Zlom San Andreas

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o tektonickém zlomu. Další významy jsou uvedeny v článku San Andreas.
San Francisco po ničivém zemětřesení v roce 1906. Fotografováno z mrakodrapu Union Ferry Building na Market Street

San Andreas je název pro tektonický zlom, konkrétně transformní zlom, který se nachází v Kalifornii v USA a odděluje tak západní část Kalifornie od zbytku kontinentálního USA. Jde přímo o učebnicový příklad transformního zlomu, který se vyznačuje pohybem dvou litosférických desek vedle sebe, v tomto případě se o sebe třou desky pacifická a severoamerická. V důsledku tohoto tření dochází ke vzniku zemětřesení. Jedná se o poruchu zemské kůry, která je dlouhá přibližně 1 200 km a v šířce asi 200 m je doprovázena soustavou souběžných i napříč probíhajících kratších trhlin. Zlom pokračuje do Tichého oceánu.

Seismická aktivita[editovat | editovat zdroj]

Zlom San Andreas je snad nejlépe pozorovaným zlomem na světě a podle přesných měření se dá předpokládat, že do 20 let postihne oblast ničivé zemětřesení, proti kterému není možné s dnešní technikou včas varovat obyvatelstvo.[zdroj?] Zlom protíná San Francisco a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 km.

Desky jsou 50-250 kilometrů silné. Litosférické desky sahají až do hloubky 16 kilometrů.

Zlom San Andreas na sebe obrátil pozornost až po ničivém zemětřesení roku 1906. Epicentrum bylo přímo v San Francisku a škody byly zaznamenány na sever i jih do města do vzdálenosti 640 kilometrů. Během několika minut se země v místech zlomu posunula až o šest metrů – padaly ploty a stromy, popraskaly silnice a potrubí (v důsledku toho nefungoval vodovod a požáry vyvolané zemětřesením mohly proto v San Francisku zuřit ještě dlouho).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zlom byl poprvé identifikován v roce 1895 profesorem geologie Andrewem Lawsonem z Kalifornské univerzity v Berkeley, který objevil jeho severní zóny. Zlom je pojmenován po jezeru San Andreas, které vzniklo v údolí mezi dvěma deskami.

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Mapa zlomu zobrazující relativní pohyb zemských desek

Zlom se dělí na tři části.

  • Jižní část (známá pod názvem Mojave segment) začíná v oblasti Salton Sea a běží severním směrem.
  • Centrální část
  • Severní část - protíná poloostrov San Francisco

Strategický bod[editovat | editovat zdroj]

Na přelomu března a dubna 2015 pohrozilo Rusko Spojeným státům americkým, že dojde-li k válce, povedou svůj útok jadernými zbraněmi i na tento tektonický zlom.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁK, Martin. Útok na USA začne u sopky v Yellowstonu, říká ruský generál. Aktuálně.cz [online]. 2015-04-02. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]