Avačinská sopka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Avačinská sopka

Vulkán Avačinskij

Авачинская сопка
Avačinská sopka - pohled ze základního tábora
Avačinská sopka - pohled ze základního tábora

Vrchol 2741 m n. m.
Prominence 1 550 m
Poloha
Světadíl Asie
Státy RuskoRusko Rusko / Kamčatský kraj
Souřadnice
Avačinská sopka
Avačinská sopka
Typ stratovulkán
Erupce 2001
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Avačinská sopka (rusky Авачинская сопка, známá také jako Avača, Avačská sopka nebo vulkán Avačinskij) je aktivní stratovulkán, který se nachází nedaleko přístavního města Petropavlovsk-Kamčatskij na jihovýchodě poloostrova Kamčatka. Společně s Korjackou sopkou tvoří dominantu panorama tohoto města. Je zapsána do tzv. Decade Volcanoes - seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa.

Geologický vývoj[editovat | editovat zdroj]

Sopka se rozkládá na zbytcích staršího vulkánu vysokého až 4500 m, který byl před 30 tisíci lety zničen mohutnou erupcí. Jejím pozůstatkem je kaldera nad níž leží současná stavba vulkánu a mohutný depozit andezitových pyroklastik, které zabírají plochu více než 500 km².

Pozůstatkem pozdějších erupcí asi před 10 tisíci lety jsou depozity pyroklastických proudů a pemzy převážně andezitového původu s nízkým obsahem draslíku. Další fáze sopečné aktivity proběhla před 5500 lety, petrologicky zde nastal posun k bazaltovým horninám. Pozůstatkem této fáze jsou vrstvy bazalto-andezitové tefry, které se nacházejí ve vzdálenosti až 300 km od vulkánu.

Sopečná aktivita[editovat | editovat zdroj]

Současné erupce je možné klasifikovat jako středně silné, spojené s vytvářením pyroklastických proudů, laharů, pemzy, vulkanického popela a prachu a menším výskytem lávových proudů. Od počátku 18. století bylo zaznamenáno asi 18 erupcí. Významnější erupce byla v letech 1923 až 1927 kdy objem vyvrhnuté lávy dosáhl 3,5 mil. m³ a objem tefry 180 mil. m³.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]