William Harvey

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
William Harvey
William Harvey ( 1578-1657).jpg
Narození1. dubna 1578
Folkestone
Úmrtí3. června 1657 (ve věku 79 let)
Roehampton
NárodnostAngličané
Alma materGonville and Caius College (1593–1597)
Padovská univerzita (1599–1602)
The King's School Canterbury
Povoláníbiolog, lékař, anatom a fyziolog
ZaměstnavatelOxfordská univerzita
Nábož. vyznáníanglikánství
Manžel(ka)Elizabeth Browne
RodičeThomas Harvey a Joan Halke
PodpisWilliam Harvey – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

William Harvey (1. dubna 1578, Folkestone3. června 1657, Hampstead) byl anglický lékař, který je známý svým objevem krevního oběhu v lidském těle a rovněž tím, že odmítl teorii samoplození.

V roce 1603 si do svých poznámek poznamenal, že „krev bez přestání proudí a obíhá dokola, a to v důsledku tlukotu srdce“. Bylo to úžasné pozorování, které zcela odporovalo Galenovým představám. Proč Harvey čekal s uveřejněním poznatku pětadvacet let? Protože jeho teorie protiřečila Galenovi, musel si být naprosto jistý, že má pravdu. Celá léta trpělivě prováděl pokusy a pozorování. Pomocí stříkačky vstřikoval zvířatům do cév barviva. Později je pitval a studoval. Rozřezal jim srdce a studoval srdeční chlopně. Logickou úvahou vyvodil, že srdce čerpá krev, která obíhá v těle. Když konečně v roce 1628 publikoval své dílo Anatomické pojednání o pohybu srdce a krve, stal se terčem posměchu. Mnozí lékaři ho považovali za „potrhlého“ a jeho teorii za absurdní, nemožnou a škodlivou. Než však v roce 1657 zemřel, museli uznat, že měl pravdu. Byl také zakladatel embryologie.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1616 objevil funkci krevního oběhu v těle člověka a v roce 1628 tento objev publikoval ve spisu Exercitatio Anatomica de Motu Cordis et Sanguinis in Animalibus (latinsky - Anatomické cvičení o pohybu srdce a krve u zvířat). V tomto spisu zvrátil Galénovo tvrzení, že krev je vedena v žilách střídavě tam a zpět, kterým se řídili lékaři od starověku a dokázal svoje tvrzení, že tento pohyb nedovolují chlopně, které v žilách jsou, takže krev je vedena pouze jedním směrem a také to, že krev je pumpována do celého těla a cévami se vrací zpět. Byl tedy člověkem, který jako první popsal správně funkci krevního oběhu.

Další ilustrace[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]