Medokvětovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMedokvětovité
alternativní popis obrázku chybí
Frankoa Francoa appendiculata
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkakostotvaré (Geraniales)
Čeleďfrankoovité (Francoaceae)
A.Juss., 1832
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medokvětovité (Melianthaceae) je bývalá čeleď dvouděložných rostlin z řádu kakostotvaré (Geraniales). Jsou to byliny i dřeviny, povětšině s nápadnými květy, rostoucí v Africe a Chile. V systému APG IV, vydaném v roce 2016, je čeleď medokvětovité sloučena s čeledí Vivianiaceae do nově pojaté čeledi frankoovité (Francoaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Medokvětovité jsou byliny, keře a stromy se střídavými jednoduchými nebo zpeřenými listy bez palistů nebo s velkými intrapetiolárními palisty. Žilnatina listů je zpeřená nebo dlanitá. Květy jsou pravidelné až silně dvoustranně souměrné, 4 až 5-četné, uspořádané v hroznech, řidčeji v latách. Kališní lístky jsou volné nebo srostlé, korunní jsou volné. Tyčinek je 4 až 10. Tyčinky jsou nejčastěji volné, řidčeji na bázi srostlé. Někdy jsou v květech přítomna staminodia. Semeník je svrchní, srostlý nejčastěji ze 4 nebo 5 plodolistů. Čnělka je jediná nebo jsou blizny přisedlé. Plodem je tobolka nebo schizokarp rozpadající se na 5 oříšků.[1][2][3]

Čeleď zahrnuje jen 13 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v subsaharské Africe a v Peru.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V systému APG II, publikovaném v roce 2003, byly do čeledi Melianthaceae sloučeny celkem 3 drobné čeledi. Čeleď Melianthaceae, obsahující africké rody Melianthus a Bersama, byla v klasických systémech řazena do řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), zatímco čeledi Francoaceae (chilské rody Francoa a Tetilla) a Greyiaceae (jihoafrický rod Greyia) nejčastěji do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) nebo do jeho blízkosti.

V systému APG IV, vydaném v roce 2016, je čeleď Melianthaceae sloučena s čeledí Vivianiaceae do nové čeledi Francoaceae (frankoovité).[5]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy, zejména z rodů frankoa (Francoa), medokvět (Melianthus) a greja (Greyia) jsou v klimaticky příhodných oblastech využívány jako okrasné rostliny.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Bersama, Francoa, Greyia, Melianthus, Tetilla

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Melianthaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-26. 
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Francoaceae [online]. Dostupné online. 
  3. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Greyiaceae [online]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-09. 
  4. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  5. BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 
  6. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]