Aperol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aperol
Aperol
Aperol
Kategorie Bittery
Původ Itálie Itálie
Vznik 1919
Obsah alk. 11%
Použití jako aperitiv pije se čistý nebo se sodou či šumivým vínem
Lahev Aperolu

Aperol je alkoholický nápoj řadící se mezi kořeněné bittery. Má oranžovočervenou barvu s ovocnou, lehce hořkou chutí. Vyrábí se na bázi lihu z hořce, rebarbory, výtažků z pomerančů, aromatických bylin a barviv. Jeho zvláštností je velmi nízký obsah alkoholu, jen 11%.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vznikl v italské rodinné firmě bratrů Barbieri v Padově kolem roku 1919. V tomto roce byl představen na veletrhu Fiera Campionaria di Padova. V r. 1993 byla firma F.lli Barbieri koupena společností Barbero 1891 a ta se v prosinci 2003 stala součástí skupiny Campari.

Nejznámějším nápojem na bázi Aperolu je Aperol Spritz. Vznikl v 50. letech jako varianta benátského vinného střiku (spritz veneto), který do Benátek zřejmě přinesli Rakušané v 19. století (Benátky byly v 1. polovině 19. století součástí habsburského soustátí).

Podávání[editovat | editovat zdroj]

Podává se vždy dobře vychlazený, čistý i prodloužený (se sodou, šumivým vínem). Klasický Aperol Spritz, jak jej doporučuje přímo výrobce, se skládá z 3 dílů prosecca, 2 dílů Aperolu a 1 dílu sodovky.[2] Měl by se podávat ve sklenici na stopce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KELBOVÁ, Miloslava. Encyklopedie nápojů. Praha: Grada, 1996. ISBN 80-900250-8-0. Kapitola A, s. 15. 
  2. http://www.aperol.com/it/it/aperol-spritz/aperol-spritz/aperol_spritz_video [online]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]