Nyiragongo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nyiragongo
Nyiragongo
Nyiragongo

Vrchol 3470 m n. m.
Poloha
Světadíl Afrika
Stát Konžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
Pohoří Virunga
Souřadnice
Nyiragongo
Nyiragongo
Typ stratovulkán
Erupce činná sopka
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nyiragongo je aktivní sopka nacházející se v pohoří Virunga. Tyčí se do výšky 3470 metrů (podle jiných údajů 3465 metrů) a leží v Demokratické republice Kongo, pár kilometrů od Rwandy. Vulkán je zapsán do tzv. Decade Volcanoes - seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa.

Krátery[editovat | editovat zdroj]

Na hlavním kráteru Nyiragongo jsou dva parazitické krátery: ze severu Baruta (3100 m) a z jihu Shaheru (2800 m). Hlavní kráter má průměr asi 1200 metrů, Shaheru 700 metrů a Baruta 1100 metrů. Nyiragongo je hluboký 170 metrů, Shaheru 80 metrů a Baruta 300 metrů. Celý masiv sopky má plochu 350 km².

Lávové jezero v kráteru

Boční krátery jsou dnes vyhaslé. Hlavní kráter je zato jedním z nejaktivnějších na světě. Jedná se o stratovulkán, který tvoří skupinu sopek u jezera Kivu, z nichž nejvyšší je Karisimbi.

V kráteru se nachází mohutné lávové jezero, které je neustále v pohybu. Zdejší láva má teplotu 800 až 950 °C. Láva je řídká a velmi rychle teče, sopka svou aktivitou stále ohrožuje města v okolí. V roce 1977 lávové jezero vyteklo a z puklin ve svahu a zničila několik domů v blízkosti města Goma. Zahynulo přes 70 lidí.

Erupce[editovat | editovat zdroj]

Poslední mohutná erupce z roku 2002 zničila část města Goma, lávový proud se dostal až k jezeru Kivu a vytvořil poloostrov. Goma je od vulkánu vzdálené deset kilometrů. Město bylo proudem rozpůleno, o život přišlo 100 lidí a tisíce dalších přišly o domovy. Spousta z nich uprchla do Rwandy.