Mýdelníkotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Mýdelníkotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Citronovník (Citrus limon)
Vědecká klasifikace
Doména: eukaryota (Eucaryota)
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Juss. ex Bercht. et J. Presl
Čeledě
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mýdelníkotvaré (Sapindales) je řád rostlin, vyskytujících se od mírného do pantropického podnebného pásma, příslušející do třídy vyšších dvojděložnýchclade Eurosids II.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Se zavedením kladistické klasifikace, jejím současným vrcholem je taxonomický systém APG III, došlo v řádu mýdelníkotvarých k určitým změnám proti předchozímu hojně používanému Cronquistově taxonomickému systému založeném na morfologii a fyziologii.

Byla odsunuta čeleď Akaniaceae do řádu brukvotvarých, Melianthaceae do kakostotvarých, klokočovité do Crossosomatales a čeleď kacibovité do nového řádu kacibotvarých. Byla ztotožněna čeleď Bretschneideraceae s čeledi Akaniaceae a Julianiaceaeledvinovníkovitými. Rody z bývalých čeledí javorovitých a jírovcovitých byly přesunuty do čeledě mýdelníkovitých a rody z čeledě Cneoraceae do čeledě routovitých.

Nově byly vytvořeny čeledě: Biebersteiniaceae z rodu vyjmutého z čeledě kakostovitých, Kirkiaceae z čeledě simarubovitých a čeleď Nitrariaceae sloučením čeledí Nitrariaceae, Peganaceae a Tetradiclidaceae z řádu kacibotvarých.

Řád mýdelníkotvaré je nejvíce příbuzensky blízký s řády slézotvaré, brukvotvaré a Huertales. V samotném řádu není příbuznost jednotlivých čeledí stejná, vzájemné fylogenetické vztahy jsou znázorněný zde: [1]

    ┌───────────────────────────── Biebersteiniaceae Schnizl.
    │
    │   ┌────────────────────── Nitrariaceae Lindl.
  ─────│   │
    │   │   ┌─────────────── mýdelníkovité Sapindaceae Juss.
    └──────│   │
        │   │   ┌───────── Kirkiaceae (Engl.) Takht.
        │   ├─────│
        │   │   │   ┌─── ledvinovníkovité Anacardiaceae Lindl.
        │   │   └─────│
        └──────│      └─── březulovité Burseraceae, Kunth.
           │
           │   ┌───────── routovité Rutaceae Juss.
           └─────│
              │   ┌─── simarubovité Simaroubaceae DC
              └─────│
                 └─── zederachovité Meliaceae Juss.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Řád mýdelníkotvarých obsahuje okolo 460 rodů a ty jsou tvořeny asi 5600 druhy, z nichž většina patří do čeledí mýdelníkovitých a routovitých. Řád obsahuje vývojově mladší rostliny. Jsou to převážně stromy, vysoké až 60 m, keře i popínavé rostliny. Velká část druhů má žláznaté dutiny v listech nebo pryskyřičné kanálky ve dřevu i v kůře, mnohé obsahují saponiny a alkaloidy.

Listy většinou vyrůstají střídavě okolo stonku nebo v přeslenech, mnoho druhů má čepele dlanitě složené, lalokovité nebo zpeřené, i dvojnásobně. Některé listy jsou přeměněny v trny. Listy jsou s dlouhými řapíky nebo přisedlé, s palisty i bez.

Květy vyrůstají jednotlivě v úžlabí listů nebo vytvářejí květenství hroznovitá, vrcholíkovitá neb latnatá. Většina květů je pětičetných se svrchním semeníkem, mívají rozlišený kalich i korunu. Jsou opylovány hmyzem, mají barevné okvětní lístky a většinou voní, vylučují nektar. U mnoha druhů se úspěšně projevuje tendence po opylení květu cizím pylem, což je řešeno u oboupohlavných květů nesoučasným dozráváním pylu a vajíček v jednom květu nebo dosažením jednopohlavnosti květů tím, že část květů má funkční jen samčí a část květů jen samičí orgány. Tyto jednopohlavné květy mohou být současně na jedné rostlině nebo každý druh květů na jiné.

Plody jsou různé tobolky, peckovice a bobule, v přírodě je konzumují savci a ptáci, kteří pomáhají roznášet nestrávená semena po okolí. Některá semena jsou okřídlena a jsou rozšiřována větrem.[2]

Mezi rody tohoto řádu patří například citroník, jírovec, kadidlovník, korkovník, křídlatec, ličí, longan, mangovník, mýdelník, myrhovník, pajasan, pepřovec, routa, skimie, svitel a v české přírodě původní rody: javor, ruj, škumpa a třemdava.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b STEVENS, P. F.. Angiosperm Phylogeny Website. mobot.org [online]. 2008-06-09, rev. 2010-12-26 23:05:23 [cit. 2011-01-21]. Dostupné online.  
 2. www.britannica.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]