Kakostotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKakostotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Pelargónie Pelargonium betulinum
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád kakostotvaré (Geraniales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kakostotvaré (Geraniales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Zahrnuje 2 čeledi. V naší květeně je zastoupena pouze čeleď kakostovité.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Řád kakostotvaré zahrnuje spíše byliny. Poměrně časté jsou jednoduché listy s dlanitou žilnatinou. Mezi společné znaky patří zejména tyčinky umístěné naproti korunním lístkům, nektária umístěná vně tyčinek a žlaznatě ukončené zuby na listech.[1]

Řád v současném pojetí zahrnuje celkem 830 druhů v 16 rodech a 2 čeledích. Převážná většina druhů je soustředěna v čeledi kakostovité (Geraniaceae).[2] Zástupci se vyskytují po celém světě, převážně však mimo nížinné tropy. V naší stejně jako v evropské květeně je řád zastoupen pouze 2 rody čeledi kakostovité (Geraniaceae).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Představa o příbuzenských vztazích v rámci řádu kakostotvaré se s nástupem molekulárních metod výrazně posunula. V minulosti byly do tohoto řádu řazeny např. čeledi šťavelovité (Oxalidaceae), malpígiovité (Malpighiaceae), kacibovité (Zygophyllaceae), vítodovité (Polygalaceae) a Krameriaceae.[1] Zatímco čeleď Vivianiaceae byla i v klasických taxonomických systémech řazena po bok čeledi kakostovité, rody z čeledi Melianthaceae byly řazeny do jiných řádů, nejčastěji mýdelníkotvaré (Sapindales) a lomikamenotvaré (Saxifragales).

Došlo také ke sloučení dříve rozlišovaných čeledí. Čeledi Francoaceae a Greyiaceae byly vřazeny do Melianthaceae, čeleď Ledocarpaceae do Vivianiaceae.[2] V systému APG IV, vydaném v roce 2016, bylo jméno čeledi Melianthaceae změněno na Francoaceae a byla do ní vřazena čeleď Vivianiaceae. Řád Geraniales tak v současné taxonomii zahrnuje jen 2 čeledi: Geraniaceae a Francoaceae.[3]

Bazální větví řádu je čeleď kakostovité.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Jako okrasné rostliny se pěstují zejména pelargónie (Pelargonia) a kakosty (Geranium) z čeledi kakostovité (Geraniaceae). Z některých pelargónií se také získávají silice.

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b JUDD, et al.. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.] : Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034.  
  2. a b STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  3. a b BYNG, James W. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]