Adélovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Adelidae

alternativní popis obrázku chybí
Adela reamurella
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: šestinozí (Hexapoda)
Třída: hmyz (Insecta)
Podtřída: křídlatí (Pterygota)
Nadřád: Amphiesmenoptera
Řád: motýli (Lepidoptera)
Podřád: Glossata
Čeleď: Adelidae
Latreille, 1802
Podčeledi

Adelinae

Nematopogoninae

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adélovití (Adelidae) jsou čeleď primitivních můr v řádu Lepidoptera. Většina Adélovitých je aktivních ve dne, kdy poletují třepotavým letem kolem vrcholků větví a jsou nápadní metalickým vzorem svých křídel. Tito drobní motýli mají rozpětí křídel 4-28 mm a samci mají často tykadla až třikrát delší než jejich přední křídla. Jsou celosvětově velmi rozšířeni zvláště v severní Americe, Evropě a Asii, od dubna do června. V Evropě se vyskytuje kolem padesáti druhů[1] z nichž je nejrozšířenější Adela reaumurella, která někdy dosahuje masového rozšíření, které je ovlivněno klimatickými změnami. (Kuchlein and Ellis, 2004).

Adelidae jsou obvykle úzce vázáni na určitou hostitelskou rostlinu[2], do kterých samičky kladou svá vajíčka nebo je kladou do spadaného listí či hrabanky a housenky si pak pod ní vytvářejí komůrky, ve kterých dokončují svůj vývoj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.faunaeur.org/full_results.php?id=342
  2. http://internt.nhm.ac.uk/jdsml/research-curation/projects/hostplants/list.dsml?searchPageURL=browse.dsml&Family=Adelidae&Genus=&Species=&Country=&sort=Family
  • Davis, D.R. (1999). The Monotrysian Heteroneura. Ch. 6, pp. 65-90 in Kristensen, N.P. (Ed.). Lepidoptera, Moths and Butterflies. Volume 1: Evolution, Systematics, and Biogeography. Handbuch der Zoologie. Eine Naturgeschichte der Stämme des Tierreiches / Handbook of Zoology. A Natural History of the phyla of the Animal Kingdom. Band / Volume IV Arthropoda: Insecta Teilband / Part 35: 491 pp. Walter de Gruyter, Berlin, New York.
  • Kuchlein, J.H. and Ellis, W.N. (2004). Climate-induced changes in the microlepidoptera fauna of the Netherlands and the implications for nature conservation. Journal of Insect Conservation, 1(2): 73-80. Abstract

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]