Přeskočit na obsah

Adélovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxAdélovití
alternativní popis obrázku chybí
Adela reamurella
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Podtřídakřídlatí (Pterygota)
NadřádAmphiesmenoptera
Řádmotýli (Lepidoptera)
PodřádGlossata
ČeleďAdelidae
Latreille, 1802
Podčeledi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Adélovití (Adelidae) jsou čeleď primitivních můr v řádu Lepidoptera. Většina Adélovitých je aktivních ve dne, kdy poletují třepotavým letem kolem vrcholků větví a jsou nápadní metalickým vzorem svých křídel. Tito drobní motýli mají rozpětí křídel 4-28 mm a samci mají často tykadla až třikrát delší než jejich přední křídla. Jsou celosvětově velmi rozšířeni zvláště v severní Americe, Evropě a Asii, od dubna do června. V Evropě se vyskytuje kolem padesáti druhů[1] z nichž je nejrozšířenější Adela reaumurella, která někdy dosahuje masového rozšíření, které je ovlivněno klimatickými změnami. (Kuchlein and Ellis, 2004).

Adelidae jsou obvykle úzce vázáni na určitou hostitelskou rostlinu[2], do kterých samičky kladou svá vajíčka nebo je kladou do spadaného listí či hrabanky a housenky si pak pod ní vytvářejí komůrky, ve kterých dokončují svůj vývoj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Davis, D.R. (1999). The Monotrysian Heteroneura. Ch. 6, pp. 65–90 in Kristensen, N.P. (Ed.). Lepidoptera, Moths and Butterflies. Volume 1: Evolution, Systematics, and Biogeography. Handbuch der Zoologie. Eine Naturgeschichte der Stämme des Tierreiches / Handbook of Zoology. A Natural History of the phyla of the Animal Kingdom. Band / Volume IV Arthropoda: Insecta Teilband / Part 35: 491 pp. Walter de Gruyter, Berlin, New York.
  • Kuchlein, J.H. and Ellis, W.N. (2004). Climate-induced changes in the microlepidoptera fauna of the Netherlands and the implications for nature conservation. Journal of Insect Conservation, 1(2): 73-80. Abstract[nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]