Přeskočit na obsah

Vrubozobí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVrubozobí
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádvrubozobí (Anseriformes)
Wagler, 1831
rozšíření vrubozobých
rozšíření vrubozobých
rozšíření vrubozobých
Čeledi
Sesterská skupina
hrabaví (Galliformes)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrubozobí (Anseriformes) jsou řádem středně velkých až velkých ptáků, který zahrnuje čeledi kamišovitých, husovcovitých a kachnovitých. Řád sdružuje kolem 180 druhů, přičemž drtivá většina z nich (cca 170 druhů) náleží k čeledi kachnovitých, jež zahrnuje mj. husy, bernešky, husičky, labutě, husice, čírky a poláky. Většina zástupců je dobře přizpůsobena životu na vodní hladině, i když některé druhy jsou suchozemské. Jsou rozšířeni po celém světě kromě Antarktidy. S výjimkou kamišovitých mají všichni vrubozobí penis, který u skupiny Neoaves jinak chybí.

Vrubozobí jsou velcí, zavalití ptáci s dlouhým krkem a krátkým zobákem. Společným znakem všech vrubozobých jsou vroubkované okraje zobáku, lamely, které původně umožňovaly vrubozobým filtrovat drobné částečky z vody nebo bahna. Ne všechny druhy se živí filtrací, husy a bernešky se pasou na vegetaci, mořčáci, kteří jsou rybožraví, mají zobák hákovitý, podobný zobáku kormorána. Okraj zobáku morčáků je ale také vroubkovaný, v tomto případě jim dobře slouží k uchopení kluzké kořisti.

Dalším znakem vrubozobých jsou krátké, poměrně vzadu postavené končetiny a všechny prsty kromě zadního spojené plovací blánou. Většina vrubozobých jsou dobří plavci, někteří se za potravou potápí, silné nohy jim pak slouží jako výkonná vesla. Na zemi jsou naopak vrubozobí poněkud neobratní.

K životu ve vodě je přizpůsobeno i jejich opeření – mají husté prachové peří a velkou kostrční žlázu, jejímž mastným sekretem si peří potírají. To je pak nepropustné pro vodu. Samci ve svatebním šatu bývají pestře a nápadně zbarveni, samice jsou zpravidla hnědé. Samci na začátku hnízdění přepeřují do prostého šatu, při tom ztrácejí letky a nějakou dobu nemohou létat.

Vrubozobí jsou dobří letci, létají rychle (až 100 km/h), velké druhy v klínech, často je slyšet svist letek. Při vzlétnutí se často rozbíhají po hladině.

Severské druhy jsou tažné.

Rozmnožování

[editovat | editovat zdroj]
Mládě bernešky bělolící

Vrubozobí jsou většinou monogamní, vyskytuje se u nich pohlavní dvojtvárnost, samci jsou pestří, samice nenápadně zbarvené.

Vrubozobí hnízdí většinou na zemi, jsou druhy, které hnízdí na stromech (morčák, hohol) nebo na plovoucích hnízdech (labutě) nebo dokonce v norách v zemi (husice). Samice snáší 4-13 vajec, někdy i do hnízd jiných samic. Mláďata jsou nekrmivá, od narození následují své rodiče.

Vrubozobí a člověk

[editovat | editovat zdroj]

Někteří vrubozobí jsou domestikovaní člověkem (kachna domácí, husa domácí). Divoce žijící druhy jsou lovnou zvěří. Užitkové druhy vrubozobých se označují jako vodní drůbež.

Vrubozobí a hrabaví (vědecky Galloanserae) jsou dle současných názorů monofyletickou skupinou na bázi letců (Neognathae). Patří zřejmě mezi první zástupce moderních ptáků, kteří se v průběhu evoluce objevili - jejich fosilie známe již z období pozdní křídy.[1][2] Nejstarší známí vrubozobí jsou rody Vegavis ze svrchní křídy Antarktidy, Presbyornis ze spodního eocénu ve Wyomingu a Telmabates ze spodního eocénu Patagonie.
Nejstarší potápivé formy vrubozobých známe z období eocénu z území současného Kazachstánu.[3] Další vývojově starobylou (bazální) formou je Anachronornis z pozdního paleocénu Wyomingu.[4]

Na Novém Zélandu žila ještě před příchodem člověka velká nelétavá husa rodu Cnemiornis.

Vrubozobí žijící na území ČR

[editovat | editovat zdroj]
  1. Carolina Acosta Hospitaleche, José P. O’Gorman & Karen M. Panzeri (2023). A new Cretaceous bird from the Maastrichtian La Colonia Formation (Patagonia, Argentina). Cretaceous Research. 105595. doi: https://doi.org/10.1016/j.cretres.2023.105595
  2. SOCHA, Vladimír. Drůbež existovala už v době tyranosaurů. OSEL.cz [online]. 16. srpna 2023. Dostupné online.  (česky)
  3. Nikita Zelenkov (2020). The oldest diving anseriform bird from the late Eocene of Kazakhstan and the evolution of aquatic adaptations in the intertarsal joint of waterfowl. Acta Palaeontologica Polonica. doi: https://doi.org/10.4202/app.00764.2020
  4. Peter Houde, Meig Dickson and Dakota Camarena (2023). Basal Anseriformes from the Early Paleogene of North America and Europe. Diversity. 15 (2): 233. doi: https://doi.org/10.3390/d15020233

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]