Capri (ostrov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Capri
Přístav na ostrově Capri
Přístav na ostrově Capri
Mapa
Stát ItálieItálie Itálie
Zeměpisné souřadnice
Počet obyvatel 14117 (2011)
Mapa ostrova Capri

Capri je ostrov se stejnojmenným městem, náležící Itálii. Nachází se v Neapolském zálivu, jde o součást Kampánského souostroví. Mimo městečka Capri je zde další obec Anacapri a lodní přístav Marina Grande.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na ostrově žili lidé již v paleolitu. Římští císařové si zde stavěli své vily (latinsky Caprea, odtud název ostrova), ze 14. století pochází dodnes řada zachovalých stavebních památek v městečku Capri, od 18. století v Anacapri.[1]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V severní části ostrova je přístav Marina Grande, kam připlouvají četné klasické lodě i vznášedla. Linky vedou do Neapole a Sorrenta. Na ostrově je silniční síť a též pravidelná autobusová přeprava od přístavu do Capri i Anacapri. Z přístavu vede lanovka na Pizza Umberto I., lze odtud využít objížďkové trasy ostrova loďkami.[1] S ohledem na malou rozlohu je možné projít celý ostrov pěšky.

Administrativa[editovat | editovat zdroj]

Ostrov náleží do regionu Kampánie, jeho provincie Napoli.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je řazen do Kampánského souostroví v Neapolském zálivu na jihozápadní straně Itálie, ve Středozemním, resp. v Tyrhénském moři.

Délka ostrova je 6,7 km, šířka 2,7 km, plocha 10,4 (km²). Nejvyšším vrcholem ostrova je Monte Solaro (589 m n. m.), odkud je kruhový rozhled a kam se lze dostat i lanovkou z Anacapri.

Modrá jeskyně ostrova Capri

Pro turisty je zajímavá Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), kam se lze dostat člunem otvorem 1 metr vysokým. Samotná jeskyně je vysoká 30 metrů a hluboká 54 metrů.[1]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c AUTORSKÝ KOLEKTIV. Itálie. Praha : Olympia, 1990. ISBN 80-7033-101-1. Kapitola Capri, s. 43.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]