Kakostotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKakostotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Pelargónie Pelargonium betulinum
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádkakostotvaré (Geraniales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakostotvaré (Geraniales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje dvě čeledi. V české květeně je zastoupena pouze čeleď kakostovité.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Řád kakostotvaré zahrnuje spíše byliny. Poměrně časté jsou jednoduché listy s dlanitou žilnatinou. Mezi společné znaky patří zejména tyčinky umístěné naproti korunním lístkům, nektária umístěná vně tyčinek a žlaznatě ukončené zuby na listech.[1]

Řád v současném pojetí zahrnuje celkem 830 druhů v 16 rodech a 2 čeledích. Převážná většina druhů je soustředěna v čeledi kakostovité (Geraniaceae).[2] Zástupci se vyskytují po celém světě, převážně však mimo nížinné tropy. V květeně České republiky stejně jako v evropské květeně je řád zastoupen pouze 2 rody čeledi kakostovité (Geraniaceae).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Představa o příbuzenských vztazích v rámci řádu kakostotvaré se s nástupem molekulárních metod výrazně posunula. V minulosti byly do tohoto řádu řazeny např. čeledi šťavelovité (Oxalidaceae), malpígiovité (Malpighiaceae), kacibovité (Zygophyllaceae), vítodovité (Polygalaceae) a krameriovité (Krameriaceae).[1] V rámci systému APG prošlo pojetí čeledí tohoto řádu různými změnami. V APG I bylo rozlišováno celkem 5 čeledi: Francoaceae, Geraniaceae, Greyiaceae, Ledocarpaceae, Melianthaceae a Vivianiaceae. V APG II byly čeledi Francoaceae a Greyiaceae vřazeny do Melianthaceae, v APG III pak čeleď Ledocarpaceae do Vivianiaceae. V systému APG IV pak došlo k dalším změnám a bývalé čeledi Greyiaceae, Ledocarpaceae, Melianthaceae a Vivianiaceae byly sloučeny do Francoaceae. Řád Geraniales tak v současné taxonomii zahrnuje jen 2 čeledi: Geraniaceae a Francoaceae.

Zatímco čeleď Vivianiaceae byla i v klasických taxonomických systémech řazena po bok čeledi kakostovité, rody z čeledi Melianthaceae byly řazeny do jiných řádů, nejčastěji mýdelníkotvaré (Sapindales) a lomikamenotvaré (Saxifragales).[2][3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Jako okrasné rostliny se pěstují zejména pelargonie (Pelargonia) a kakosty (Geranium) z čeledi kakostovité (Geraniaceae). Z některých pelargónií se také získávají silice.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.]: Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034. 
  2. a b STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  3. a b BYNG, James W. et al. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]