Capri (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Capri
Přístav na ostrově Capri
Přístav na ostrově Capri
Capri and Ischia map.png
Capri
Capri
LokalizaceNeapolský záliv
StátItálieItálie Itálie
Topografie
Rozloha10,4 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka6,3 km
Šířka2,7 km
Nejvyšší vrcholMonte Solaro (589 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel14 117 (2011)
Hustota zalidnění1 357,4 obyv./km²
Největší sídloCapri
Používané jazykyitalština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa ostrova Capri

Capri je ostrov se stejnojmenným městem, náležící Itálii. Nachází se v Neapolském zálivu, jde o součást Kampánského souostroví. Mimo městečka Capri je zde další obec Anacapri a lodní přístav Marina Grande.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žili lidé již v paleolitu. Římští císařové si zde stavěli své vily (latinsky Caprea, odtud název ostrova), ze 14. století pochází dodnes řada zachovalých stavebních památek v městečku Capri, od 18. století v Anacapri.[1]


Etymologie jména Capri je nejasná, může pocházet z řeckého pojmu κάπρος (kápros) - “divoké prase”. Řekové jako první kolonisté ostrov nazývali Kapréai (Kαπρέαι) a byly zde objeveny fosilie divokých prasat. Název může pocházet i z latinského capreae (kozy).

Konečně je zde také možnost, že název pochází z etruského slova pro „skalnatý“, ačkoli jakákoli historická etruská vláda na ostrově je sporná. Capri se skládá z vápence a pískovce; útesy tvoří velkou část stran a povrchu ostrova.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V severní části ostrova je přístav Marina Grande, kam připlouvají četné klasické lodě i vznášedla. Linky vedou do Neapole a Sorrenta. Na ostrově je silniční síť a též pravidelná autobusová přeprava od přístavu do Capri i Anacapri. Z přístavu vede lanovka na Piazza Umberto I., lze odtud využít objížďkové trasy ostrova loďkami.[1] S ohledem na malou rozlohu je možné projít celý ostrov pěšky.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Ostrov náleží do regionu Kampánie, jeho metropolitního města Neapoli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je řazen do Kampánského souostroví v Neapolském zálivu na jihozápadní straně Itálie, ve Středozemním, resp. v Tyrhénském moři.

Délka ostrova je 6,7 km, šířka 2,7 km, plocha 10,4 km². Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Solaro (589 m n. m.), odkud je kruhový rozhled a kam se lze dostat i lanovkou z Anacapri.

Modrá jeskyně ostrova Capri

Pro turisty je zajímavá Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), kam lze proplout na člunu metr vysokým otvorem. Samotná jeskyně je vysoká 30 metrů a hluboká 54 metrů.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Capri, s. 43. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]