Kakostotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kakostotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Pelargónie Pelargonium betulinum
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: kakostotvaré (Geraniales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakostotvaré (Geraniales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje 3 čeledi. V naší květeně je zastoupena pouze čeleď kakostovité.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Řád kakostotvaré zahrnuje spíše byliny. Poměrně časté jsou jednoduché listy s dlanitou žilnatinou. Mezi společné znaky patří zejména tyčinky umístěné naproti korunním lístkům, nektária umístěná vně tyčinek a žlaznatě ukončené zuby na listech.[1]

Řád v současném pojetí zahrnuje celkem 830 druhů v 16 rodech a 3 čeledích. Převážná většina druhů je soustředěna v čeledi kakostovité (Geraniaceae).[2] Zástupci se vyskytují po celém světě, převážně však mimo nížinné tropy. V naší stejně jako v evropské květeně je řád zastoupen pouze 2 rody čeledi kakostovité (Geraniaceae).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Představa o příbuzenských vztazích v rámci řádu kakostotvaré se s nástupem molekulárních metod výrazně posunula. V minulosti byly do tohoto řádu řazeny např. čeledi šťavelovité (Oxalidaceae), malpígiovité (Malpighiaceae), kacibovité (Zygophyllaceae), vítodovité (Polygalaceae) a Krameriaceae.[1] Zatímco čeleď Vivianiaceae byla i v klasických taxonomických systémech řazena po bok čeledi kakostovité, rody z čeledi Melianthaceae byly řazeny do jiných řádů, nejčastěji mýdelníkotvaré (Sapindales) a lomikamenotvaré (Saxifragales).

Došlo také ke sloučení dříve rozlišovaných čeledí. Čeledi Francoaceae a Greyiaceae byly vřazeny do Melianthaceae, čeleď Ledocarpaceae do Vivianiaceae.[2]

Bazální větví řádu je čeleď kakostovité.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Jako okrasné rostliny se pěstují zejména pelargónie (Pelargonia) a kakosty (Geranium) z čeledi kakostovité (Geraniaceae). Z některých pelargónií se také získávají silice.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

kakostovité (Geraniaceae), Melianthaceae, Vivianiaceae[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al.. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.] : Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034.  
  2. a b c STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]