Levanta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O oblasti ve Španělsku pojednává článek Levante (Španělsko).
Levanta

Pojem Levanta se tradičně používá pro celou oblast Východního Středomoří, ale jako geografický termín může být použit pro rozsáhlou oblast území na východním pobřeží Středozemního moře, ohraničenou pohořím Taurus na severu, na jihu Arabskou pouští, na západě Středomořským pobřežím, zatímco na východě se rozkládá až k pohoří Zagros.

K Levantě již nenáleží oblasti Kavkazu ani Arabského poloostrova či Anatolie – ačkoliv v historii zahrnovala také oblasti Kilíkie. Sinajská poušť může být také vedena jako oblast Levanty, ale také může být vyřazena jako okrajová oblast tvořící hranici mezi Levantou a severním Egyptem.

V širším významu může být Levanta název pro všechny středomořské oblasti na východ od Itálie, především pak pobřežní oblasti. V užším smyslu je Levanta výrazem pro oblasti dnešních států Izrael, Palestinská autonomie, Libanon, Jordánska a Sýrie. V dobách, kdy se obchod mezi západní Evropou nazýval levantský, označovala se za Levantu i pobřežní města Egypta, Řecka a Anatolie.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo je odvozeno z francouzského soleil levant, „vycházející slunce“, kde levant je participium od slova lever – zvedat, vstávat, z latinského levo „nadlehčovat“, „zvedat“. Název Levanta označoval z pohledu mluvčího směr k východu slunce a ve středověké francouzštině označoval východní Středomoří. V širším smyslu je „levanta“ ekvivalentní výrazu orient (z latinského oriente (sole), odkud vychází slunce) nebo arabskému výrazu „Mašrik“ (arabsky مشرق‎) – Země, kde vychází slunce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Levant na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]