Merapi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Merapi
Merapi v roce 2005.
Merapi

Vrchol 2 968 m n. m.
Prominence 1 356 m
Poloha
Světadíl Asie
Stát IndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Merapi
Merapi
Prvovýstup 1853Thomas J. Dryer
Typ stratovulkán
Erupce červen 2020
Hornina andezit, latit, čedič
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Merapi (indon. Gunung MerapiOhňová hora) je aktivní stratovulkán, nacházející se v centrální části indonéského ostrova Jáva. Sopka představuje velké nebezpečí, protože se nachází v blízkosti města Yogyakarta, přičemž na jejím úpatí žijí tisíce lidí. Z toho důvodu je zapsána do seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa – Decade Volcanoes.[1][2]

Historie erupcí[editovat | editovat zdroj]

V roce 1006 byla velká erupce příčinou úpadku království Mataram a následné expanze islámu do oblasti. Od roku 1548 bylo zaznamenáno přibližně 60 erupcí, některé i s oběťmi na životech. Katastrofická erupce se odehrála v roce 1930, kdy měla za následek 1 300 lidských obětí. V roce 1994, kdy došlo ke kolapsu lávového dómu vyprodukovala sopka pyroklastické proudy, které prošly vzdálenost několika kilometrů a vyžádaly si 43 obětí na životech. Poslední erupce se odehrály v březnu roku 2020.

Sopečná aktivita[editovat | editovat zdroj]

Merapi je jedna z nejmladších sopek Jávy. Její aktivita, jakož i aktivita ostatních sopek na Jávě je zapříčiněna subdukcí australské desky pod sundskou. Stratigrafické záznamy odhalily, že erupce v oblasti Merapi započaly před 400 000 lety a až do roku 10 000 před naším letopočtem šlo převážně o efuzívní výlevy bazaltových láv. Později se začala charakteristika erupcí měnit, až po dnešní explozivní erupce andezitů, s tvorbou dómů. Jejich kolapsy způsobují vznik častých pyroklastických proudů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Merapi na slovenské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]