Capri (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Capri
Přístav na ostrově Capri
Přístav na ostrově Capri
Capri
Capri
LokalizaceNeapolský záliv
StátItálieItálie Itálie
Topografie
Rozloha10,4 km²
Zeměpisné souřadnice
Délka6,3 km
Šířka2,7 km
Nejvyšší vrcholMonte Solaro (589 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel14 117 (2011)
Hustota zalidnění1 357,4 obyv./km²
Největší sídloCapri
Používané jazykyitalština
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa ostrova Capri

Capri je ostrov se stejnojmenným městem, náležící Itálii. Nachází se v Neapolském zálivu, jde o součást Kampánského souostroví. Mimo městečka Capri je zde další obec Anacapri a lodní přístav Marina Grande.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žili lidé již v paleolitu. Římští císařové si zde stavěli své vily (latinsky Caprea, odtud název ostrova). Císař Augustus, který zde byl pravidelným návštěvníkem. Jeho nástupce Tiberius tu vystavěl podle Tacita 12 vil a posledních deset let svého života zde pobýval trvale. Z vily Jovis vládl v letech 27–37 celé říši[1]. ze 14. století pochází dodnes řada zachovalých stavebních památek v městečku Capri, od 18. století v Anacapri.[2]


Etymologie jména Capri je nejasná, může pocházet z řeckého pojmu κάπρος (kápros) - “divoké prase”. Řekové jako první kolonisté ostrov nazývali Kapréai (Kαπρέαι) a byly zde objeveny fosilie divokých prasat. Název může pocházet i z latinského capreae (kozy).

Konečně je zde také možnost, že název pochází z etruského slova pro „skalnatý“, ačkoli jakákoli historická etruská vláda na ostrově je sporná. Capri se skládá z vápence a pískovce; útesy tvoří velkou část stran a povrchu ostrova.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V severní části ostrova je přístav Marina Grande, kam připlouvají četné klasické lodě i vznášedla. Linky vedou do Neapole a Sorrenta. Na ostrově je silniční síť a též pravidelná autobusová přeprava od přístavu do Capri i Anacapri. Z přístavu vede lanovka na Piazza Umberto I., lze odtud využít objížďkové trasy ostrova loďkami.[2] S ohledem na malou rozlohu je možné projít celý ostrov pěšky.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Ostrov náleží do regionu Kampánie, jeho metropolitního města Neapoli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je řazen do Kampánského souostroví v Neapolském zálivu na jihozápadní straně Itálie, ve Středozemním, resp. v Tyrhénském moři. Délka ostrova je 6,7 km, šířka 2,7 km a plocha 10,4 km². Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Solaro (589 m n. m.), odkud je kruhový rozhled a kam se lze dostat i lanovkou z Anacapri.

Modrá jeskyně ostrova Capri

Pro turisty je zajímavá Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), kam lze proplout na člunu metr vysokým otvorem. Samotná jeskyně je vysoká 30 metrů a hluboká 54 metrů.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SUCHA, Marian. Svůdné a voňavé Capri. Země světa. 1.6.2023, roč. 22, čís. 6, s. 26–32. Dostupné online. 
  2. a b c AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha: Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Capri, s. 43. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]