Carl Peter Thunberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Carl Peter Thunberg
Narození11. listopadu 1743
Jönköping, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Úmrtí8. srpna 1828 (ve věku 84 let)
Uppsala, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Alma materUppsalská univerzita
PracovištěUppsalská univerzita
Oborybotanika, zoologie, malakologie a entomologie
Oceněníspolečník Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kniha Fauna Japonica

Carl Peter Thunberg (11. listopadu 17438. srpna 1828) byl švédský přírodovědec. Dříve byl známý také jako „otec jihoafrické botaniky“ nebo „japonský Linnaeus“.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1743 v Jönköpingu a stal se žákem Carla Linného na Uppsalské univerzitě, kde studoval přírodní filozofii a medicínu. V roce 1770 opustil Švédsko a odcestoval do Paříže, kde pokračoval ve studiích.

V roce 1771, během pobytu v Amsterdamu a Leidenu, začal studovat zdejší botaniku. O něco později byl vyslán do nizozemských koloniích a Japonska, kde měl zkoumat zdejší floru pro nizozemskou botanickou zahradu. Po příjezdu do Kapského Města se zde na tři roky usadil a zdokonaloval si zde nizozemštinu aby mohl projít jak do Nizozemska, tak do Japonska, kam v té době směli jen protestantští nizozemští obchodníci. Stal se také doktorem medicíny a během jeho tří expedic prozkoumal několik druhů fauny i flory.

V březnu roku 1775 se plavil na Jávu, konkrétně do Batávie, kde setrval dva měsíce.

V srpnu téhož roku se dostal na obchodní stanici Dedžima v Japonsku Nizozemské Východoindické společnosti (V.O.C., Verenigde Oost-Indische Compagnie). Dedžima byl malý umělý ostrov v zátoce u města Nagasaki, který byl s městem propojený jen jediným malým mostem.

Jeho vědecká aktivita přinesla své plody v jeho prvním velkém díle Fauna Japonica, kde se zabýval detailním popisováním květeny a fauny Japonska. Japonsko opustil v listopadu roku 1776. Po kratším pobytu v Jávě se v červenci roku 1777 přemístil na dnešní Srí Lanku. Zde podnikl několik cest, při kterých získal několik důležitých poznatků.

Do svého rodného Švédska se vrátil až v březnu 1779, rok poté, co se dozvěděl, že jeho učitel a velký vzor Carl Linné zemřel. Nejprve však navštívil Londýn a seznámil se se sirem Josephem Banksnem. V roce 1781 nastoupil na Uppsalskou univerzitu, kde působil jako profesor medicíny a přírodní filozofie. Své dílo Fauna Japonica vydal v roce 1784 a v roce 1788 začal vydávat své cestopisy. V roce 1800 dokončil své dílo Prodomus plantarum, v roce 1805 Icones plantarum a v roce 1813 Flora capensis. Za svůj život vydal také mnoho monografií. Zemřel poblíž Uppsaly 8. srpna v roce 1828.

Bylo po něm pojmenováno přibližně kolem 254 živočišných a rostlinných druhů.

Carl Peter Thunberg má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Thunb..[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carl Peter Thunberg na anglické Wikipedii.

  1. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]