Tento článek patří mezi dobré v české Wikipedii. Kliknutím získáte další informace.

Portál:Ptáci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Orel bělohlavýPORTÁL PTÁCI

Páv korunkatý

Ptáci (Aves) jsou dvojnozí teplokrevní obratlovci. Celkem je známo asi 9300 až 9800 druhů ptáků.

Ptáci se podle nejnovějších výzkumů vyvinuli z drobných teropodních dinosaurů v průběhu jury. Dnešní ptáci jsou charakterizováni peřím, zobákem bez zubů, kladením vajec s tvrdou skořápkou, vysokým stupněm metabolismu, srdcem se čtyřmi komorami a lehkou, ale pevnou kostrou. Většina ptáků má přední končetiny přeměněné na křídla umožňující let, přestože běžci a někteří další, zejména endemické ostrovní druhy tuto schopnost k letu ztratily. >>více

Vybraný článek

Kukačky (Cuculiformes) jsou řád většinou stromových ptáků s dlouhými křídly i ocasem. Na nohou mají vratiprst (zygodaktylní noha). Obě pohlaví se od sebe neliší.

Kukačky jsou rozšířené na všech kontinentech kromě Antarktidy.

V minulosti byli do řádu kukačky zařazování i turakové, jako čeleď Musophagidae. Turakové jsou stromoví ptáci žijící ve střední Africe, jediná skupina ptáků, kteří mají skutečný zelený pigment. Dnes se ale turakové z řádu kukačky vyčlenili a tvoří svůj vlastní řád, Musophagiformes.

Zařazení hoacinů je dosud sporné, někdy se řadí mezi hrabavé, v některých systémech se vyděluje jako samostatný řád.

Někdy se čeleď kukačkovití považuje za druhou čeleď řádu kukaček, ostatní čeledě by pak byly podčeleděmi kukačkovitých. Podle nového systému jsou Cuculidae pouze kukačky starého světa.

U kukačkovitých (Cuculidae) je vyvinut hnízdní parazitismus. Protože se jedná o největší čeleď, znamená to asi polovinu ze všech druhů kukaček jako řádu. Více...

Vybraný druh

Samec

Kolibřík červenozobý (Trochilus polytmus) je pták z čeledi kolibříkovitých, vyskytující se endemicky na ostrově Jamajka.

Pták je dlouhý okolo 10 cm a váží asi 5 gramů. Samci mají vidlicovitě prodloužená ocasní pera, která jsou delší než tělo (asi 15 cm) a za letu vydávají drnčivý zvuk. Odtud pochází lidový název „doctor bird“, protože ocas připomíná plášť s dlouhými šosy, který dříve nosili lékaři (podle jiné teorie přezdívka pochází ze způsobu, jak kolibřík saje dlouhým zobákem nektar z květů, což připomíná doktora píchajícího injekce). Samci jsou zbarveni nápadně zeleně s kovovým leskem, který vzniká lomem světelných paprsků (proto pták za letu mění z hlediska pozorovatele neustále své zbarvení), hlava, svrchní strana křídel a ocas jsou černé. Zobák je jasně červený s černou špičkou a jako u všech kolibříků dlouhý a tenký, aby mohl proniknout hluboko do květních kalichů. Samička je šedozelená s bílým bříškem. Více...

Systematika

Ptáci je jedna z 9 tříd kmenu obratlovců.

V současné době prochází celá taxonomie neustálými změnami. Je to způsobeno hlavně tím, že k určování vzájemné příbuznosti ptačích druhů, čeledí a řádů se začala používat analýza DNA. To pochopitelně odhalilo případy, kdy byla podobnost druhů nebo skupin zapříčiněna konvergencí, ne skutečnou příbuzností. Bohužel, ve fylogenezi ptáků je stále mnoho nejasností, a tak se stále používá klasický vžitý systém. Jednou z mála potvrzených věcí je tak příbuznost vrubozobých a hrabavých a jejich postavení na bázi letců Neognathae. Dnes jen málokdo pochybuje, že ptáci se vyvinuli koncem jurského období z malých masožravých dinosaurů.

>>více

Ptáci v Česku

Sýkora modřinka

Seznam druhů ptáků České republiky je sestavován a udržován Faunistickou komisí České společnosti ornitologické. Pozorování druhu nového pro území České republiky musí být před zařazením do oficiálního seznamu touto komisí posouzeno a schváleno. K 8. březnu 2009 byl ve volné přírodě v Česku potvrzen výskyt 406 druhů ptáků (kategorie A, B, C).

Ptáci jsou podle charakteru výskytu rozděleni na základě dohody Evropské asociace faunistických komisí do 5 kategorií:

 • Kategorie A (druhy pozorované alespoň jednou po roce 1950 včetně)
 • Kategorie B (druhy pozorované pouze před rokem 1950)
 • Kategorie C (nepůvodní druhy, které vytvořily samostatně se rozmnožující populaci, včetně záletů jedinců z takových populací v zahraničí)
 • Kategorie D (druhy u nichž existuje důvodná pochybnost o jejich přirozeném výskytu, ale přirozený výskyt není vyloučen)
 • Kategorie E (druhy prakticky s jistotou pocházející ze zajetí)
>>více

Osobnost

Johann Heinrich Blasius (7. říjen 180926. květen 1870) byl německý ornitolog. Roku 1836 se stal ředitelem muzea v Braunschweigu. Je autorem knih Fauna der Wirbelthiere Deutschlands (1857) a Die irbelthiere Europa's (1840) (spolu s A. Keyserlingem).

Jeho syn, Wilhelm Blasius, byl taktéž ornitolog. Více...

» Archiv «

Obrázek měsíce

Zajímavosti

Víte, že…
 • … samci tyranovce královského (Onychorhynchus coronatus) při vzrušení vztyčují chocholku do výrazné čelenky?
 • moa na rozdíl od ostatních běžců neměli křídla?
 • … ročně si sýkora lužní (Poecile montanus) ukryje až 15 kg potravy?
 • orel Haastův (Harpagornis moorei) byl největší orel světa?
«Archiv«

Kategorie

Informace o portálu

e

Nové články

Novinky bez dvou zdrojů označeny (SP), klasický pahýl (P)

e

Wikimedia

e

Příbuzné portály

e

Pomozte


 • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Ptáci}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
 • Pokud založíte nový článek týkající se ptáků, zapiště ho prosím mezi nové články.