Santa Cruz (Kalifornie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Santa Cruz
The last bit of light hits the Santa Cruz Beach Boardwalk (8420773787).jpg
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 11 m n. m.
stát: Spojené státy americké Spojené státy americké
federální stát: Kalifornie
Santa Cruz
Red pog.png
Santa Cruz
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 41 km²
počet obyvatel: 59 946 (2010)
správa
oficiální web: http://www.cityofsantacruz.com/

Santa Cruz je město ve státě Kalifornie, USA, asi 120 km (75 mil) jižně od San Francisca na Monterey Bay.

Santa Cruz má přes 50 tisíc obyvatel a je také oblíbeným turistickým letoviskem. Je sídlem pobočky University of California. Zpracování potravin, malé firmy a IT odvětví.

Město[editovat | editovat zdroj]

Střed města leží na pobřeží oceánu, zde se nachází dřevěné molo Santa Cruz Wharf s několika domky a restauracemi. Východně od mola na ulici Beach St. je promenáda Santa Cruz Boardwalk se zábavním parkem a řadou restaurací. Západním směrem, podél pobřeží, se dostaneme ke starému majáku, kde je Muzeum surfování. V okolí majáku a jižního výběžku pevniny Steamer Lane se nachází park Lighthouse Field State Beach. Přibližně 2 km západně dále podél pobřeží leží další park Natural Bridges. Vlny oceánu zde vytvořily otvory v pobřežních útesech a vznikly tak přírodní mosty.

Hlavní centrum města mimo pobřeží tvoří ulice Pacific Ave, kde se nachází většina obchodů, butiků, restaurací, fastfoodů, kinosál i autobusové nádraží (ve vedlejší ulici). Pacific Ave leží pár stovek metrů severně od mola Santa Cruz Wharf. Zbylou část města pak tvoří zástavba jedno a dvoupodlažních dřevěných rodinných domů. Východně od centra leží přístav Santa Cruz.

Galerie[editovat | editovat zdroj]