Koktejl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: český časopis Koktejl.

Koktejl je nápoj vzniklý smícháním několika různých nápojových surovin.

Mícháním koktejlů se zabývají barmani, kteří často předvádí hostům akrobacii pohybů se sklenicemi, lahvemi s míchanými nápoji, lžícemi naplněnými ovocem nebo ledem a dalšími přísadami a surovinami. Pro míchání koktejlů se používá šejkr, což je zpravidla kovová nádoba velikosti větší sklenice, do které se suroviny nadávkují, šejkr se uzavře sklenicí a nápoj se míchá. Z šejkru se namíchaný koktejl nalije do sklenice. Koktejly jsou rozděleny do kategorií, podle toho, jaký alkohol je jejich základní složkou.

Mezi známé a v Česku oblíbené koktejly patří např.: Beton, Bloody Mary, Cuba Libre, Daiquiri, High Society, Manhattan, Mojito, Piña Colada, Sex on the beach, Tequila Sunrise.

Nealkoholické koktejly[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejoblíbenější nealkoholické koktejly patří nápoje vyráběné z mléka. Ty bývají dochuceny dalšími pochutinami jako je vanilka, mixované ovoce, kakao, káva, ovocné výtažky a tresti, smetana, ořechy a další. Takovéto koktejly se dají vyrobit jednoduše i doma v běžných mixérech, v běžné obchodní síti je lze zakoupit například v cukrárnách, mléčných barech apod.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRHA, Ivan. Dědeček na scestí a 333 dalších míchaných nápojů. Praha : Levné knihy KMa, 2001. ISBN 80-7309-043-0.
  • GUHA, Alexandr. Pravé české míchačky: magické oko, mozek, utopený komunista a další kutilské koktejly. Praha : UK media, 2010. ISBN 978-80-254-8749-5.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]