Tento článek patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Ptáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Orel bělohlavýPORTÁL PTÁCI

Páv korunkatý

Ptáci (Aves) jsou dvojnozí teplokrevní obratlovci. Celkem je známo asi 9300 až 9800 druhů ptáků.

Ptáci se podle nejnovějších výzkumů vyvinuli z drobných teropodních dinosaurů v průběhu jury. Dnešní ptáci jsou charakterizováni peřím, zobákem bez zubů, kladením vajec s tvrdou skořápkou, vysokým stupněm metabolismu, srdcem se čtyřmi komorami a lehkou, ale pevnou kostrou. Většina ptáků má přední končetiny přeměněné na křídla umožňující let, přestože běžci a někteří další, zejména endemické ostrovní druhy tuto schopnost k letu ztratily. >>více

Vybraný článek

Kostra

Gastornis, známý také jako Diatryma, Barornis či Zhongyuanus byl rod velkého, nelétavého ptáka, většího než dospělý člověk. Měřil na výšku přes 2 m a měla mohutnou, kolem 43 cm dlouhou lebku se silným zobákem. Diatryma byla považována za predátora, v roce 2012 se zjistilo, že byla býložravcem. Důvod byl ten, že Gastornis byla velmi pomalá, neměla na zobáku háky (jako ostatní draví ptáci) a na nohou neměla drápy. Silný zobák zřejmě sloužil k louskání ořechů. Dále se zjistilo, že patří zřejmě mezi vrubozobé a ti jsou také všichni býložraví.

Diatrymu pravděpodobně vyhubili draví hyenodontidi, kteří se vyvinuli v Asii a přešli do Evropy poté, kdy se asijská deska spojila se západní kontinentální deskou.

Gastornis je název, který vymyslel v roce 1855 Gaston Planté, jenž našel téhož roku první fosílie tohoto pravěkého ptáka. Název Diatryma byl vytvořen W. D. Matthewem a W. Grangerem. Více...

Vybraný druh

Black Drongo (Dicrurus macrocercus) IMG 7702 (1)..JPG

Drongo černý (Dicrurus macrocercus) je malý pěvec z čeledi drongovitých (Dicruridae). Celoročně obývá oblast od Indie a severní Srí Lanky až po Čínu. Během září a října migruje pouze severní populace a to převážně v nízkých nadmořských výškách jižnějších zeměpisných šířek. Při návratu se pak mohou zatoulat až k Rusku nebo do Japonska a Koreje. Drongo černý se navíc rozšířil i po některých tichomořských ostrovech, kde prospíval a množil se do té míry, že ohrožoval místní endemické druhy, například u kruhoočka sabenského (Zosterops rotensis) ale bylo prokázáno, že přičinění drongů černých na jejich vymizení je minimální.

Tělo dospělého jedince měří přibližně 28 cm na délku. Peří je leskle černé, zobák a nohy šedé. Pro dronga čenrého je typický i dlouhý vykrojený ocas. Živí se hmyzem a je běžně k vidění v zemědělských oblastech a řídkých lesích. Také sedá na drátech elektrického vedení, které pro něj představují výhodné stanoviště při hledání potravy.

Drongo černý je známý pro své agresivní chování vůči větším druhům ptáků, kteří by pro ně ve standardní situaci mohly představovat nebezpečí. K agresi se uchylují hlavně v době hnízdění, kdy chrání svá hnízda před predátory.

V minulosti byl tento druh klasifikován dohromady s drongem africkým (Dicrurus adsimilis), od roku 2007 se ale africká a asijská forma rozlišují jako dva různé druhy, tedy drongo černý a drongo africký. Více...

Systematika

Ptáci je jedna z 9 tříd kmenu obratlovců.

V současné době prochází celá taxonomie neustálými změnami. Je to způsobeno hlavně tím, že k určování vzájemné příbuznosti ptačích druhů, čeledí a řádů se začala používat analýza DNA. To pochopitelně odhalilo případy, kdy byla podobnost druhů nebo skupin zapříčiněna konvergencí, ne skutečnou příbuzností. Bohužel, ve fylogenezi ptáků je stále mnoho nejasností, a tak se stále používá klasický vžitý systém. Jednou z mála potvrzených věcí je tak příbuznost vrubozobých a hrabavých a jejich postavení na bázi letců Neognathae. Dnes jen málokdo pochybuje, že ptáci se vyvinuli koncem jurského období z malých masožravých dinosaurů.

>>více

Ptáci v Česku

Sýkora modřinka

Seznam druhů ptáků České republiky je sestavován a udržován Faunistickou komisí České společnosti ornitologické. Pozorování druhu nového pro území České republiky musí být před zařazením do oficiálního seznamu touto komisí posouzeno a schváleno. K 8. březnu 2009 byl ve volné přírodě v Česku potvrzen výskyt 406 druhů ptáků (kategorie A, B, C).

Ptáci jsou podle charakteru výskytu rozděleni na základě dohody Evropské asociace faunistických komisí do 5 kategorií:

 • Kategorie A (druhy pozorované alespoň jednou po roce 1950 včetně)
 • Kategorie B (druhy pozorované pouze před rokem 1950)
 • Kategorie C (nepůvodní druhy, které vytvořily samostatně se rozmnožující populaci, včetně záletů jedinců z takových populací v zahraničí)
 • Kategorie D (druhy u nichž existuje důvodná pochybnost o jejich přirozeném výskytu, ale přirozený výskyt není vyloučen)
 • Kategorie E (druhy prakticky s jistotou pocházející ze zajetí)
>>více

Osobnost

John Gould

John Gould (14. září 18043. února 1881) byl anglický ornitolog. Jeho práce napomohla Charlesu Darwinovi při studiu jeho evoluční teorie.

John Gould se roku 1838 vypravil do Austrálie, aby mohl studovat tamní populaci ptáků. Výsledkem této cesty byla kniha The birds of Australia (1840–1848). Tato práce obsahovala popis 600 druhů, z čehož bylo Gouldem 328 druhů nově objeveno a pojmenováno.

John Gould pojmenoval například astrildovitého pěvce Amadina gouldiae „amadina paní Gouldové“ na počest své manželky Elizabeth, která ho doprovázela na jeho cestách po Austrálii (1838–1841). Více...

» Archiv «

Obrázek měsíce

Zajímavosti

Víte, že…
 • … husa Cnemiornis měřila až 1 metr?
 • kolibřík mečozobec (Ensifera ensifera) patří mezi největší kolibříky?
 • … jeden sup vzlétl do výšky 11 300 m?
 • tučňáci (Sphenisciformes) se na Zemi objevili před 70 miliony lety?
«Archiv«

Kategorie

Informace o portálu

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P)

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

e

Pomozte


 • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Ptáci}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
 • Pokud založíte nový článek týkající se ptáků, zapiště ho prosím mezi nové články.