Merapi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merapi
Merapi v roce 2005
Merapi

Vrchol 2968 m n. m.
Prominence 1 356 m
Poloha
Světadíl Asie
Státy Indonésie Indonésie
Souřadnice
Merapi
Merapi
Prvovýstup 1853Thomas J. Dryer
Typ stratovulkán
Erupce 2010
Hornina sopečné
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Merapi (indon. Gunung MerapiOhňová hora) je aktivní stratovulkán, nacházející se v centrální části ostrova Jáva, patřícího Indonésii. Sopka představuje velké nebezpečí, protože se nachází v blízkosti města Yogyakarta a i na jejím úpatí žijí tisíce lidí. Z toho důvodu je zapsána do seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa – Decade Volcanoes.

Historie erupcí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1006 byla velká erupce příčinou úpadku království Mataram a následné expanze islámu do oblasti. Od roku 1548 bylo zaznamenáno přibližně 60 erupcí, některé i s oběťmi na životech. Katastrofická erupce se odehrála v roce 1930, kdy měla za následek 1 300 lidských obětí. V roce 1994, kdy došlo ke kolapsu lávového dómu vyprodukovala sopka pyroklastické proudy, které prošly vzdálenost několika kilometrů a vyžádaly si 43 obětí na životech. Poslední erupce se odehrály v říjnu roku 2010.

Sopečná aktivita[editovat | editovat zdroj]

Merapi je jedna z nejmladších sopek Jávy. Její aktivita, jakož i aktivita ostatních sopek na Jávě je zapříčiněna subdukcí australské desky pod sundskou. Stratigrafické záznamy odhalily, že erupce v oblasti Merapi započaly před 400 000 lety a až do roku 10 000 před naším letopočtem šlo převážně o efuzívní výlevy bazaltových láv. Později se začala charakteristika erupcí měnit, až po dnešní explozivní erupce andezitů, s produkcí dómů. Jejich kolapsy způsobují vznik častých pyroklastických proudů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Merapi na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]