Colima (sopka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Colima
Pohled na vulkán z města Colima
Pohled na vulkán z města Colima

Vrchol 3 820+ m n. m.
Prominence 600 m
Poloha
Světadíl Severní Amerika
Státy MexikoMexiko Mexiko
Pohoří Transmexický vulkanický pás
Souřadnice
Colima
Colima
Typ činný stratovulkán
Erupce 2018–dodnes
Hornina andezit
Povodí Coahuayana, Rio Armería
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Colima je aktivní sopečný komplex, ležící asi 470 km západně od Mexico City, hlavního města Mexika. Je tvořen dvěma vulkanickými centry: již vyhasnutým štítem Nevado de Colima (4 330 m) a mladším, aktivním stratovulkánem Volcán de Colima, známým taktéž pod jménem Volcán de Fuego de Colima (3 820 m). Sopka patří mezi nejaktivnější v Mexiku a je nebezpečná svými erupcemi a pyroklastickými proudy. V okruhu 40 km navíc žije až 40 tisíc osob. Proto je zapsána do tzv. Decade Volcanoes – seznamu 16 nejnebezpečnějších sopek světa.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tektonika[editovat | editovat zdroj]

Mexiko leží v tzv. Pacifickém ohnivém kruhu – pásmu o délce 40 000 km, obklopující téměř celý Tichý oceán. V něm se nachází až 452 sopek a odehrává se 90 % všech zemětřesení na planetě.

Konkrétně Mexiko spočívá na rozhraní čtyř tektonických desek: severoamerické, pacifické, kokosové a karibské. Samotná Colima se nachází v subdukční zóně, kde se těžší kokosová deska noří pod lehčí severoamerickou. Pohyb dosahuje rychlosti zhruba 50 mm za rok, čímž zde v zemské kůře dochází k obrovskému napětí, které se uvolňuje tektonickou a sopečnou činností.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lokalita vulkánu je aktivní už 5 milionů let, od roku 1576 bylo zaznamenáno víc jak 40 erupcí. Sopka je známa často se vyskytujícími sesuvy, v pleistocénu bylo přibližně 25 km³ hornin přesunuto na vzdálenost 120 km až k Tichému oceánu. Poslední větší erupce se odehrála 24. května 2005. Sopka vyprodukovala mrak popela, jenž dosáhl výšky 3 km nad kráterem. Pyroklastické proudy doputovaly do vzdálenosti až 5 km a sopečné pumy byly erupcemi vystřelovány až 4 km daleko.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]