Entomologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maria Sibylla Merian: Metamorphosis insectorum Surinamensium, 1705

Entomologie je zoologická věda zabývající se studiem hmyzu. Hmyz má mnoho forem interakce s člověkem i ostatními formami života na Zemi, takže se jedná o důležitou specializaci v rámci biologie. Pojem entomologové zahrnuje jak osoby, zabývající se hmyzem jako takovým, tak i zaměstnance komerčních firem, které se věnují regulaci hmyzu a prostředkům pro boj s ním. Celá oblast se pak dělí na základní entomologii a aplikovanou entomologii.

Entomologické disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Prvním člověkem v historii lidské společnosti, který se zabýval entomologií byl ve čtvrtém století před naším letopočtem Aristotelés (384 před Kr. - 322 před Kr.). Tento starověký řecký vědec a filozof dal základ vzniku zoologie, t. j. vědy, která se zabývá výzkumem živočichů a zahrnuje v rámci svého výzkumu i obrovskou skupinu malých živočichů - hmyz. Právě Aristotelés má hlavní podíl na založení a definování vědního úseku zoologie, vědy o hmyzu, tzv. entomologii. I název této vědy - entomologie (z řeckého εντομος) pochází od Aristotela, neboť entomon znamená řecky hmyz a logos věda.

Běžnou lidskou činností s entomologickým charakterem v historii bylo včelařství. V dalším období hmyz dříve vystupoval jako nepřítel lidí, neboť je připravoval o část úrody, která se v té době značně obtížně získávala.

V období středověku došlo vlivem náboženství a jeho dogmat k celkové stagnaci rozvoje všech přírodních věd a v celé vědě, a tedy i v entomologii se tradovaly omyly Aristotela ze starověku. Zastáváno a uznáváno bylo za správné mnoho polopravd a zkreslených, nevědeckých závěrů.

Začátkem 14. století se v Evropě začal šířit nový myšlenkový proud, který měl svůj původ v itálské Florencii. Byla to renesance, která znamenala „znovuzrození“ původních antických myšlenek. Toto období mělo význam pro celkové uvolnění názorů na studium přírodních věd a formovaly se nové, moderní názory, které ovlivnily mnoho významných entomologů v jejich budoucím přírodovědném výzkumu.

Významní entomologové[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]