Molekulární biologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
replikace molekuly DNA

Molekulární biologie je vědní disciplína zabývající se studiem buněčných biologických procesů na jejich molekulární úrovni. Podstata některých biologických jevů jako například dědičnosti je odhalitelná pouze studiem jejich molekulární podstaty.

Molekulární biologie se proto věnuje popisu biologických makromolekul a jejich vzájemným funkčním vztahům. Zvláštní pozornost je především věnována funkci makromolekul podílejících se na dědičnosti organizmů, tedy DNA, RNA a proteinům, jejich vzájemné interakci a regulaci jejich funkce (Ve zkratce zjednodušeně: „DNA → RNA → protein“.) Ačkoliv tato oblast molekulární biologie bývá někdy vymezena samostatným termínem molekulární genetika, bývá někdy termín molekulární biologie chápán v užším smyslu, který se s pojmem molekulární genetika kryje. Molekulární biologie integruje ve svém přístupu hlediska biologická, chemická, fyzikální i genetická.

Molekulárně biologické znalosti jsou široce využívané v medicíně a jsou nezbytné pro genetické inženýrství, jakož i pro jakoukoliv jinou práci s genetickou informací, např. v kriminalistice.

Název molekulární biologie poprvé použili nezávisle na sobě v třicátých letech dvacátého století Warren Weaver a William Thomas Astbury. V roce 1958 Francis Crick formuloval tzv. centrální dogma molekulární biologie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Stanislav Rosypal a kol.: Úvod do molekulární biologie I.–IV. díl + Dodatek
  • (anglicky) Cohen, S.N., Chang, A.C.Y., Boyer, H. & Heling, R.B. Construction of biologically functional bacterial plasmids in vitro. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 70, 3240 – 3244 (1973).
  • (anglicky) Rodgers, M. The Pandora's box congress. Rolling Stone 189, 37 – 77 (1975).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

(česky)

Cizojazyčné