Potáplice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPotáplice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpotáplice (Gaviiformes)
Wetmore & Miller, 1926
Čeleďpotáplicovití (Gaviidae)
Coues, 1903
Rodpotáplice (Gavia)
Forster, 1788
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potáplice (Gaviiformes) je řád vodních ptáků přizpůsobených potápění. Zároveň je to český název jediného rodu Gavia, který obsahuje všech pět druhů řádu. Jsou rozšířené pouze na severní polokouli a živí se rybami.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1985 byla jako samostatný druh oddělena potáplice pacifická (Gavia pacifica), dříve považovaná za severoamerický poddruh potáplice severní (Gavia arctica).[1]

Starší rodový název Colymbus (Linné, 1758) byl střídavě používán pro potápky i potáplice, proto Mezinárodní komise pro zoologickou nomenklaturu (ICZN) potvrdila v roce 1952 jako platný mladší rodový název Gavia (Forster, 1788). V roce 1958 pak musela rovněž potvrdit název čeledi Gaviidae oproti staršímu zapomenutému názvu Urinatoridae.[2]

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Dříve se uvažovalo o jejich příbuznosti k potápkám, dnes se považují buď za příbuzné trubkonosým nebo dlouhokřídlým.

Existuje několik nálezů fosilních potáplic, a to z celého světa. Jde např. o druhy Colymboides metzleri z Německa, Colymboides anglicus z Anglie, Neogaeornis wetzeli z Chile nebo Polarornis gregorii z Antarktidy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pacific Loon na stránkách Hawaii Biological Survey
  2. HEMMING, Francis. The family group names "Gaviidae" Coues, 1903, and "Urinatoridae" (correction of "Urinatores") Vieillot, 1818 (Class Aves). Opinion 401 and Direction 75. Bulletin of Zoological Nomenclature. 1957-1958, roč. 15A, s. 147-148. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]