Vesuv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vesuv
Pohled z neapolské čtvrti Posillipo.
Pohled z neapolské čtvrti Posillipo.

Vrchol přibližně1) 1 281 m n. m.
Prominence 1 232 m
Poznámka 1) proměnlivá,
aktivní sopka
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ItálieItálie Itálie
Pohoří Masív Vesuvu
Souřadnice
Vesuv
Vesuv
Typ stratovulkán
Erupce březen 1944
Hornina andezit, tefrit, znělec, latit, trachyt
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vesuv (italsky Monte Vesuvio) je aktivní stratovulkán na Apeninském poloostrověItálii. Vypíná se 1 281 metrů nad Neapolským zálivem, přibližně 10 kilometrů od třetího nejlidnatějšího města ItálieNeapole. Patří mezi nejznámější sopky světa, neboť se proslavil výbuchem roku 79, kdy došlo ke zničení řady římských měst, mezi něž patří například Pompeje. Od té doby proběhlo 36 erupcí. K poslední došlo v březnu roku 1944. Jedná se tedy o jediný vulkán na území kontinentální Evropy, u kterého v posledních sto let došlo k erupci. Ačkoliv je od té doby nečinný (spící), jedná se stále o aktivní sopku.[1][2] Vzhledem k nedalekému milionovému městu je zapsán do tzv. Decade Volcanoes – seznamu 16 nejnebezpečnějších vulkánů světa.[3]

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Jméno Vesuv používali autoři jak pozdní římské republiky, tak i rané římské říše. Jeho variantami byly taktéž: Vesaevus, Vesevus, Vesbius a Vesvius.[4] Spisovatelé ve starověké řečtině používali Οὐεσούιον nebo Οὐεσούιος.

Existují různé teorie o původu slova Vesuv:

 • Sopka byla starými Římany a Řeky zasvěcená Heraklovi (Herkules), podobně jako město Herculaneum, ležící na jejím úpatí. Heraklés byl synem Dia a Alkmény. Nejvyšší bůh je též znám jako Hues (Ὓης), proto byl Heraklés nazýván Huesu hios (Ὓησου υἱός – Diův syn). Vlivem fonetické transkripce latiny vznikla zkomolenina Vesuv.
 • Slovo fest, což znamená kouř či dým.
 • Vesuv lze odvodit i z praindoevropského slova ves – srdce. To platí i pro slova: illuminare – svítivý; nebo bruciare – hořet.
 • Pro pojmenování vulkánu mohl posloužit i jméno pelasgovského kapitána Vesbio, který ve své době dominoval přilehlému území.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Neapolský záliv z vesmíru.

Lokalita[editovat | editovat zdroj]

Vesuv se nachází na Apeninském poloostrově v Kampánii, přímo u Neapolského zálivu (Tyrhénské moře). Třetí nejlidnatější město Neapol lze nalézt asi 10 km severozápadním směrem. Jedná se o jedinou aktivní sopku v kontinentální Evropě, která za posledních sto let vybuchla. Další dvě sopky se v Itálii nacházejí na ostrovech: Etna (Sicílie) a Stromboli (Liparské ostrovy).

Fauna a flóra[editovat | editovat zdroj]

Vrchol Vesuvu je holý, kdežto jeho svahy v nižších partií pokrývá typická středomořská vegetace (borové lesy a dub cesmínovitý). Vedlejší hora Monte Somma si drží více vlhkosti, proto se zde dá nalézt kaštan, dub, olše, javor, dub cesmínovitý a pro Středomoří nepříliš typická bříza. Dále se zde vyskytuje smil, kručinka barvířská, kručinka etenská a 23 druhů orchidejí. Na úpatí se díky půdě, zúrodněné sopečným popelem a tufem s vysokým obsahem draslíku, velice dobře daří pěstovat vinnou révu. Tato skutečnost je důvodem, proč lidé osídlují úpatí vulkánů, navzdory zjevným rizikům.

Poměrně rychlá kolonizace starých lávových proudů flórou je zapříčiněná přítomností lišejníku druhu Stereocaulon vesuvianum, který připravuje základní půdu pro další rostliny. Na Vesuvu bylo identifikováno celkem 906 zástupců flóry.

Z fauny se v okolí dají nalézt myš domácí, kuny skalní, zajíci, králíci divocí, lišky a na italské poměry i relativně vzácný plch zahradní. Hnízdí tu více než 100 druhů ptáků (káně lesní, poštolka obecná, dudek chocholatý, hrdlička východní, holub hřivnáč, strakapoud velký, skalník zpěvný, krkavec velký, sýkora uhelníček, krahujec obecný, čížek lesní), zimují zde (sluka lesní, rehek domácí, krutihlav obecný, drozd zpěvný) a příležitostně sem zavítají (pěnice slavíková, pěnice vousatá, lejsek černohlavý, rehek zahradní, bělořit okrový, budníček lesní, žluva hajní, lelek lesní, včelojed lesní). Dále lokalitu obývají plazy (užovka, ještěrka zelená či gekon turecký) a nesčetné množství hmyzu.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

V rámci Köppenovy klasifikace podnebí se přilehlé území klimaticky pohybuje mezi středomořským podnebím (Csa) a vlhkým subtropickým podnebí (Cfa), jelikož srážkové úhrny pouze dvou letních měsíců jsou menší než 40 mm. Podnebí zároveň vykazuje známky jak oceánského, tak kontinentálního charakteru, což je typické i pro celý Apeninský poloostrov. Zimy jsou zde mírné a léta teplá. Díky svému mírnému podnebí a rozmanité geografické poloze bylo okolí Neapole již v římských dobách oblíbeným letoviskem císařů. Taktéž je to jedno z nejslunnějších míst v Itálii.

Vesuv – podnebí
Období leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec rok
Průměrné denní maximum [°C] 13 13,5 15,7 18,1 23 26,7 29,9 30,3 26,9 22,1 17,1 14,1 20,8
Průměrná teplota [°C] 8,7 8,8 11,1 13,2 17,8 21,4 24,3 24,7 21,4 17,1 12,4 9,8 15,9
Průměrné denní minimum [°C] 4,4 4,5 6,3 8,4 12,6 16,2 18,8 19,1 16 12,1 7,8 5,6 11,0
Průměrné srážky [mm] 104,4 97,9 85,7 75,5 49,6 34,1 24,3 41,6 80,3 129,7 162,1 121,4 1 006,6
Zdroj: World Weather Information Service[5]

Geologický popis[editovat | editovat zdroj]

Původ vulkanismu[editovat | editovat zdroj]

Italské vulkány leží na rozhraní dvou litosférických desek. Africká se z jihu pohybuje severovýchodním směrem (rychlostí 21,5 mm za rok) a podsouvá se pod euroasijskou. Druh tohoto střetu se nazývá subdukce a je příčinou zdejší sopečné a zemětřesné činnosti. Ve hloubce zhruba 65–130 km dochází k tavení subdukující africké desky, čímž se z ní uvolňují plyny, včetně vodní páry. Část vzniklého magmatu s nižší hustotou, obohacené těmito plyny, poté stoupá k povrchu, kde tvoří a pohání řetězce sopek. V důsledku přítomnosti plynů se sopečná činnost často projevuje explozivními erupcemi.

Vesuv je stratovulkán. To znamená, že byl zformován střídavým ukládáním sopečného popela, pemzy a lávy. Tím vzniká strmá struktura ve tvaru kuželu, typická právě pro stratovulkány. Vesuv patří do Kampánského vulkanického oblouku, který se táhne podél Apeninského poloostrova až k hoře Monte Amiata na jihu Toskánka. Součástí oblouku jsou mimo jiné taky: Campi Flegrei, Monte Epomeo na ostrově Ischia či podmořské vulkány na jihu (např. Marsili).

Sopečná činnost se v místě Vesuvu projevuje nejméně 400 tisíc let.

Petrologie[editovat | editovat zdroj]

Lávy Vesuvu jsou rozmanitého složeních a pocházejí ze zásaditých magmat bohatých na oxid křemičitý a draslík. Ačkoliv je vulkán známý svými výbušnými erupcemi, tak v minulosti došlo jak k erupcím strombolského typu, tak i k výlevnému vulkanismu. Sopečnými produkty nejčastěji jsou: andezit, tefrit, znělec, latit či dokonce trachyt.

Mineralogie[editovat | editovat zdroj]

Sopečný kužel

V okolí se vyskytuje až 230 mineralů,[6] těmi nejrozšířenějšími jsou:

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Pohled do kráteru.

Vesuv je součástí vulkanického komplexu zvaného Somma–Vesuv. Dnešní sopečný kužel (Gran Cono) spočívá uvnitř kaldery již zaniklého vulkánu Somma. Jediné zachovalé zbytky této struktury se nachází necelé 2 km severně, v podobě vysokého skalního hřebenu Monte Somma (1 149 m). V prostoru mezi ní a Gran Cono se rozkládá 5 km dlouhé Valle del Gigante (Údolí obrů). To se dělí na Atrio del Cavallo (Nádvoří koní) na západě a Valle dell'Inferno (Údolí pekla) na východě. Původní výška Sommy mohla dosahovat až 2 000 m. Během velmi silné erupce před 17 000 až 18 500 lety vznikla výše zmíněná kaldera, kterou dále formovaly pozdější erupce. V ní se v určitém časovém úseku začal vytvářet současný hlavní kužel. Tomuto druhu sopky, kdy nová vyroste v kaldeře předešlé, se říká tzv. somma.

O podobě hory před erupcí v roce 79 se ví málo. Z dochovaných fresek zničených Pompejí (nástěnná malba Bacchus a Vesuvius v domě Casa del Centenario) a Herculanea lze usuzovat, že se Vesuv skládal z jediného kuželu. Římští spisovatelé ho popisovali jako zelenou horu pokrytou zahradami a vinicemi, vyjma skalnatého vrcholu.

Současný kráter má v průměru 400 m a hloubku 300 m. Obvod hory v její základně (v nadmořské výšce 50 m) činní 40 km. Obvod kaldery Sommy má 11 km. Střed kráteru Vesuvu je vůči jejímu středu posunut o 250 m, z čehož se vyvozuje, že se v průběhu historie posunul také přívod magmatu. Na kuželu jsou patrné známky vodní a větrné eroze a sklon svahů je různý. Ty jsou zároveň poznamenány minulými lávovými proudy. Na rozdíl od torza Monte Sommy se výška a tvar Vesuvu mění v závislosti na druhu sopečné aktivity. Slabými erupcemi se ukládá nezpevněný sypký materiál společně s lávovými proudy a vulkán postupně roste. Při silnějších dochází k přímé destrukci vrcholu nebo zhroucení celé struktury, čímž vzniká kaldera.

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Vědecké poznatky o geologické historii Vesuvu pocházejí z jádrových vzorků odebraných z řady vrtů hlubokých 2 km, zasahující až do druhohorních vrstev. Radiometrické datování (metody založené na rozpadu draslík–argon a argon–argon) zjistily, že oblast Vesuvu podléhá vulkanické činnosti po dobu nejméně 400 000 let. Základ Sommy leží asi kilometr pod úrovní moře na druhohorních a třetihorních sedimentárních vrstvách: triasové dolomity, jurské pískovce, vrstvy slínu a jílu, které mají tloušťku 1,5 až 1,7 km. Mezi nimi leží vrstvy ignimbritu, vytvořené erupcemi sousedního vulkánu Campi Flegrei před 39–40 tisíci lety. Během zkoumání úlomků z předešlých erupcí se zjistilo, že triasové dolomity vykazují známky tepelné metamorfózy, což odhadovou hloubku magmatické komory situuje pod tyto vrstvy. Toto zjištění bylo později potvrzeno geofyzikálním průzkumem. Její objem se odhaduje na 50 km³, průměr na 6 km a podle seismických měření leží její nejsvrchnější partie 5,5 km pod povrchem.

Historické aktivity[editovat | editovat zdroj]

 • Před 25 000 lety: erupcí Codola započalo formování Sommy. Po ní následovala produkce lávových proudů, včetně menších explozivních erupcí.
 • Před asi 19 000 lety: styl erupcí se změnil na sérii velkých erupcí pliniovského typu, z nichž ta nejnovější byla z roku 79. Každá z nich je pojmenována po lokalitě, kde byly poprvé nalezeny ložiska vyprodukované tefry:
  • Před 18 300 lety: erupce Sarno (síla VEI 6). Po ní aktivita přešla do výlevného vulkanismu.
  • Před 16 000 lety: erupce Verdoline (síla VEI 5)
  • Před asi 11 000 lety: erupce Lagno Amendolare. Byla slabší než nadcházející erupce.
  • Před 8 000 lety: erupce Mercato (síla VEI 6)
  • Před asi 5 000 lety: dvě výbušné erupce menší než nadcházející erupce.

Erupce Avellino[editovat | editovat zdroj]

Mnoho stop v pyroklastických ložiscích svědčí o hromadném odchodu během Avellinské erupce.

Před asi 3 900 lety proběhla Avellinská erupce, jejíž síla se odhaduje na stupeň VEI 6, tudíž byla mnohem silnější než ta Pompejská. Je zdrojem pemzy, nalezené ve městě Avellino. Oproti pozici současného kráteru se tehdy sopečný průduch rozkládal asi o 2 km západněji. Podle jedné vědecké studie se událost skládala ze dvou sopečných výbuchů. Jiná studia dělí erupci na tři fáze: první a druhá generovala pyroklastické proudy malého dosahu, zatímco nejsilnější třetí fáze byla freatomagmatického rázu.

Erupce nastala v době bronzové a zničila několik tehdejších sídel. Pozoruhodně zachovalé pozůstatky jednoho z nich byly objeveny italskými archeology v květnu 2001, poblíž města Noly. Nález zahrnoval chaty, hrnce, těla hospodářských zvířat, stopy lidí i lidské kostry. Obyvatelé ve spěchu opustili svá obydlí a nechali je svému osudu.

Před erupcí 79[editovat | editovat zdroj]

Sopka po Avellinské erupci vstupuje do fáze častějších, zato slabších erupcí. Poslední mohla proběhnout 217 př. n. l.. V tomto roce došlo v Itálii k zemětřesení a slunce bylo údajně zahaleno „šedým oparem“ a „suchou mlhou“. Vzorky z grónského ledovce z tohoto období vykazují relativně vyšší kyselost, o níž se předpokládá, že byla způsobena sirovodíkem v atmosféře. Sopka poté utichá na 295 let. Římští spisovatelé ji před erupcí roku 79 popisují jako horu se skalnatým vrcholem, pokrytou vinicemi a zahradami. Několik dochovaných děl popsaly Vesuv jako horu s vulkanickým charakterem, ačkoliv Plinius starší ve své knize Naturalis Historia tímto způsobem horu neznázornil.

Erupce roku 79[editovat | editovat zdroj]

Schéma erupce plinijského typu:
1. plyno-popelový mrak
2. přívod magmatu
3. popelový spad
4. vrstvy lávy a popela
5. podložní nevulkanické vrstvy původních hornin
6. magmatický krb.
Římská města zasažená erupcí Vesuvu v roce 79. Černé stínování představuje oblast spadu sopečného popela a strusky.
Kostry obětí v Herculaneum.

Nechvalně proslulá Pompejská erupce patří mezi ty nejkatastrofičtějších v zaznamenaných dějinách. Historici se o ní dozvěděli z dochovaných kopií dvou dopisů pro Tacita od Plinia mladšího, římského spisovatele a básníka, jemuž tehdy bylo 17 let. Byl přímým svědkem pohromy, kterou sledoval z ostrohu Misenium, nacházející v severozápadní části Neapolského zálivu, zhruba 30 km od sopky.

V roce 62 zasáhlo Neapolský záliv silné zemětřesení a způsobilo rozsáhlé škody, zejména v Pompejích (některé opravy nebyly hotové ani v den osudného výbuchu). Zároveň došlo k hromadnému úhynu 600 kusů ovcí na otravu „zkaženým vzduchem“, což naznačuje, že zemětřesení mohlo souviset se sopečnou aktivitou. Pár týdnů před katastrofou vyschly v okolí fontány a studny. Před pouhými 4 dny se začaly objevovat drobné, zato stále častější otřesy. Římané jimi nebyli nijak zvlášť znepokojeni, neboť jsou pro Kampánii běžné. Nikdo z nich si je nedával do spojitosti s přilehlým Vesuvem. Místo toho ho mylně považovali za vyhaslý.

24. srpna (ráno nebo v poledne) započala silná erupce a vznikl mohutný sloupec popela, vynášený vysoko do atmosféry. Kolem jedné hodiny odpoledne dosáhl výšky více než 30 km. Celou eruptivní fázi lze rozdělit do dvou etap. První byla čistě pliniovského typu, druhá peléjského. Kvůli větrům, které ten den vanuly ze severozápadu na jihovýchod, byl hustý sopečný oblak unášen nad Pompeje. Tím ve městě nastala uprostřed dne úplná tma. Zároveň ho začal zasypávat sopečný spad rychlostí asi 15 cm/hod. Největší kusy bílé pemzy měly rozměr 3 cm. Herculaneum díky své poloze nebylo spadem postihnuto. V noci dosahovala tloušťka tefry v Pompejích již 2,8 m. Někdy v tuto dobu, včetně následujícího dne nastala druhá etapa erupce. Její charakter se při ní 6x změnil z pliniovského na peleéjský typ. Zřejmě v důsledku kolapsů příliš těžkého erupčního sloupu, způsobených nedostatečnou sílou proudů v konvekci (k jeho vertikálnímu vytlačení do atmosféry). Peleéjský typ je charakteristický tvorbou extrémně nebezpečných pyroklastických proudů. Tato žhavá (100–1 000 °C) směs hornin, popela a plynů, pohybující se rychlostí několik set km/h, spálí a zničí vše, co pohltí. První tři zdevastovaly jen Herculaneum a ke vzdálenějším Pompejím se nedostaly. Čtvrtý však města dosáhnul. V okolí kráteru se jejich teplota pohybovala okolo 850 °C, při zásahu římských měst měly zhruba 300–350 °C. Pompeje pohltily celkem dva proudy. Vzduch se v lépe chráněných interiérech budov rozpálil až na 100 °C. Další pyroklastické proudy v závěrečné fázi ještě více nabraly na své intenzitě a téměř se dostaly ke Stabie a přes Neapolský záliv až Misenium. Po dvou dnech erupce skončila a ruiny římských měst byly na nadcházejících 16. staletí pohřbeny pod sopečnými produkty.

Podle odhadů mohlo zemřít až 5 000 osob, ačkoliv dodneška bylo objeveno jen 1 500 těl. Přesný počet mrtvých není znám. V Pompejích a Herculaneu mohlo žít dohromady až 30 000 lidí. Dalšími zničenými městy byly Stabie a Oplontis. Herculaneum zasáhla většina pyroklastických proudů a skončilo tak pod 23 metry pyroklastických depozitů. Jeho obyvatelé zemřeli v prvních vteřinách na následky tepelného šoku. Vysoké teploty dokládá na místě nalezené zuhelnatělé dřevo. Intenzivní žár spálil maso obětí až na kost, což ve vzdálenějších Pompejí patrné není, protože jeho teplota tam byla asi o 200 °C nižší. V nich část úmrtí (38%) způsobovaly hroutící se střechy, neboť je přitěžovala těžká vrstva tefry (pro střešní konstrukce je limitní již několik desítek centimetrů). Ke konci zde dosahovala tloušťky zhruba 6 m. Vědci na základě získaných dat určili, že erupce vyvrhla 1 až 4,4 km³ popela a pemzy, což na indexu vulkanické aktivity odpovídá stupni VEI 5. Celkové množství uvolněné tepelné energie bylo 100 000x větší než při detonaci atomové pumy nad Hirošimou. Podle Plinia mladšího postihly oblast během výbuchu otřesy, které následovalo malé tsunami. Po události Pompeje a Herculaneum nebyly nikdy přestavěny, ačkoliv proběhly záchranné práce a taktéž rabování. Masivní přísun vulkanické horniny se podepsal na vzhledu místní krajiny. Například pozměnil tok řeky Sarno a zároveň rozšířil pobřeží. Pompeje dříve ležely blíže k moři a stejně na tom bylo také Herculaneum, jehož vykopávky dnes leží 500 m ve vnitrozemí.

Datum erupce[editovat | editovat zdroj]

24. srpen je současnými historiky oficiálně přijímán jako začátek slavné erupce. Datum pochází z dopisů Plinia mladšího. Ačkoliv přesným vylíčením průběhu sopečné erupce položil první základy vulkanologie, čímž je jeho spis pro vědce považován za důvěryhodný, tak ono datum je sporné. Během přepisování textu totiž mohl jeden ze středověkých opisovačů udělat v časovém údaji chybu. Archeologické vykopávky v Pompejích naznačují, že římské město bylo ve skutečnosti pohřbeno až o několik měsíců později – na konci října. Oběti mají na sobě teplejší oblečení. V obchodech se nalezly pozůstatky ovoce a zeleniny, typické pro říjen, zatímco srpnové produkty se prodávaly již v sušené či konzervované podobě. Konci října taktéž odpovídá nápis se „17. říjnem“, zapečetění sklenic kvašeného vína nebo omáčka Garum, u níž ryby vylovené zpravidla v létě musí projít procesem fermentace, trvající alespoň dva měsíce. Nalezená mince jedné ženy byla pravděpodobně vyražena v druhé polovině září. Srpen dále zpochybňují také poznatky o místních převládajících větrech. V den erupce byl sopečný mrak unášen na jihovýchod, nicméně v oblasti Neapole během léta dominují větry, vanoucí na západ. Naopak během podzimu se jejich směřování stáčí na jihovýchod.

79–1631[editovat | editovat zdroj]

Po Pompejské katastrofě nastalo stoleté období klidu. O první erupci (VEI 3) roku 172 se zmínil Galén. Další se objevila po 31 letech (203) a její hluk se údajně nesl až ke Capuy, vzdálené 40 km. Silnější výbuch subpliniuského typu nastal 6. listopadu 472 a sopečný mrak dočasně uvrhnul do tmy přilehlou oblast v okolí. Větry sopečný popel následně zanesly nad Evropu a Konstantinopol (Istanbul). Díky záznamům od Cassiodora se ví, že další a stejně intenzivní probuzení Vesuvu proběhlo také roku 512. Král Theodoric Veliký dokonce postihnuté obyvatelé osvobodil od placení daně. Pozdější erupce nastaly v rocích 685, 787 a 968. Data 991, 993 a 999 jsou nejistá, neboť tehdejší společnost byla kvůli svému fatalistickému myšlení zaneprázdněna blížícím se koncem světa, k němuž mělo dojít na přelomu tisíciletí. 27. ledna 1037 se Vesuv předvedl šestidenní erupcí (zmínka od Lea Marsicana) a později ještě v 1068 a 1078. V této době aktivita dočasně utichá, což ukončí silná erupce 1. června 1139. Podle dobových kronik trvala 8 dní a popel zasypal města Salerno, Benevento, Capua a Neapol. V období mezi 11391631 se ví pouze o jedné malé erupci (1500).

Obraz zachycující erupci 25. prosince 1813.

Erupce roku 1631[editovat | editovat zdroj]

Od července 1631 se v Neapolském zálivu objevují četná zemětřesení a jsou citelná i v Neapoli. O 5 měsíců později vysychají v okolí vulkánu vodní zdroje. Několik dní před výbuchem otřesy sílí, ale obyvatelé tomu nevěnují žádnou pozornost, jelikož na záchvěvy země jsou zvyklí. K pliniovské erupci[7] o síle VEI 5 dochází v noci z 15. na 16. prosince 1631 a ukončuje se tak nečinnost, dlouhá 130 let. Vzniká vysoký erupční sloupec a sopečný spad se snáší na přilehlou oblast. Největší destrukci však působí pyroklastické proudy a láva, která vytéká z prasklin na svazích Vesuvu. Pobřeží Neapolského zálivu také zasáhla vlna tsunami a zničila mnoho zakotvených lodí. Dodnes se nezná příčina jejího vzniku, ačkoliv se spekuluje o pyroklastickém proudu nebo sopečném zemětřesení.[8] Přestože 40 tisíc lidí uteklo pryč z dosahu sopky do Neapole, umírá při katastrofě zhruba 4 tisíce lidí. Sopečný popel pokryl Neapol vrstvou o tloušťce 30 cm a registrován byl až v tureckém Istanbulu, kam ho zavanuly větry.[9] Erupce z roku 1631 je nejsilnějších od roku 472 a 512.

1631–1944[editovat | editovat zdroj]

Erupce v březnu 1944 z paluby amerického bombardéru B-25.

Od událostí 1631 nastává tři sta let dlouhé období s pravidelnými explozivními erupcemi v letech: 1660, 1682, 1694, 1698, 1707, 1737, 1760, 1767, 1779, 1794, 1822, 1834, 1839, 1848, 1850, 1855, 1861, 1868, 1872, 1906, 1926, 1929 a 1944.

K nejvýznamnějším výbuchům došlo roku 1872 a v dubnu 1906. Při prvním vznikl mohutný mrak popela a lávové proudy poškodily města Massa di Somma a San Sebastiano al Vesuvio. Druhá, jakožto nejsilnější erupce Vesuvu ve 20. století, vyprodukovala nezvykle větší množství lávy a vyžádala si více než 100 životů. Destruktivní lávové proudy se vyskytly také v letech 1737, 1794, 1855 a 1929.

K zatím poslední erupci došlo mezi 18. a 29. březnem 1944, na konci 2. světové války, kdy Itálii osvobozují Spojenci. Doprovázely ji lávové proudy, lávová fontána a malé pyroklastické proudy. Navzdory evakuaci 12 000 lidí zemřelo 26 osob. Zničena byla města San Sebastiano al Vesuvio, Massa di Somma, Ottaviano a části San Giorgio a Cremano, včetně 88 amerických bombardérů B-25.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Charakter erupcí[editovat | editovat zdroj]

Za posledních 19 tisíc let Vesuv vyvrhnul celkem 50 km³ popela a lávy.[10] Jeho velké erupce pliniovského typu, produkující více než 1 km³ vyvrženin, se odehrávají po dlouhém období nečinnosti každých několik tisíc let. U subpliniovských (0,1 km³), ke které došlo například v roce 472, je délka intervalu jen několik set let. Mezi roky 16311944, kdy vulkán byl více aktivní, se každých několik let objevilo nespočet menších erupcí, emitující přibližně 0,001–0,01 km³ magmatu. Objem vyvržené hmoty se lineárně zvyšuje o 0,001 km³ každý rok nečinnosti. To znamená, že erupce po 75 letém klidu by teoreticky měla vyvrhnout minimálně 0,075 km³ popela a lávy.

Je-li magma po dlouhou dobu uložené v magmatické komoře, mají složky s vysokým bodem tavení (např. olivín) tendenci krystalizovat. Následkem je zvýšení koncentrace rozpuštěných plynů (většinou oxidu siřičitého a oxidu uhličitého) ve zbytku taveniny. Zároveň může dojít ke zvýšení koncentrace felsických hornin (např. křemičitany), což magma více zviskózní. Jak plynem obohacené magma stoupá k povrchu, klesá současně okolní litostatický tlak, kterým na něj působí nadloží a dochází k uvolňování plynů. Tím objem hmoty vzroste několikanásobně. Všechny tyto procesy zapříčiňují více explozivnější erupce.

Od března 1944 nedošlo na Vesuvu k žádné sopečné erupci, ačkoliv únik plynů z fumarol a drobné otřesy svědčí o stále aktivní sopce. V porovnáním s činností z roků 16311944 se tato klidová fáze jeví jako atypická, neboť obnovení erupční aktivity se značně zpozdilo.

Rizikové oblasti[editovat | editovat zdroj]

Území červené zóny.

V okolí Vesuvu je vytečeno několik různě rizikových oblastí:[11]

Evakuační plán[editovat | editovat zdroj]

Kvůli vysoké hustotě zalidnění je Vesuv zapsán do Decade Volcanoes - seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa.
V hustě zalidněném okolí Vesuvu žije přes 3 miliony lidí. V samotné červené zóně dokonce 600 tisíc.

Okolí kolem vulkánu je dnes velmi hustě osídlené a žijí zde 3 miliony lidí. To je také důvod proč ho Mezinárodní asociace vulkanologie a chemismu zemského nitra (IAVCEI) zapsala do Decade Volcanoes – seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa. Úřady proto vyvíjí úsilí ke snížení počtu obyvatel, demolici nelegálně postavených domů a rozšiřování vesuvského národního parku, zamezující další výstavbu. Jen za posledních 20 let zde bylo na černo postaveno zhruba 50 tisíc staveb. Cílem těchto opatření je zkrácení doby evakuace na 2–3 dny během příštích 20–30 let. Vláda dokonce nabízí finanční odměnu (30 000 € na rodinu) těm, kteří se dobrovolně odstěhují.

Na základě sopečné činnosti před 60 až 200 lety je u nadcházející erupce 72% šance, že její síla bude odpovídat stupni VEI 3. Pro VEI 4 je to již 27% a pro VEI 5 jen 1%.[18] Přesto vypracovaný nouzový plán pro evakuaci počítá s horší možností, tedy s VEI 5 erupcí podobné té z roku 1631, jež bude jen o něco slabší než ta, co zničila Pompeje.[19] Okruh o poloměru 7 km by tak ohrožovaly pyroklastické proudy, zatímco značná část okolí by byla vystavena spadu tefry. Kvůli převládajícím větrům by pravděpodobněji postihl místa na jihu nebo východu. Úhrn 100 kilogramů tefry na 1 m² (při takovém množství začínají kolabovat střešní konstrukce) by mohl sahat až do vzdálenosti 30 km od kráteru. Na opačné straně proti větru by sopečný spad představoval nebezpečí jen na samotných svazích hory. Nicméně jaká místa budou přesně ovlivněna, závisí kromě směru větru také na charakteru erupce.

Plán počítá s evakuací červené zóny do 14–20 dní od oznámení blíží se erupce. Ta by se uskutečnila během 7 dní pomocí vlaků, trajektů, autobusů a automobilů. Přesun po moři je nutné ještě vyhodnotit z hlediska bezpečnosti (bouřkové vlny, tsunami vyvolané sopečnou erupcí aj.). Lidé by byli odesláni na bezpečná místa v Kampánii, kde by však mohli setrvat i několik měsíců. Kromě velkého množství osob je problémem celé operace také její vhodné načasování. Začne-li evakuace příliš pozdě, nemusela by se dokončit včas. Zahájí-li se brzo, mohla by se naopak jevit jako planný nebo zveličený poplach. Například roku 1984 bylo z oblasti vulkánu Campi Flegrei, poblíž Neapole, evakuováno 40 000 lidí, ale k erupci nedošlo.

Vesuv je jeden z nejintenzivněji hlídaných vulkánů na světě a pečlivě jej sleduje Osservatorio Vesuvio. Disponuje rozsáhlými sítěmi seismických a gravimetrických stanic. Pohyb zemského povrchu se monitoruje pomocí geodetického pole založeném na GPS, společně s radarem ze syntetické clony založeném na satelitním měření. Dále se provádí lokální průzkumy a chemické analýzy plynů z fumarol. Případné stoupání magmatu směrem k povrchu je spojeno se zemětřesnými roji, deformacemi tělesa sopky, zvýšení teploty plynů z průduchů nebo změnami hladiny podzemní vody.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Budova bývalé vulkanologické observatoře.

Vesuvská vulkanická observatoř[editovat | editovat zdroj]

Bývala vulkanická observatoř je vůbec nejstarší vulkanickou observatoří světa. Leží v nadmořské výšce 600 m a byla zřízena na rozkaz krále Ferdinand II. Neapolsko-Sicilského. Ten věnoval zvláštní pozornost studiu sopky. Stavba započala roku 1841 a dokončila se o čtyři roky později. Oproti běžným stavbám té doby má kvůli zemětřesením zesílené stěny a zvýšená nosnost střechy zajišťuje lepší ochranu vůči spadu sopečné strusky a popela. Dnes Vesuv monitoruje Osservatorio Vesuvio, ležící ve čtvrti Fuorigrotta v jihozápadní části Neapole. Jedná se o pobočku Italského národního institutu pro geofyziku a vulkanologii. Kromě Vesuvu bedlivě sleduje také Campi Flegrei a Ischia – další vulkány v blízkosti města. Bývalé sídlo z roku 1841 nyní slouží jako muzeum a historická knihovna.

Geotermální energie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1987 provedla italská společnost Agip vrt na jednom ze svahů, aby se pokusila přeměnit vnitřní teplo sopky na elektrickou energii. Navzdory hloubce vrtu, který procházel přes základy hory, nebyl zachycen žádný tepelný zdroj. O 14 let později (2001) bylo magma detekováno asi 10 kilometrů pod povrchem.

Ochrana životního prostředí[editovat | editovat zdroj]

Odruda Coda di volpe (v překladu „ocas lišky“) se na Vesuvu pěstuje již od starověkého Říma.

5. června 1995 bylo území, zahrnující jak sopečný kužel, tak i jeho bližšího úpatí, vyhlášeno národním parkem. Cílem je ochrana tamějších rostlin, živočichů, biotopů, geologických a paleontologických útvarů. Dále podpora environmentálního vzdělávání a vědeckého výzkumu. Rozloha parku činní 72,59 km², přičemž na svých okrajích částečně zasahuje do okolních měst a obcí. Těmi jsou: Boscoreale, Boscotrecase, Ercolano, Massa di Somma, Ottaviano, Pollena Trocchia, Sant'Anastasia, San Giuseppe Vesuviano, San Sebastiano al Vesuvio, Somma Vesuviana, Terzigno, Torre del Greco a Trecase.

Oblast parku je hustě osídlena a některé domy leží v nadmořské výšce 700 metrů. Orgány parku čelí nedodržování zákonů, zakazujících nelegální stavbu budov v chráněné oblasti, což je v Evropě poměrně vzácný problém.

Jelikož se Kampánie potýká s velkou produkcí komunálního odpadu, rozhodlo se roku 2008, že na hranicích parku budou zřízeny dvě skládky. Jedna byla již vybudovaná, stavba druhé se pozastavila po četných protestech občanů dotčených obcí.

Zemědělství[editovat | editovat zdroj]

Zemědělství v okolí Vesuvu je velmi rozvinuté díky úrodnosti tamější půdy a středozemnímu podnebí. Mezi velké množství pěstovaných plodů patří meruňka (zejména odrudy Pellecchiella, Boccuccia liscia, Boccuccia spinosa, Cafona a Carpone) a třešně (Ciliegia Malizia nebo Ciliegia del Monte), jejichž sady lze nalézt hlavně na úpatí hory Monte Somma. Dalšími typickými produkty jsou Da serbo, což je odruda rajčat s mírně sladkou chutí, čemuž dopomáhá vyšší obsah cukru a minerálních solí. Mohou být sušené (piennolo) nebo podávané v omáčce.

Od starověkého Říma je lokalita proslulá vínem, ať už růžovým nebo bílým: pěstují se hrozny Falanghina Vesuvius, Coda di Volpe (místně nazývané Caprettone) nebo Catalanesca a Piedirosso Vesuvius, jež se používá k výrobě vína Lachryma Christi („Slzy Kristovy“). Dále se pěstuje fenykl, fazole, brokolice, vlašské ořechy a lískové ořechy. Důležitá je také produkce medu.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Sopka je lákavým cílem turistů.

Vrchol Vesuvu je přístupný veřejnosti sítí pěších stezek, které k němu točitě šplhají po vrstevnicích. K hoře vede několik silnic a ta nejvyšší končí v nadmořské výšce 1 117 m. Posledních sto výškových metrů musí návštěvníci zdolat pěšky.

Autem je nejvhodnější jet z Neapole po dálnici A3 (NeapolSalerno) a následně z ní po 7 kilometrech sjet v Ercolanu nebo Torre del Grecu. Pokud by návštěvník chtěl využít vlaková spojení, tak k tomuto účelu slouží úzkorozchodná dráha Circumvesuviana, která tvoří menší síť, obepínající Vesuv po celém jeho obvodu. Při cestě z Neapole je ideální jet po trati Neapol–Sorrento nebo Neapol–Poggiomarino a dále pokračovat autobusovým spojem. Třetí způsob dopravy z centra města zajištují taxi.

Sopečná turistika[editovat | editovat zdroj]

Údolí Valle del Gigante a hřeben Monte Somma.
 • Fosso Vetrana – nachází podél západního svahu Vesuvu. Údolí zaplňují utuhlé lávové proudy z erupcí z let 1872, 1895 a 1899. Přístup na sopku z města Ercolano prochází právě Fosso Vetrana. Na rozdíl od spodních partií hory je zde mnohem méně vegetace.
 • Colle Umberto – je 200 m vysoký kopec, nacházející se západně od Vesuvu. Vznikal mezi roky 18951899. Jedná se vlastně o lávový dóm, jehož objem dosahuje 100 tisíc m³.
 • Monte Somma – vysoký hřeben vypínající se severně od kráteru a je vlastně torzo staré kaldery. Hřeben hory je tenký a členitý. Sesuvy zde nejsou ničím neobvyklým. Nejvyšším bodem je vrchol Punta Nasone s nadmořskou výškou 1 132 metrů. Vede k němu úzká stezka, jejíž zdolání není nejjednodušší.
 • Atrio del Cavallo – údolí je západní částí Valle del Gigante a rozkládá se v nadmořské výšce 1 000 m mezi Monte Sommou a hlavním sopečným kuželem. Dno je zaplněno ztuhlými lávovými proudy a některé jsou pokryty bujnou vegetací. Většina turistů míří na vrchol právě přes toto údolí. Název v překladu znamená Nádvoří koní, což odkazuje na dřívější doby, kdy zde návštěvníci nechávali své koně, aby následně mohli ve výstupu pokračovat pěšky.
 • Valle dell'Inferno – jedná se o východní část Valle del Gigante. Na rozdíl od Atrio del Cavallo je holejší a povrch lávových proudů je hrubší. Vzhled krajiny dal údolí název Údolí pekla.

Lanovka[editovat | editovat zdroj]

Lanovka Funicolare vesuviana, kolem roku 1900.

Roku 1880 se dostavěla pozemní lanovka Funicolare vesuviana, vedoucí téměř až na vrchol. O 8 let později ji převzala společnost Thomas Cook and Son Company a rozšířila své podnikání o hotel a železniční ozubnicovou trať z Pugliana ke spodní stanici lanovky. Dráhu však v roce 1906 těžce poškodila erupce a po další výbuchu roku 1944 bylo rozhodnuto o vybudování silnice do nadmořské výšky 1 000 metrů. Ozubnicová železnice byla uzavřena v roce 1955 a rozebraná o tři roky později. Zničenou pozemní lanovku nahradila sedačková lanovka. Její provoz byl ale přerušen v roce 1984, protože kapacita nebyla dostatečná a silný vítr často znemožňoval stálé fungování. Architekt Nicola Pagliara přišel s plánem její rekonstrukce a ten byl schválen čtyři roky po odstavení. Práce začaly v listopadu 1991, ale krátce nato byly zastaveny.

Počátky turismu[editovat | editovat zdroj]

Již ve starověku mnoho římských učenců a umělců objevovali svahy Vesuvu a jejich záznamy vyzařovaly obdiv hory. První vědecké záznamy pocházejí od Seneca, Strabóna a obou Pliniů (Plinius starší, Plinius mladší). Spisy z té doby dokládají, že Římané postavili cesty až na vrchol a výstupy na něj nebyly nic neobvyklého. Po zničení římských silnic pompejskou erupcí roku 79 a nástupu středověku se dochovalo jen několik záznamů o zdolání. Na začátku raného novověku (v pozdější renesanci) začal Vesuv přitahovat první turisty, včetně přírodovědců. Nejstarší cestovní zpráva pochází od španělského důstojníka a přírodovědce Gonzala Fernándeze de Ovieda, který Neapol navštívil v roce 1501. Zájem široké veřejnosti nastal až po velké erupci roku 1631. První exkurze se konaly jen několik měsíců po události. Kolem roku 1700 byla hora součástí programu Grand Tour, přičemž při návštěvě města v polovině 18. století byl výstup na vrchol jeho pevnou součástí. V březnu 1787 ho absolvoval také Johann Wolfgang Goethe. Přicestoval sem kvůli vykopávkám v Pompejích a Herculaneu. Dokonce se dostal až nebezpečně blízko lávovému proudu, vycházejícího z kráteru.

Obvykle se turista, jenž se chtěl dostat na Vesuv, musel dopravit z Neapole na úpatí hory koňským povozem, od roku 1839 stejnou úlohu zajistila železnice do Resina (dnešního Ercolana). Odtud pokračoval na oslu, koni nebo pěšky. Známou celoevropskou atrakcí bylo navštívení místní poustevny na západním svahu sopky, kde se dalo najíst či koupit suvenýry. Skutečný rozmach většího turismu nastal v 19. století, po odvodnění bažinatých oblastí kolem sopky a vytvoření první silniční sítě na venkově. Na svazích kuželu se vybudovaly nové cesty a silnice, což návštěvníkům výrazně usnadnilo výstup. S rostoucím počtem turistů zákonitě docházelo k nárůstu kriminality a loupežných přepadení. Lupiči se ukrývali přímo v lesích na svazích sopky. Větší frekventovanost byla při náhlých erupcí také důvodem řady tragických událostí.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Prozaická díla[editovat | editovat zdroj]

Poetická díla[editovat | editovat zdroj]

Kinematografie[editovat | editovat zdroj]

 • Poslední dny Pompejí (1935)
 • Poslední dny Pompejí (1950)
 • Poslední dny Pompejí (1959)
 • Poslední dny Pompejí (2003), dokumentární drama od BBC
 • Pompeje (2014), americký katastrofický film

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Vesuvius from Monte Somma (Panorama II).jpg
Grand Cono
Valle del Gigante
Valle dell'Inferno
Atrio del Cavallo
Colle Umberto
Neapole
Pohled na Vesuv z vrcholu Monte Sommy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Mount Vesuvius na anglické Wikipedii, Vesuv na německé Wikipedii, Vesuvio na italské Wikipedii, Vésuve na francouzské Wikipedii, Vezúv na maďarské Wikipedii a Wezuwiusz na polské Wikipedii.

 1. https://volcano.si.edu/volcano.cfm?vn=211020
 2. https://www.volcanodiscovery.com/vesuvius.html
 3. https://www.worldatlas.com/articles/the-16-dangerous-decade-volcanoes.html
 4. http://www.perseus.tufts.edu/hopper/text?doc=Perseus:text:1999.04.0059:entry=Vesuvius&highlight=vesuvius
 5.  
 6. https://www.parconazionaledelvesuvio.it/en/the-volcano/geology-and-vulcanology/
 7. https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/geo-2017-0003/html
 8. https://www.nesdis.noaa.gov/content/this-day-history-eruption-mt-vesuvius-1631
 9. https://www.researchgate.net/publication/341569215_MOUNT_VESUVIUS_AND_THE_ANCIENT_CITY_OF_POMPEII_ITALY_COMMENTS_ON_THEIR_GEOLOGY_AND_HISTORY_Vesuvius_article
 10. https://academic.oup.com/petrology/article/48/4/753/1430547
 11. https://www.arcgis.com/apps/MapJournal/index.html?appid=3e7d9ccacd2146a7b77d27990c51b940
 12. https://www.regione.campania.it/assets/documents/pianta-zona-rossa.pdf
 13. http://www.protezionecivile.gov.it/en/media-communication/dossier/detail/-/asset_publisher/default/content/aggiornamento-del-piano-nazionale-di-emergenza-per-il-vesuvio
 14. https://regione.campania.it/regione/it/tematiche/magazine-protezione-civile/vesuvio-approvata-nuova-zona-gialla?page=1
 15. https://www.researchgate.net/publication/260528123_Corrosion_of_metal_roof_materials_related_to_volcanic_ash_interactions
 16. http://www.protezionecivilepomigliano.it/protezione-civile/nuova-zona-rossa-cosa-cambia-nel-nostro-comune
 17. https://rischiovesuvio.blogspot.com/2015/10/rischio-vesuvio-zona-blu-e-lahar.html
 18. https://www.unige.ch/sciences/terre/CERG-C/files/3614/7732/2217/CERG_4Nov11_Barberi.pdf
 19. https://www.ucl.ac.uk/volcanoscope/files/pdf%20files/Solana%20et%20al_Hazard%20Perception_Vesuvius_JVGR_2008.pdf

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]