Rehek domácí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxRehek domácí
alternativní popis obrázku chybí
Rehek domácí - samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída ptáci (Aves)
Podtřída letci (Neognathae)
Řád pěvci (Passeriformes)
Čeleď lejskovití (Muscicapidae)
Rod rehek (Phoenicurus)
Binomické jméno
Phoenicurus ochruros
(Gmelin, 1774)
Rozšíření druhu
Rozšíření druhu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rehek domácí (Phoenicurus ochruros) je malý tažný pták z řádu pěvců. Lidově bývá nazýván kominíček nebo čermáček.

Vzhled[editovat | editovat zdroj]

Rehek domácí je o něco menší než vrabec domácí, na délku měří 14–15 cm, v rozpětí křídel 23–26 cm a váží 15–19 g. Od jiných drobných pěvců je dobře odlišitelný díky svému výrazně zářivě oranžovému ocasu, kterým neustále kmitá. Sameček má od druhého roku života sytě černé, místy popelavé zabarvení a bílou skvrnu na křídle, která se s věkem zvětšuje. Samička a jednoletý sameček jsou oproti staršímu samci méně nápadní, temně šedí. Mláďata mají zpočátku tmavě šedé prachové peří, později jsou tmavohnědá, s velmi slabým skvrněním.

Hlas[editovat | editovat zdroj]

Při vábení se ozývá ostrým fit-tek-tek, zpěv má krátký, zvučný s řadou švitoření a vrzavých úseků. Mláďata žadoní o potravu dvouslabičným vrzavým voláním.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rehek domácí hnízdí v celé Evropě a na velkém území Asie. Je převážně tažný, na zimu se stahuje (tj. přelétává) do jižní a západní Evropy a Afriky, odkud se do střední Evropy navrací na přelomu března a dubna. Jeho původním prostředím jsou skalnaté oblasti a kamenolomy, dnes se však ve velkém počtu vyskytuje také ve městech a na vesnicích, méně početně i v řídkých lesích. V České republice se zdržuje až do listopadu, velmi vzácně zde setrvává po celý rok. Stále je poměrně hojný, na území ČR každoročně hnízdí v počtu 200 000 – 400 000 párů.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Mimo období hnízdění se vyskytuje samostatně. Samci označují své teritorium zpěvem s kterým začínají velmi brzy po ránu. Pokud se v revíru objeví cizí samec, následuje prudká vzdušná honička, kdy se domácí sameček snaží cizince vypudit. Při sezení, zastavení či přistání často přidřepuje.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Jeho potravu tvoří nejrůznější hmyz(brouci, motýli, dvoukřídlí), dále pavouci a bobule. Kořist loví rychlým poskakováním a vzlety. Sbírá ji i ze zdí, skal či země.

Hnízdění[editovat | editovat zdroj]

Rehek si staví hnízdo v dutině budovy nebo skály z kořínků, stébel, mechu a listí, vystýlá jej peřím a chlupy. Samička snáší čtyři až šest bílých vajíček, na kterých sedí sama přibližně 14 dní. Po vylíhnutí krmí mláďata oba rodiče. Po 12 až 14 dnech mláďata hnízdo opouští. Pak jsou přikrmována dalších 13-14 dní. Pár si krátce poté staví nový příbytek pro novou snůšku. Pohlavně dospívá ve druhém kalendářním roce, nejvyšší věk je osm a půl roku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2018.1. 5. července 2018. Dostupné online. [cit. 2018-08-10]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PŘÍRODA V ČSSR, Dr. Jiří Čihař a kolektiv autorů, Praha 1976
  • Dungel J., Hudec, K. (2001): Atlas ptáků České a Slovenské republiky; str. 178. Academia, Praha. ISBN 978-80-200-0927-2

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]