Fyziologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Fyziologie (z řeckého φύσις phýsis ‚příroda‘ a λόγος lógos ‚nauka‘, ‚věda‘) je biologický vědní obor studující funkci živých organismů především z hlediska fyzikálního a biochemického tak, jak probíhají na úrovni buněk, tkání resp. pletiv, orgánů a orgánových soustav i celých organismů.

Adjektivum fyziologický se běžně používá ve smyslu normální z biologického hlediska, jeho opakem je obvykle adjektivum patologický (zhruba nemocný, poškozený), méně často pak adjektivum nefyziologický (zhruba okolnosti neodpovídají uzpůsobení).

Fyziologie jako věda je poměrně obecný pojem, obvykle se rozděluje do několika oblastí. Hlavními a do značné míry samostatnými jsou obory studující fyziologii jednotlivých velkých skupin organismů

Zvláštní postavení má srovnávací fyziologie, která studuje rozdíly mezi funkcí jednotlivých skupin organismů. Díky výsledkům srovnávací fyziologie lze například přenášet výsledky pokusů na laboratorních zvířatech na člověka.

Z fyziologie živočichů se vyčleňují některé další obory, např.:

Podle zaměření na konkrétní funkci lze hovořit například o následujících oborech:

Poznatky fyziologie mohou být bezprostředně aplikovány. Takovými podobory fyziologie, které se zabývají bezprostřední aplikací fyziologických poznatků, mohou být např.:

Obory hraničící s fyziologií[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]