Polymorfismus délky restrikčních fragmentů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Polymorfismus délky restrikčních fragmentů (RFLP – restriction fragment length polymorphism, vyslovováno někdy „riflip“) je označení pro jev, při němž se po rozštěpení několika vzorků DNA od různých jedinců pomocí zvláštních enzymů (restrikčních endonukleáz) projeví rozdíly v délce takto vzniklých DNA restrikčních fragmentů. Tyto rozdíly jsou způsobeny odchylkami ve stavbě těchto řetězců DNA (v jejich sekvenci), které buďto obsahují rozpoznávací řetězec nukleotidů pro restrikční endonukleázy (restrikční místo) a může dojít ke štěpení dvoušroubovice DNA, nebo restrikční místo neobsahují a ke štěpení nedojde.

RFLP má praktické využití v postupech, které zjišťují genetické rozdíly mezi několika jedinci jednoho druhu. Konkrétně se používá k prenatálním testům na srpkovitou anémii. Zde konkrétně je podkladem pro takové testy polymorfismus délky restrikčních fragmentů genu pro beta-globin. Podobné metody někdy využívá také genetická daktyloskopie určená k zjišťování identity osob.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.] : Oxford University Press, 2006.  

Související články[editovat | editovat zdroj]