli v severské mytologii; za jasan je považován světový strom Yggdrasil a i lidé, přesněji první muž, vznikli oživením jasanového dřeva.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hejný, Slavomil, ed. et al. Květena České republiky. 1. 2. vyd., Reprint 1. vyd. z r. 1988. Praha: Academia, 1997. 557 s. ISBN 80-200-0643-5. – S. 447–450.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]