Ohnivý kruh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o vulkanické oblasti v Tichém oceáně. O opeře Aveta Terterjana pojednává článek Ohnivý kruh (opera).
Schéma Ohnivého kruhu v Tichém oceánu (čárkovaně)

Ohnivý kruh (angl. The Pacific Ring of Fire) je místo v Tichém oceánu charakteristické častým výskytem projevů vulkanické činnosti a zemětřesení.

Ohnivý kruh má ve skutečnosti tvar podkovy a obíhá většinou po okraji Pacifické litosférické desky v celkové délce 40 000 km. Výjimku tvoří oblast Latinské Ameriky, kde Ohnivý kruh končí na styku desek Nazca a Kokosové na jedné straně a desky Jihoamerické na straně druhé. V této oblasti se nachází 452 sopek, odehrává se zde přibližně 90 % všech zemětřesení.

Příčinou tak intenzivní seismické a vulkanické aktivity je kontinentální drift, který způsobuje tření jednotlivých desek navzájem. Výsledkem jsou pak erupce či otřesy. V minulosti se v důsledku pohybu litosférických desek v okolí Tichého oceánu odehrálo kolem 80% nejničivějších zemětřesení.

Rozmístění litosférických desek

Kontaktní desky[editovat | editovat zdroj]

Kontaktní desky:

Vulkanická a seismická aktivita v oblasti[editovat | editovat zdroj]

Zlom San Andreas v Kalifornii, USA

Jen v oblasti západního Tichého oceánu se ročně odehrává asi 1 500 zemětřesení, které bezprostředně souvisejí s pohybem litosférických desek.[1] Severovýchodně od Japonska, na Aleutských ostrovech a v Kanadě lze najít několik stále činných sopek.
Tyto projevy přímo souvisí s Pacifickou deskou, kterou ovlivňují desky výše uvedené. V několika případech jde o subdukci, tedy o podsunutí jedné desky pod druhou (např. deska Nazca), jinde o podélný posun (např. část Indicko-australské desky).
Patrně nejznámějším geologickým prvkem, souvisejícím s Ohnivým kruhem, je severoamerický zlom San Andreas. V roce 2004 se na západním okraji Pacifické desky díky kontaktu s Indicko-australskou deskou vytvořila vlna tsunami.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pacific Ring of Fire na anglické Wikipedii.

  1. (anglicky) Japonská zemětřesení na anglické Wikipedii

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]