Capri (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Capri
Přístav na ostrově Capri
Přístav na ostrově Capri
Stát ItálieItálie Itálie
zeměpisné souřadnice:

40°32′ s. š., 14°14′ v. d.

Počet obyvatel 14117 (2011)

Capri je ostrov se stejnojmenným městem, náležící Itálii. Nachází se v Neapolském zálivu, jde o součást Kampánského souostroví. Mimo městečka Capri je zde další obec Anacapri a lodní přístav Marina Grande.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žili lidé již v paleolitu. Římští císařové si zde stavěli své vily (latinsky Caprea, odtud název ostrova), ze 14. století pochází dodnes řada zachovalých stavebních památek v městečku Capri, od 18. století v Anacapri.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V severní části ostrova je přístav Marina Grande, kam připlouvají četné klasické lodě i vznášedla. Linky vedou do Neapole a Sorrenta. Na ostrově je silniční síť a též pravidelná autobusová přeprava od přístavu do Capri i Anacapri. Z přístavu vede lanovka na Pizza Umberto I., lze odtud využít objížďkové trasy ostrova loďkami.[1] S ohledem na malou rozlohu je možné projít celý ostrov pěšky.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Ostrov náleží do regionu Kampánie, jeho provincie Napoli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je řazen do Kampánského souostroví v Neapolském zálivu na jihozápadní straně Itálie, ve Středozemním, resp. v Tyrhénském moři.

Délka ostrova je 6,7 km, šířka 2,7 km, plocha 10,4 (km²). Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Solaro (589 m n. m.), odkud je kruhový rozhled a kam se lze dostat i lanovkou z Anacapri.

Modrá jeskyně ostrova Capri

Pro turisty je zajímavá Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), kam se lze dostat člunem otvorem 1 metr vysokým. Samotná jeskyně je vysoká 30 metrů a hluboká 54 metrů.[1]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Capri, s. 43.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]