Martináčovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMartináčovití
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádmotýli (Lepidoptera)
Čeleďmartináčovití (Saturniidae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Martináčovití (Saturniidae) je čeleď motýlů. Patří k největším motýlům na území ČR. Známým druhem je zejména martináč hrušňový.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Charakteristickým znakem dospělých samečků jsou dvojitě hřebenitá tykadla, která jsou schopna zachytit pach (feromony) samičky na vzdálenost i několika kilometrů. Na křídlech mají různobarevné kresby, které slouží jako mimikry, barevná i průsvitná oka, sloužící ke zmatení nebo odstrašení nepřítele. Tělíčko je hustě ochlupené. Dospělec (imágo) má zakrnělý sosák. Housenky mají na těle výrůstky a bradavky s chlupy.

Martináčovití mají skvěle vyvinuté smysly, zejména samečci mají fantasticky vyvinutý smysl pro detekci samičích pohlavních feromonů. Samečci druhu martináč měsíčitý dokážou ucítit feromony samiček až na vzdálenost kolem deseti kilometrů.[1]

Život[editovat | editovat zdroj]

Právě kvůli zakrnělému sosáku nemůže dospělec přijímat potravu a délka jeho života je velmi krátká (maximálně čtyři až pět dní)[zdroj?]. Patří mezi noční motýly. Polyfágní housenky žijí na bylinách, křovinách i stromech (na ovocných stromech občas škodí). Housenky martináčů se kuklí v zámotcích z jemného a pevného hedvábného vlákna. Některé asijské druhy jsou právě pro toto vlákno chovány uměle.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Motýli této čeledi jsou rozšířeni po celém světě včetně ČR.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Na jižní Moravě a jižním Slovensku se vyskytuje největší evropský motýl (rozpětí křídel až 15 cm) martináč hrušňový (Saturnia pyri Den. et Schiff.). Jeho housenky žijí hlavně na ovocných stromech. V listnatých lesích žije menší a světlejší martináč habrový (Eudia pavonia L.).

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOCHA , Vladimír. Kdo na to má nos: šestice živočichů s výjimečným čichem. 100 + 1 ZZ. 11.03.2020 [cit. 1. 4. 2022]. Dostupné z: https://www.stoplusjednicka.cz/kdo-na-ma-nos-sestice-zivocichu-s-vyjimecnym-cichem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]