Výlevný vulkanismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Proud lávy vytékající ze štítové sopky Mauna Loa během její erupce v roce 1984.

Výlevný vulkanismus nebo efuzivní vulkanismus je typ sopečné erupce, při které láva pouze volně vytéká z trhliny (na rozdíl od explozívní erupce). Láva má nízkou viskozitu a tedy velkou tekutost. Příkladem takovéto lávy je láva Pahoe-hoe s malým obsahem SiO2, která může urazit několik kilometrů lávovými kanály či po povrchu než se ochladí a ztuhne. Tento typ vulkanismu je charakteristický pro štítové sopky.[1] [2] Někdy láva nevytéká z kráteru sopky, ale z tektonického zlomu a vytváří lávovou tabuli, která může mít tloušťku až několik kilometrů.

Nebezpečí výlevného vulkanismu spočívá v tom, že láva během výlevu zasáhne velké oblasti, ve kterých dochází ke vzniku lávových jezer, či se může rychle přemístit do oblasti poměrně vzdálených od místa erupce.

Lávové tabule se nacházejí na Zemi na Islandu, v oblastí Snake River Plain v Idahu, v Columbia River Plain ve státě Washington a ve východním Oregonu. K výlevnému vulkanismu dochází např. v oblasti Havajských ostrovů (sopky Kilauea, Mauna Loa). Mimo Zemi jsou známé štítové sopky na Venuši (Sif Mons) či Marsu (Ascraeus Mons, Arsia Mons, Olympus Mons – největší štítová sopka a hora v jednom v celé sluneční soustavě). V minulosti docházelo k výlevnému vulkanismu také na Měsíci a vznikla tak měsíční moře, či na povrchu Merkuru.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. USGS - Shield Volcanoes [online]. USGS [cit. 2009-03-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Shield volcanoes [online]. library.thinkquest.org [cit. 2009-03-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-03-01. (anglicky) 
  3. THOMAS, Rebecca J.; ROTHERY, David A.; CONWAY, Susan J.; ANAND, Mahesh. Long-lived explosive volcanism on Mercury. Geophysical Research Letters. 16 September 2014, s. 6084–6092. DOI:10.1002/2014GL061224. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SIGURDSSON, Haraldur a kolektiv. Encyclopedia of Volcanoes. [s.l.]: Academic Press, 1999. ISBN 978-0-12-643140-7. Kapitola Part III: Effusive Volcanism, s. 283-420. (anglicky)