Pemza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Důl na pemzu, ostrov Lipari

Pemza je vyvřelá hornina, nejčastěji sopečné sklo, vysoce porézní textury. Její neobvyklá struktura vzniká současným prudkým poklesem okolní teploty a tlaku v okamžiku, kdy je hornina ze sopky vyvržena do vzduchu nebo do vody. Bubliny vulkanických plynů tak zůstanou uvězněny v hornině a tvoří podstatnou část objemu. Díky tomu je hornina lehká a často plave.

Fyzikální a chemické vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Na rozdíl od ostatních přírodních skel není pemza kompaktní, ale skládá se ze skelných vláken a kor, mezi kterými jsou dutinky. Tyto dutinky způsobují, že pemza přes svoji relativní hustotu ρ = 2,37 plave na vodě. Má barvu světlou, bílou, našedlou nebo nažloutlou a její povrch je drsný. Řadí se k liparitům, nebo křemitým trachytům, podobně jako ostatní přírodní skla. Také mikroskopicky se s nimi shoduje: buď je její sklo čisté, nebo obsahuje vrostlice sanidinu a křemene, které jsou jen zřídka viditelné pouhým okem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v třetihorních vrstvách a zejména v nedávných vulkanických vyvřelinách s povahou křemitých trachytů. Např: Liparské ostrovy, Slovensko, Galapágy. Jejím významným vývozcem je např. Dominikánská republika. Pemza vzniklá pod mořskou hladinou může tvořit velké plovoucí kry, které následně ohrožují lodní dopravu.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Tvarovaný kus pemzy

Důležitými vlastnostmi pemzy jsou tvrdost a nízká hmotnost. Nejčastěji, už od dob starého Říma, se proto používá ve stavebnictví, při výrobě odlehčeného betonu a tvárnic. Pro svůj drsný povrch se používá také jako brusný nástroj, k hlazení různých materiálů, zejména dřeva, dříve také při výrobě pergamenu. Rovněž od starověku se používá jako hygienický nástroj pro odstraňování odumřelé kůže a ochlupení z povrchu těla. Pemza se používá také při pěstování rostlin, k výrobě hydroponických substrátů. Pemza smíchaná s hlínou dodává půdě potřebnou vzdušnost, vhodnou např. pro kaktusy či cykasy. Jemně mletá pemza se přidává do některých umělých přípravků pro popelení domácích zvířat.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, díl devatenáctý. Vydavatel a nakladatel J.Otto v Praze, Praha 1902

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]