Přeskočit na obsah

Goma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Goma
Poloha
Souřadnice
Časové pásmostředoevropský čas
StátKonžská demokratická republikaKonžská demokratická republika Konžská demokratická republika
Goma
Goma
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha75,2 km²
Počet obyvatel461 306 (2013)
Hustota zalidnění6 134,4 obyv./km²
Správa
StarostaPolydor Windi Kwawmrwha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Goma (původně Ngoma) je město v Demokratické republice Kongo. Je metropolí provincie Severní Kivu a podle odhadů v něm žije okolo milionu obyvatel.[1] Nachází se pod stejnojmennou sopkou na pobřeží jezera Kivu, východně od města prochází státní hranice se Rwandou (rwandské město Gisenyi je vzdáleno asi tři kilometry). Dělí se na dva obvody: vlastní Goma a Karisimbi.

První zprávu o domorodé vesnici přinesl roku 1886 německý cestovatel Gustav Adolf von Götzen. Pod belgickou správou se město stalo ekonomickým centrem regionu. Po vypuknutí rwandské genocidy v roce 1994 zaplavily Gomu a okolí statisíce uprchlíků, špatné hygienické podmínky v provizorních táborech způsobily epidemii cholery. Další destabilizaci oblasti přinesla první válka v Kongu a druhá válka v Kongu, před násilnostmi na venkově hledali mnozí lidé útočiště v Gomě. V lednu 2002 navíc část města poničila erupce nedaleké sopky Nyiragongo, která si vyžádala stovky životů. V listopadu 2012 Gomu obsadili příslušníci protivládní milice M23.[2] Situaci pomohl stabilizovat zásah mise OSN v Kongu.

Ve městě se nachází mezinárodní letiště Goma, sídlí zde veřejná univerzita UNIGOM a cisterciácký klášter Notre Dame du Lac. Každoročně v únoru se koná hudební festival Amani.[3] Nedaleko města se nachází národní park Virunga, turistická infrastruktura je však poničena v důsledku válečných událostí.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]